dubi zakai 92

שטח/ העגור שחיפש את העגורה

זו העונה היפה של עמק החולה, בשדות מתחילה לצמוח החיטה, מערכות ההשקייה של קו נוע נעים לכל ארוך השדות. העצים מרהיבים בגווני השלכת, ובשמי עמק החולה העמק מלא בקריאות העגורים

נגדיר לפני היציאה לטיול את המטרה. המטרה שלנו הפעם להגיע בסביבות שעה ארבע אחה"צ לאגמון החולה. ולפני כדאי (אם אתם יכולים) להצטייד ברכב גבוה יחסית או כמונו, (הצטיידנו בג'יפ של דאצ'יה, טורבו דיזל ארבע על ארבע.) המסלול שלנו הפעם נושק לשדות החקלאיים הפורחים בעמק החולה. הגזרה שלנו נמתחת בין תעלות הירדן המערבית והמזרחית, הסיום כאמור באגמון החולה.

לטעמי זו העונה היפה ביותר באזור עמק החולה, בשדות הנרחבים יש מספר גידולים בימים אלה בעיקר גידולי חיטה, בשדות נעות מערכות השקייה אוטומטיות 'קונוע' ומשקות את הגידולים לפי הוראות מחשב. בימים אלה השלכת הנהדרת בעיצומה ומטעי הנשירים מציגים לנו את צבעי השלכת היפים. יש את תעלות המים שאליהם מתנקזים עודפי ההשקייה ומי הגשמים. שבילי העפר (חלק שבילי כורכר) שהם שבילים כבושים שמפרידים בין השדות, מעניקים צבעים נפלאים לעמק שבילים בצבע חום אדמדם או גווני העוקר של הכורכר. כל היופי הזה עטוף בימים בקולות מהשמיים אלה קריאות העגורים המגיעים להפוגה ונחיתה באגמון החולה, לסעודת ערב/ אחה"צ רגע לפני השינה ואחר בתנועה אדירה למים לבלות שם את הלילה שהם מוגנים במים הרדודים מפני חיות טרף. הקריאות של העגורים ילוו אתכם לכל אורך הטיול, אלה הקריאות שמשמיעים בני זוג המחפשים זה את זו בקבוצה הגדולה. העגורים הם בני זוג נאמנים לכל חייהם הם מגדלים יחד את הצאצאים ויחד הם יוצאים למסע אל ארצות החום בסתיו חורף וחזרה לאירופה באביב.

dubi zakai 40dubi zakai 91

השבילים חוצים את עמק החולה, ממערב למזרח וגם מצפון לדרום, שביל ראשי מתחיל בכביש 90, סמוך לפניה לשטח האגמון, שטח ההצפה. משם נמתח השביל מזרחה אל התעלה המזרחית של הירדן, אפשר לרדת לשבילים אחרים ובעיקר לראות את המרחבים הפתוחים. שביל נוסף ממערב לתעלה המזרחית והוא נכנס פנימה לשדות לצד מטעי נשירים ולאורך התעלה המזרחית. אזהרה: החקלאים מאוד לא אוהבים, (בלשון המעטה) רכבים שיורדים מהשבילים אל השדות. לכן להישאר על השבילים, רובם שבילי כורכר עבירים. דבר נוסף הגשרים מעל התעלות מועטים, לכן קחו בחשבון שאתם נוסעים מרחק גדול בשבילים כדי לפתוח תוכנת ניווט בנייד כדי למצוא את הגשרים או להעזר במפת סימון שבילים. במשך הנסיעה תשמעו פיצוצים של יריות וסירנות, קולות אלה נועדו להפחיד את העגורים לבל יכנסו לשדות הזרועים.

יש פינות ישיבה חביבות לצד התעלה המזרחית של הירדן לכיוון שמורת אחו גונן, אלה משטחים עשב ירוקים גולשים אל המים. שווה לערוך שם פיקניק.

ולקראת ארבע אחה"צ להגיע לאגמון החולה לסיור לקראת שקיעה בעגלת המסתור. כמה מילות הסבר מהמדריך והעגלה יוצאת לדרך. שתי שורות של צופים סקרניים, חובבי ציפורים שהבטיחו לשמור על השקט, לא לקום ולבטל את הפלש במצלמות. גג הפח של העגלה רעד, היצול הסרבן המחובר לטרקטור השמיע מחאה קלה, ונקישה, צד אחד של העגלה פתוח לתצפית של הנוסעים, שאר הצדדים מכוסים בבד יוטה, העופות הענקיים לא ייבהלו מקהל הצופים, הטרקטור הירוק מושך את העגלה אל שטחי האגמון, אל השדות הסגורים בדרך כלל לקהל המטיילים, עגלה המסתור משמשת להאכלה העגורים, העופות כבר התרגלו לרעשי הטרקטור והעגלה, לכן אינם חוששים ממנה.

ברמקול בעגלה המדריך מסביר לנוסעים המצוידים במשקפות על העגורים, על מסלול הנדידה, מצביע על עופות אחרים, משתף גם את סיפורם של הנוטריות יפות הפרווה בסיפור על אגמון החולה. זו השעה הטובה ביותר לתצפית, ארבע אחה"צ. בשעה זו החיים באגמון החולה נעצרים, העופות מתחילים להתארגן לשנת לילה, ברווזים עייפים מחפשים בהבהוב האור האחרון עוד קצת מזון, מבצעים צלילה וזנבם מתנדנד למעלה. האגמיות פוסעות על רגליהן הדקות משקיפות על דמותן במים. אלפי דאיות, העופות הדורסים הגדולים, חגים מעל השדות, בולשות בעיניהן החדות אחר נברנים שיצאו להתאוור מעט ומשמשים להן כארוחת לילה. כמה אלפי שחפים לבנים יוצרים כתם לבן, כאגם מים בשדות החומים החרושים, השחפים בוחנים בזהירות את האדמה החרושה המזמנת להם חרקים זעירים. ענפות מטיילות בניחותא, בשדה, מקפידות להתרחק מחברתם הצווחנית של השחפים, פוסעות באצילות מתנשאת, שולחות צוואר ומעלות אוכל במקורן. אלפי עופות דורסים עורכים את סיבוב השינה שלהן, נוחתות בשדה הירוק. מי האגם כבר נצבעו בגוונים אדמדמים של השקיעה, חבורה של שקנאים לבנים האדימו מקרני השמש השוקעת. במערב, מעל הרי נפתלי, השמש עושה מאמץ אחרון להילחם בחשיכה המתקרבת, מחול השקיעה צובע בחריצות את השמים בזהב רך, נטול ענן, הרי נפתלי מתנשאים בשחור, מנקדים אותם כבר אורות הישובים, ההר נראה כגל ענק המאיים על עמק החולה. ברגע זה של חסד, בסופו של יום, לפתע מתכסים השמים במסך שחור צפוף, בתוך שניה מתמלאים השמיים באלפי עגורים מצווחים, צלליתם ארוכה, ראשם שלוח קדימה ורגליהם מתוחות, הם דואים מעל העגלה מסתירים את מראות וגווני השמיים. עורכים הקפה סביב הטרקטור והעגלה ובלי פחד נוחתים מסביב לעגלה, מקום העצירה שלהם נקרא ה'פאב', שם מתכנסים העגורים ל'כוסית משקה' אחרונה (ארוחה שמוגשת להם) לפני שהם עוברים ללינה באגם, בשעת הלילה נוהגים העגורים לעבור למרכז האגמון כדי להגן על עצמם מטורפים, העגורים נוהגים לנהל שיחות בקריאות עד מעט אחרי חצות ואחר כך משתרר שקט ולקראת חמש בבוקר מתחילה המולת הבוקר.dubi zakai 90dubi zakai 45

בשעה זו של כמעט אפלולית, הנברנים מתחילים לצאת לחפש את מזונם, אז מתעוררים העופות הדורסים אלה מתרוממים בטיסה מרשימה משייטים בשמיים בולשים בעיניהם אחרי הנברנים. בעוד השמיים מעניקים צבעים רומנטיים לסביבה  טורחים העגורים לחפש בקריאות את בני המשפחה בעזרת הקריאות, כידוע העגורים הם בני זוג נאמנים כל חייהם, יחד שוקדים על גידול הצאצא.

מדי שנה חולפים בשמי ארצנו כ-60 אלף עגורים חלקם מסתפקים ביומיים שלושה של מנוחה, מצטיידים במזון ועפים מכאן לארצות אפריקה, כ-25 אלף עגורים נשארים לחרוף איתנו, רק לקראת פברואר, מרץ מתחילים להיפרד מאתנו. גם הסקנאים ממלאים את שדות אגמון החולה, בין 40 -60 אלף סקנאים, עשרות אלפי ברווזים חביבים ממלאים את החולה ונדחפים להם בין צמחי הקנה, הדאיות הגדולות מגיעות לכאן או נוחתות למנוחה בסביבות עכו ולאורך קו החוף.

Share Button


אודות


'שטח/ העגור שחיפש את העגורה' אין תגובות

תהיו הראשונים להגיב על הכתבה

?תרצו לשתף את המחשבות שלכם

האימייל שלכם לא יפורסם.

dubi zakai 11