dscf4669

רכב כבד/ ומי הנהג? המנהלת

הפעם, חלקנו קבינה עם נהגת סמיטריילר של 'וולבו'. הנהגת, היא במקרה לגמרי גם מנהלת, מהנדסת, ובוחנת. ועוד משהו קטנטן ושולי, הגברת שאוחזת בהגה הסמיטריילר אחראית תחום קו הינע במפעל 'וולבו' משאיות גטבורג, שוודיה

מנהל תחום קו ההינע במפעל וולבו משאיות בעיר גטבורג שבשוודיה הוא, סליחה, היא … מנהלת. תכירו, הגב' אסטריד דרוסן, שוודית שהיא לא סתם מנהלת, אלא מנהלת במפעל עם סממנים גבריים כוחניים, מפעל ליצור משאיות. הגברת החייכנית והעדינה חוליה חשובה בתכנון ויצור המשאית, בגזרת האחריות שלה תחום ההינע במשאיות "וולבו". (קו ההינע נחשב כל שמחבר בין המנוע לגלגלים, תיבות ההילוכים, מצמד, גל הינע, סרנים וכו'). אסטריד, אישה נאה, בתספורת קצוצה, גבוהה, חייכנית, נעימה כבר אמרנו רכה ועדינה, אבל בעיקר אשת מקצוע, תחתיה עובדים רבים. אסטריד דורסן הצעידה את "וולבו" משאיות בפריצה טכנולוגית, יחד עם עמיתה קידמה את משאיות "וולבו" למוצר חדש בתחום ההינע שאין כיום לאף יצרן משאיות.

אבל, מסתבר שהמנהלת אסטריד מצטיינת לא רק בתחום התכנון, היא גם נהגת טובה, בעלת רישיון נהגיה לרכב תומך נגרר ומוליכה סמיטריילר עמוס וארוך. למעשה היא נוהגת בראש גורר שעד לפני זמן היה בשלב תכנון על שולחן השרטוט שלה. "אין ספק", היא מסבירה לי: "לראות איך מתרומם משולחן השרטוט גיר חדש, מצמד כפול, ברזל, גלגלי שיניים וברגים מתחברים אחד לשני ונולדת מערכת הינע שמתחברת לסמיטריילר החדש, ה-FH 16." לרגע היא פורשת לעולם הדימויים ועם חיוך רך, ובצניעות היא מפשטת עבורי את התהליך: "התכנון וההטמעה במשאית כמו (ולהבדיל) צוות מיילד בבית חולים", וזורקת חיוך ממזרי "במקרה הזה אני גם הריון גם היולדת וגם צוות הרופאים האחיות" ומיד היא מתווסף לקולה נימה רכה של אמהות: "אמנם אנו עוסקים בברזל שממנו אנחנו מייצרים את חלקי ההינע בהליך ארוך וגם יקר".

וכך, רצה הגורל, דווקא בשולי ברצלונה שבספרד נפלה לי הזכות לחלוק קבינה של המשאית החדשה עם הגברת מהנדסת. יצאנו לנסיעה רכובים על ה- FH 16,  ראש גורר כוחני, 500 כ"ס שמצויד בגיר מתקדם, I-Shift, מצמד כפול, חידוש עולמי של וולבו במשאיות וגם במערכת למניעת זעזועים בהגה.

אורך הכולל 18 מ', הטריילר (העגלה), עמוסה ב-40 טון, כדי שנרגיש היטב את עוצמת המנוע. המהנדסת אסטריד, להבדיל מכל נהג ממוצע, יודעת בדיוק מה מתחולל שאנו משלבים את ההילוכים ב-D (דרייב). להבדיל מעיתונאים נהגים ומומחים, היא מכירה את הקרביים של הגיר, יחד עם הצוות שלה היא חקרה ובדקה כל שלב ושלב והיא כבר יודעת שזה עובד, ועובד טוב. היא גם מסבירה תוך כדי נסיעה על מערכת המחשב של ההגה הדינאמי, אותה הגה מתקדם שסופג את הרעידות בהגה בדרך משובשת ומדגימה לי איך בכביש משובש ההגה לא זז תחת ידיה, כאילו אנו נוסעים על כביש חלק. במעלה כביש ארוך, שלצידנו משתרע ים צייתן היא מדגימה עבורי את החידוש העולמי של "וולבו משאיות," מערכת המצמד הכפול שהוכנסה לסמיטריילר שהיא נהגה בו. (הסבר קצר, מערכת המצמד הכפול מקצרת את זמן הביניים בין העברת הילוך להילוך, למעשה שתי מערכות שעובדות אחת מול השנייה במהירות, כך שהשילוב בין ההילוכים נעשה תוך כדי תנועה ובזמן קצר יותר). היא הורידה מעט במהירות, ותוך שביר שנייה כבר נשמעת אנקת המנוע, שהוריד הילוך שכמעט לא השפיע על המהירות. הרגשתי די בר מזל שהיא נוהגת בסמיטריילר ויודעת בדיוק בדיוק את הנקודות עליהן צריך להתעכב.

אני יושב לצידה בקבינה המפוארת, קבינה מוגבהת, לצידנו מצטייר קו החוף המבטיח של דרום ספרד, מי טורקיז זוהרים אלינו כאילו קוראים לנו לזנוח הכל ולהרביץ קפיצה למים הצלולים, חופים זהובים נמתחים בחלון וקייטנים מתרחצים בו. מצד שני של הכביש, גבעות תלולות הגולשות אל הים, וכבישים רזים ותלולים שמטפסים אל הכפרים הקטנים, בתיהם הלבנים תלויים על המצוק ומשקיפים אל הים. ואנו… בתוף הנוף הנפלא יושבים בקבינה הנעימה, סופגים את מראות הנוף ומדברים על … גיר עם מצמד כפול.

הגב' השוודית מסבירה לי את יתרונות דרום ספרד, הכבישים הנוחים יחסית, מזג האוויר הנוח מושכים אל האזור את יצרני הרכב לערוך כאן את 'נסיעות המבחן'. היא ערכה הפסקה קלה והצביעה על שעון הטורים, שאראה את תנועה המחוג בהחלפת ההילוך, "כאמור, מזג האוויר בדרך כלל נוח כל השנה. הכבישים טובים, כוללים עליות ירידות, ויש גם כבישים צרים, רחבים, כבישים מהירים", אני מעט עוזר לה:  "בקיצור כל מה שעיתונאי זקוק לחוש את הרכב בפעם הראשונה". היא חייכה, עיניה נעוצות קדימה, בכביש המפותל: "עוד דבר", היא ממשיכה גם בנושאים כלכליים "בגלל מצבה הכלכלי הגרוע של ספרד מחירי האירוח זולים, מעבר לעונת התיירות המחירים זולים יותר. יש אנשים מיוחדים שתפקידים לבדוק ולבחור את המקום המתאים"  כך גם אנשי 'וולבו משאיות' בחרו את דרום ספרד כמקום בו ניתן לחוות את השכלולים שהכניסו במשאיות החברה. "אחרי שנות התכנון והבדיקה יצאנו לספרד קבוצה של מדריכים לחנוך את העיתונאים למשך כחודש ימים עם הצוות המקצועי, מדי יומיים מגיעה קבוצה אחרת של עיתונאים מכל העולם, "לטעום" את המשאית החדשות של וולבו" בצוות שמגיע משוודיה נמצאים אנשי וולבו מקצועיים, מצוות התכנון, מהנדסים ומנהלים לכולם רישיון נהיגה לרכב כבד, הם מלווים את העיתונאים במידה ואין להם רישיון נהיגה הם נוהגים, במידה ויש לעיתונאי רישיון הם יושבים לצידו ומנהלים שיחה עם הסברים ודגש על המוצר החדש.

ה"יציאה לעבודה" מתחילה עבור הגב' אסטריד בהרצאה לעיתונאים עם סרטים והדגמות, שירטוטים של חתכים במבנה הגיר, והגב' שולטת בכל גלגל שיניים כאילו מטיילת בהנאה בחנות M&H, אחרי ההרצאה שלה יתר אנשי התכנון מסבירים את חלקם בפרוייקט, אחר מכן המפגש הוא אישי, כל עיתונאי שואל את השאלות הרלוונטיות לכתבה שלו וזה מפגש נינוח שבו על כוסית משקה מנהלים גם שיחה מקצועית וגם, איך אפשר לא גולשים קצת לפוליטיקה, בפרט הישראלים.

dubi-zakai-3

למחרת, יום הנהיגה, יוצאים למתחם מיוחד בו ממתינים הסמיטריילרים, לכל קבוצה של עיתונאים משודכים שישה סמיטריילרים, מ-460 כ"ס ועד 750 כ"ס, כל רכבי המבחן נשאו 40 טון. החידושים מוטמעים בתוך ראשי הגורר, כידוע באירופה כל ראשי הגורר הם סינגל, (ציר אחורי אחד), משקל מותר עד 46 טון.

לצורך הכתבה, בחלק מהזמן ישבתי לצידה של גב' אסטריד. היא נהגה נהיגה מושלמת, בחלק אחר מהדרך אני נהגתי והיא ישבה לצידי. כבעלת רישיון נהיגה לרכב כבד יש לה אפשרות לבחון את השלבים השונים בהטמעת התכנון החדש. היא נוהגת די הרבה, אמנם במסגרת הבדיקה ועם עיתונאים, לא חוצה את אירופה מקצה אל קצה רק שיש צורך לבחון ולהבין את הדברים שעברו שינוי. האמת, היא מסבירה בקלילות, היום כבר זו לא בעיה לנהוג סמיטריילר, המערכות קלות, ידידותיות, הנהג או הנהגת אינם צרכים להפעיל כוח רב, כל המערכות יכולות לפעול מידי אישה או גבר, צריך כמובן רישיון נהיגה, ללמוד להעריך את האורך ואת הרוחב, וכמובן את חיתוך, קיצור הסיבוב של גלגלי העגלה". היא ממשיכה להתמקד על שוודיה: "בשוודיה לנשים רבות יש רישיון נהיגה על משאית ואוטובוס ויש נהגות רבות בתחבורה ציבורית, פחות כנהגות סמיטריילר.

dubi-zakai-555

במהלך של כ-300 ק"מ של נסיעה יש הפסקות להחלפת הרכבים ולגימת קפה. כדי שהעיתונאי יחוש את כל המכלולים, ואת כל החידושים, לאחר הפסקה אחת התכבדתי לעלות על FH 16 עם 750 כ"ס, אין ספק שזו חייה רעה, מנוע חדש שעונה לתקן יורו 6. בעוד משאיות הזדחלו בצד ימין של הדרך במהירות איטית בגלל העלייה הארוכה, נדרש מאמץ רב מהמנועים, 750 כ,ס דהרה בקלילות ובמהירות, אסטריד עקפה את כל השיירה של המשאיות הספרדיות המתקשות בעליה הארוכה. "בספרד", כך הסבירה לי "משאיות הנוסעות בעליה ארוכה מחויבות לנסוע בימין הדרך, אם המהירות שלהן אינה עולה על 60 קמ"ש, נהגיהן מחויבים להדליק את הבהוב החירום לכל אורך העלייה, כדי לסמן לאחרים שזו משאית שנוסעת לאט במעלה".

בסיום יום הנהיגה העמוס סמוך לשדה התעופה של מלגה, הגב' המנהלת סיימה את ארוחת הצהרים איתנו, נפרדה בלבביות יחד עם חבריה מהעיתונאים רגע לפני שהוסענו לשדה התעופה. ורגע לפני שהאוטובוס עזב ראיתי את גב' מנהלת מצטיידת במזוודה האישית שלה וממהרת לחזור לשוודיה, לחיים שלה ובתום סופשבוע היא חוזרת אל שולחנות התכנון להמשיך ולפתח עוד ועוד שכלולים בעזרת הצוות שלה.

 

Share Button


אודות


'רכב כבד/ ומי הנהג? המנהלת' אין תגובות

תהיו הראשונים להגיב על הכתבה

?תרצו לשתף את המחשבות שלכם

האימייל שלכם לא יפורסם.

dubi zakai 11