רטוב/ זמן מגפיים

לפני כמה שנים, באחת הסערות נחל השופט הדגים את כוחו, בכמה עיקולים בערוצו הפליא להציף שטחים. לקראת הסערה מחר, מחכה וזומם הנחל לחזור על ההצפות. לכן בשבת שהכל יירגע שווה להגיע לראות את הזרימה (אני מקווה). מסלול הליכה של כק"מ לצד נחל זורם, מפלים, פינות ישיבה מפתות, סבך של פטל וצמחי קנה. היופי שהמסלול נגיש לעגלות ילדים ולנכים, כולם יכולים ללגום פיסה נפלאה של הטבע רגע אחרי סערה

הכתבה נכתבה אחרי אחת הסערות האחרונות. שהגעתי אל ערוצו של נחל השופט מחניון החרובים ידעתי שלפני מסלול נינוח, כולו מסודר וזה בדיוק המסלול שאפשר "לשחרר" את הילדים צעירים בלי שום דאגות, אלה יכולים לרוץ קדימה בשביל, ואמנם כמה משפחות לפני כבר "פיזרו" את הילדים, ואמהות דאגניות מיהרו לשלוח אחריהם קריאות של פחד. אבל בין המשפחות היתה אחת, מיוחדת, משפחה קטנה אבא, אמא וילד כבן שמונה, וילדה יפה שישבה בכסא גלגלים, הילדה לבושה בבגד חם, כולה חיוך ויופי, שערה סרוק לצמה עבה ואביה דוחף את כסא הגלגלים. על ברכי הילדה מגדיר צמחים מצולם ואביה היה מקרב אותה אל הצמחים. בקריאות גיל עלו מכסא הגלגלים שהיא זיהתה את שם הצמח, השביל כק"מ אורכו מתאים להליכה עם כסא גלגלים והנחל חזר לנתיבו, עתה הוא מתנהל רגוע. ועוד משהו, רגע לפני שיצאו לטיול המוגדר הניח האב כדור פלסטיק קטן על המים והבטיח לבתו שיפגשו את הכדור אחרי המפל.

DSCF8753dubi zakai 25dubi zakai 25

וכך מבלי להיות מציצן הצטלבו דרכינו בטיול נינוח לאורך נחל השופט. נראה שהנחל המתין לגשמים החזקים, המים השוצפים ניקו את ערוץ נחל, עתה לאורכו שיחי הפטל הזוממים צימחו עלים ירוקים חדשים, צמחים אחרים כבר צבעו את העלים בצבעי שלכת אדומים, בין הצמחייה הצפופה המכסה את ערוץ הנחל יש שבילי חזירים שמוליכים למים ושם בקרחות הקטנות מתגלים מים צלולים שזורמים בפכפוך נעים. שביל ארוך ומסודר נמתח לאורך קטע מנחל השופט, השביל חלקו סלול וחלקו ספון עץ מתפתל צמוד לערוצו של הנחל, לכל אורכו יש פינות בהם נפתחת שלוחה אל פינת חמד בה אפשר לשבת לצד המים הזורמים, שביל זה הוכן במיוחד גם עבור הנכים וגם עבור מטיילים עם עגלות ילדים.

נחל השופט מתחיל ברמות מנשה, כמה יובלים נמצאים בין הישובים עין השופט ועין העמק. כמה מעיינות מרווים את ערוצו במשך כל ימות השנה, עין א-ריחאניה, עין חשרת ועוד בזכות המעיינות והמים שזורמים משך כל השנה פורחים צמחים ועצים רבים ועולם החי מגוון. עצי האולמוס הנדירים צומחים בערוצו, יחד עם ערבה, אשחר רחב עלים, הרדוף הנחלים וגם שיח אברהם, שפריות צבעוניות מרחפות מעל המים, נגועים לא נוגעים בנענע המשובלת, והחצוף מכולם הפטל הקדוש שמשתדל לחסום כל גישה למים הזורמים.

dubi zakai 23

אנשי קק"ל הכשירו את השביל שיהיה נוח למטיילים גם המוגבלים בתנועה, בכלל כל עמק השלום וחניום החרובים הוכשר במיוחד גם לנכים, הן השולחנות והן השבילים הונגשו, נחזור לרגע למשפחה שהילכה עם הילדה בסא הגלגלים, אבל המשפחה הניח כדור קטן על המים ליד חניון החרובים והסביר לבתו שאנו נפגוש את הכדור אחרי המפל, הדרך עד למפל רצופה בכניסות לתצפיות על המים. במהלך הדרך פוגשים פינות קטנות וחמודות לישיבה לעיתים השביל הפוך לשביל עץ, בנקודה מסויימת המים בעת הסערה גאו והציפו חלקים מהשביל אבל כיום אפשר ללכת בקלות ובלי בעיה. במורד הנחל מגלים מפל טבעי שהמים גולשים עליו ונופלים אל בריכה חביבה ונקייה, בין העצים בגדה השניה רואים מבנה אבן גדול ושם בין הצמחיה נמצאת טחנת קמח הרוסה, בימים עברו אמת מים הוליכה מים אל הטחנה וחלק מהאמה אפשר לראות. בונוס  למי שמשלים את המסלול המסודר, בקצה מגיעים למערה גדולה ומכאן חוזרים ברגל, כק"מ לכל כיוון.

dubi zakai 27

Share Button


אודות


'רטוב/ זמן מגפיים' אין תגובות

תהיו הראשונים להגיב על הכתבה

?תרצו לשתף את המחשבות שלכם

האימייל שלכם לא יפורסם.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

dubi zakai 11