רומנטי/ שקיעה עם גזר

בקצה השבת, רגעים לפני שהקודש הופך לחול, אתם מוזמנים לשבת בזוג על תל גבוה שצופה על מישור הנוף, ולחכות לשקיעת השמש. הקפה כבר על הגזיה. רצוי להכניס לתמונה גם נשיקה

הם סידרו את הכיסאות מול השמש השוקעת, שני כסאות. נייר לבן גדול שימש להם כשולחן וארבע אבנים נחו על כנפות הנייר. בצד ליחשה גזיה, עוגת שוקולד ריחנית נפרסה, הונחה על השולחן המאולתר. הוא, פתח את בקבוק היין וריח חמצמץ התפזר באוויר. הוא, מזג את היין לשתי כוסות ארוכות רגל, הציב את הבקבוק והכוסות על השולחן המאולתר. רוח הערב כבר החלה לטפס במעלה התל. הרוח עולה, מזדחלת מתחת לחולצה הדקה ומצננת את הגוף. היא, עטפה את גופה בסוודר רך, כיבתה את הגז. הקפה? שימתין לרגע אחרי שהשמש תשקע. החמה, בקצה מערב בשלב ההכנות לקראת שקיעה, בשמיים משייטים גושי עננים נבוכים, נמשכים בגווני הזהב ונעלמים עם הרוח לשולי השמיים הכהים. היא חייכה אליו, הוא, מזג את היין לכוסות, יחד התיישבו באנחת רווחה על הכיסאות, פניהם מערבה אל השמש השוקעת, מוכנים להצגה היפה של היום שהולך ושוקע.

כך, כמעט מדי שבת, לקראת השקיעה בני הזוג ממהרים לטקס, משהו כמעט פולחני, פרידה משבוע לחוץ עם תקווה לשבוע פחות לחוץ. אבל הם לא יחידים שמגיעים לצפות בשקיעה, לקראת סופו של יום ממהרים במעלה התלול עוד אנשים. לכולם יש מקום. אלה שמכירים את התל מזדרזים לתפוס את הפינה שלהם. במרחק זוג צעיר מתיישב על גבעונת מבודדת, מוביל אליה שביל תלול מתחת לתלולית תהום עמוקה, שרידי מפעל מים קדום. זוג תאילנדים עלו לכאן עם גיטרה, תפסו מקום במדרון המערבי ושלחו צלילים זרים מול השמש השוקעת. משפחה קטנה תפסה מקום ברחבת החניה, האבא עסוק באיסוף עצים למדורה קטנה והילדים הלומים מהנוף ובגלל צינת הערב חובקים חזק את מקור החום – אמא. הזוג שלנו? התמקם מצויד היטב על 'מרפסת' עשב ירוק שפונה מערבה ופתוחה אל הנוף.

אנו בהצגה היומית מתל גזר, שקיעה להמונים בטעמים שונים. תל גזר מתנשא לגובה של 230 מ' מעל פני הים. מבט מערבה מול נופי מישור החוף הדרומי, שדות מטופחים ומטעים משתרעים ממש למטה, רחוק נראה פס בהיר שהולך ומאדים של הים. על רקע העננים מזדקרים ארובות חברת החשמל באשדוד ורחוק יותר בתמונה מטושטשת גם של אשקלון. התל נמצא לא רחוק מרמלה, כמעט צמוד לישוב כרמי יוסף, מרוחק מעט מבית עוזיאל וקיבוץ גזר. תל אריכאולוגי גדול, עם ששכבות רבות של היסטוריה, מלחמות וכיבושים.

גזר מוזכרת בתקופת המקרא, בתל מצאו ממצאים קדומים יותר, מהמאה ה-14 לפני הספ"נ בכתב היתדות. מ'גזר' יצא קריאה להשתתף במרד נגד המלך פרעה. שלמה המלך, ( שלנו) קיבל את המקום כנדוניה בנושאו את בתו של פרעה. בתקופת החשמונאים כבש את התל שמעון הנשיא והפכה לטירה מבוצרת. כך חלפו בה מנהיגים בתקופות השונות, האחד שורף ומנתץ, האחר בונה. הצלבנים במאה ה-12 לספירה החזיקו בה כנקודה חשובה לשמירת הדרך לירושלים. הארכיאולוגים מצאו בגזר חפירות מפעל מים קדום, מנהרה שנחצבה כנראה ב-1500 לפני הספירה, פיר בעומק של שבעה מטר, ממנו מוליכה מנהרה ארוכה היורדת אל חלל הנביעה. מפעל מים קדום ומפואר ששרידים ממנו אפשר לראות ברום התל. כאן גילו לוח חקלאי ששופך אור על שיטות החקלאות וגם חותם עליו השם 'גזר', חרסים רבים.

בשנת 1882 נרכשה האדמה על ידי נוצרים עבור היהודים, במורדות המערביים היה כפר ערבי אבו שושה. בדרום תל גזר נמצאת מערה, א-ג'ייחה'. המערה, חסרת גג מוזכרת באגדה עתיקה באנציקלופדיה 'אריאל'. האגדה מספרת על נח הצדיק שגר בגזר הקדומה, במערה זו התאספו אנשים שאיימו להרגו בגלל נבואתו על המבול המתקרב. נח, הרים עיניו לשמיים וביקש מהבורא להפיל את המערה על הקהל המתלהם, מיד נפלה התקרה עליהם, כך נשארה המערה עד היום.

כיום התל מעניין מבחינת ממצאים ארכיאולוגיים וגם לאותם אלה שאוהבים מקום מיוחד לצפות ממנו אל עבר השמש השוקעת. מדרום לתל תוכלו להבחין בבתים הנאים של הישוב כרמי יוסף שמפארים את התל הסמוך.

איך מגיעים: יש כמה דרכים חלקן מתאימות לרכב שטח, הדרך הנוחה לרכב פרטי דרך הישוב כרמי יוסף על כביש 44 שמוביל מצומת רמלוד, לעיתים שערי הישוב סגורים וצריך להמשיך כמה דקות ברגל. דרך נוספת דרך המטעים הכניסה מדרך עפר בכביש 44 לפני כרמי יוסף מול בית אריזה גדול, דרך המטעים, (לא לקטוף). דרך נוספת מתחילה ליד שער קיבוץ גזר, עוקפת את הקיבוץ בכביש 424 מצומת גזר לכיוון מזרח, אפשר להגיע גם בדרך עפר שעוקפת בכפר בן נון גם מכביש 424.

Share Button


אודות


'רומנטי/ שקיעה עם גזר' אין תגובות

תהיו הראשונים להגיב על הכתבה

?תרצו לשתף את המחשבות שלכם

האימייל שלכם לא יפורסם.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

dubi zakai 11