רומנטי/ עם אור אחרון

לשבת מול הים לקראת ערב לקבל כראוי את השקיעות היפות, למשוך את ההנאה לתוך הלילה. אחד החופים היפים יותר ביציאה הדרומית מחיפה

טיול אחרון שאינו כרוך בהליכה, אלא ישיבה רגועה מול הים. אין צורך להדחק עם המכונית בכבישים העמוסים, אלא לנייד עצמכם אל חוף הים הקרוב, בשעות אחה"צ, לסדר לכם אוהל קטן, לשבת מול השקיעה, לקבל את הלילה. עם חצות, אחרי קפה ועוגה, לפרוש הביתה לישון. מדורנו ממליץ על אחד החופים היפים בארץ, שנמצא למרגלות תל שקמונה ביציאה הדרומית של חיפה.

אלה מראות השלווה שליוו אותי עת ישבתי במקום. הגלים התרוממו בלחישה רכה, גלשו על שונית הסלע. המים הצלולים מילאו כל נקיק ויצרו אגמונים זעירים, קרני שמש האחרונות הכתימו אותם בגווני השקיעה. בשעה זו של סוף היום, הים רך וכנוע, הגלים מסתערים בעצלות מתפנקת, שולחים לשונות של מים מעוטרות בכרבולות לבנות של קצף. על משטח הסלע זרמי המים מרקידים במחול איטי את אצות הים, חסת הים שולחת חוטים ירוקים שנעים עם התנועה במים. במרכז השונית הארוכה בריכה מעוגלת שחלק מהגל שמסתער עליה נבלע בתוכה, מפלים זעירים הגוזלים מכוחו. ואז חוזר הגל לים כדי לאסוף כוח להסתער שוב על סלעי השונית.

שמורת ים שקמונה נשארה פראית, למרות שהיא נושקת לעיר גדולה, חיפה, השמורה עשירה בדגים ויצורי הים שונים, זהו חוף קסום עם סלעים שחורים שנמתח עד הטיילת של חוף דדו. שקמונה היה ישוב קדום, במקום נחשפו עדויות להתיישבות עוד מתקופת הברונזה המאוחרת והתקופה הביזנטית. יש עדויות להתיישבות יהודית בתקופות שונות, המקום מוזכר במקרות: כ-'שקמונה עיר של יהודים'. שם המקום נגזר, כנראה, על שום השקמים שהיו במקום. ובימינו, על שן סלע סמוך לשונית ולבריכה הטבעית מבנה גדול של ה'מכון לחקר ימים ואגמים'. בעת סערה נראה המבנה כמתגונן מהים הסוער, גלים גדולים מסתערים המבנה. וכך, על אלפי הצדפים שאתם יושבים, רגע לפני שניפרד היום ועולה הלילה משחקים להם המים וסלעי השונית בשמורת ים שקמונה. סרטנים קטנים ממהרים למצוא להם מסתור בהליכת צד משונה, דגיגים קטנים וחסרי חוליות מתכוננים ללילה. הצדפים מקבלים בלחישה את הגל שמסתער ומיד נסוג. אולי זה זמנם של הזוגות האוהבים להתחבק מול השמש השוקעת.

dubi-zakai-20-4-14

עיריית חיפה השקיעה בשנים האחרונות בטיילת יפה שהולכת על קו החוף, קל להגיע. חניה אפשרית באזור תחנת הדלק או בחניון סמוך.

איך מגיעים: ביציאה הדרומית מחיפה, בכביש המהיר שד' ההגנה, נוסעים עד תחנת הדלק ומסעדת מקסים, המקום נמצא מול שכונת שפרינצק.

טיפ 1 –  סלעי השונית מצוידים בזיזים דוקרניים ואצות ים חלקלקות, קשה ללכת עליו ברגל יחפה, אז אל תשכחו סנדלים, וגם משהו חם שהלילה יורד.

Share Button


אודות


'רומנטי/ עם אור אחרון' אין תגובות

תהיו הראשונים להגיב על הכתבה

?תרצו לשתף את המחשבות שלכם

האימייל שלכם לא יפורסם.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

dubi zakai 11