רומנטי/ סיפור לאוהבים וסלע

מה מסתתר בקצה שביל אפלולי בכרמל? ולמה כדאי להגיע לשם? האם זה המקום להציע לבת/ בן הזוג נישואין?

מנהרה אפלולית של עצים סבוכים קיבלה את פניהם, רגע לפני שפסעו פנימה, אל האפלולית שמש אביבית ליטפה את הכלניות הפורחות. הבליטה את משטחי הירוק הרענן, ונגעה ברכות בכתר הרקפות המציצות מכל סלע. שנכנסו למנהרת האלונים האפלולית הצבעים והאור נשארו מאחור. קרניים בודדות הבקיעו דרכן באפלת הסבך וניקדו את השביל בזהרורים מרצדים כאילו היו רצות לפניהם פיות זריזות המרקדות על השביל. השביל מסומן בירוק, כולו רצוף באבנים קטנות ומפעם לפעם התייצב במרכזו סלע מתגרה שחייב אותם לנתר מעליו.

"זהו", אמר לה, "הגענו אל הגדר, עכשיו פונים שמאלה והולכים לאורכה", היא לא ידעה לאן פניהם, הוא כבר ביקר כאן פעם, הסתפק בתיאור קלוש של המקום, "מאוד יפה ושווה", עתה הילכו בשביל צר מאוד, מימין, גדר חלודה קורסת. לעיתים נעזרו בהליכה בעמודי הגדר. חלון נוף בדרך פרץ את האפלולית והתגלתה קרחת הזרועה בזיו השמש, עשביה ירוקה, מנוקדת בפרחים סגולים ואדומים והמון רקפות ששוזפות ראשן לשמש. אחרי שעברו מספר סלעים כבדים על השביל עצרו. ביקש ממנה לעצום את עיניים, את המטרים האחרונים לפני היעד הוביל אותה בזהירות בעיניים עצומות, עצר, שמט את ידו מידה ואמר בשקט" "עכשיו תפקחי את העיניים". סר הצידה כדי לא להסתיר את המראה. נשמתה נעתקה.

מה היא ראתה? ממה התפעלה? ובכן, הזוג הוירטואלי שלנו הלך בחורש האפלולי אל הצניר הגדול. מקום ייחודי, מרהיב ביופיו בערוצו של נחל כלח, בכרמל. אחרי הליכה קצרה בעומק החורש נחשף, בבת אחת מראה עוצר נשימה, כעין גל ענק שקפא באמצע התרוממותו, הגל עשוי מסלע קשה, שזורים בו גוונים, הקיר הקמור מתרומם ומאיים כאילו להתרסק, כדרכו של גל. הצניר מתנשא לגובה כעשרה מטר. למרות צורתו המאיימת, כאן בצילו זו אחת הנקודות השלוות והיפות בכרמל. מכאן נשקפים מראות נוף פראי המזכיר את נופיה ההרריים של שוויץ.

צניר, נלקח מלשון צינור, מחצית הצינור. זהו מצוק קעור שמופיע בכרמל וגם בשומרון, משך אלפי שנים עבר הסלע המסה כימית שהותירה אותו כפסל קפוא של יופי. אורכו של נחל כלח כ-3,5 ק"מ, תחילתו ליד כלא דמון והנחל נחשב לאחד היפים בנחלי הכרמל, לאורכו יש נקיק מרהיב כמה צנירים, מפלים ומקומו בתחום שוויצריה הקטנה. האפיק מכוסה בסבך צמחיית נחלים חורש ים תיכוני.

איך מגיעים: בקצה הדרומי של מתחם אוניברסיטת חיפה, על שדרות אבא חושי, מדרום לכביש, כניסה לגן לאומי הכרמל, שווצריה הקטנה. (הכניסה בשבתות וחגים בתשלום), אחרי הבודקה פונים שמאלה בכביש קטן ומפותל היורד עד שילוט חניון הצוק, נוסעים כ-400 מ' ושוב לפי השילוט ימינה כ-800 מ'. מגיעים לרחבת חניה גדולה. שני שבילים מסומנים יוצאים מהרחבה בוחרים את השביל המערבי (סימון שביל ירוק), הולכים עד לגדר והשער. פונים שמאלה לשביל קטן לאורך הגדר, (הגדר מימין לכם), הולכים לאורכה עד הצניר. כשמונה דקות הליכה. למתבלבלים, רשות הטבע והגנים 3639*.

בסביבה 1: במזרח שביל נוסף, (סימון שביל כחול ובהמשך סימון שקוף), המטפס אל המצוק לראות מראות שלקוחים היישר מנופיה ההררים של שוויץ.

בסביבה 2: כביש 721 מטפס מצומת אורן, (כביש 4), מזרחה אל הכרמל. לאורך הכביש המדהים ביופיו מתגלים צנירים לאורך ערוצו של נחל אורן.

Share Button


אודות


'רומנטי/ סיפור לאוהבים וסלע' אין תגובות

תהיו הראשונים להגיב על הכתבה

?תרצו לשתף את המחשבות שלכם

האימייל שלכם לא יפורסם.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

dubi zakai 11