רומנטי/ בין שתי שקיעות

בעת שהשמש שוקעת במערב מתגלה מראה מיוחד לצופים מהר יואש דווקא במזרח, שתי תמונות של שקיעה אחת אחרי שנייה, כל אחת בכיוון אחר, אין פלא שבעבר תושבי אילת היו מטפסים להר לחוות את ההצגה הטובה בעיר

לקראת שקיעת השמש במערב, כל מי שיושב על הר יואש זוכה לדקות לשתי הצגות היפות ביותר בעיר, לדקות ספורות הרי אדום במזרח נדמים לגחלים לוהטות. קווי הוואדיות שבמשך היום חורצים את ההרים בצללים כהים לפתע נמוגים הופכים להיות שטוחים ומתמזגים עם צבעם הלוהט של שרשרת ההרים. באותם הרגעים התמונה מתחלפת מדי שניות ורכס ההרים הופך להיות תפאורת קרטון משונן בצבע אדמדם. ככול שהשמש יורדת במערב צבע ההרים הופך לסגול חיוור. אחר כך נעלמת התמונה באד אפרפר ומתמזגת בחושך היורד. מי מפרץ אילת שבמשך היום נראים ככתם כחול מרענן בלב המדבר הופכים בדקות אלה לנטולי צבע, כראי המונח למרגלות ההרים וצבעי האדום משתקפים בהם. רק הר שלמה שנח כעצם זר בין הרי אילת לא משתתף בחגיגה הצבעונית של השקיעה. צבעו שחור לא חדיר, כדינוזאור ענק עם גב משונן שרובץ בין ההרים, צבעי השקיעה הרכים מתנפצים מול הסלע הקשה. כל פרק הזמן לוקח כעשר דקות, ואז כל המראות הצבעוניים במזרח נעלמים. בעקבה הרחוקה כבר עולים אורות, שרשרת של זהרורים שנדלקים האחד אחרי השני משטח אפור, נוטה לשחור מתקדם לעבר אורות עקבה. גם העיר אילת מתחילה להתקשט באורות צבעוניים, זה האות להצגה השנייה- במערב, היכן שכדור השמש נושקת להרי אילת. כל כוחות הצבע זנחו את המזרח ועברו לצידה של השמש השוקעת במערב. כל מי שעומד (או יושב) על ההר צריך לסובב את עצמו ופניו למערב. מעל הרי אילת משתולל מחול צבעי השקיעה בגווני כתום, בשולי השמיים כדור אש ענק יורד לאיטו עד שנעלם מאחורי ההרים. אור היום גווע לאיטו, הרי אילת הופכים קודרים, שחורים והרי אדום הרחוקים הופכים להיות צל קודר מול שמיים מתכהים.  אבל ההצגה מסרבת להיגמר, עוד מבט מערבה וכדור השמש נעלם מאחורי הרי אילת משאיר שמים זהובים וצלילים של ההרים שהופכים להיות אפורים, אחר כך שחורים ומשוננים. בשמים המתכהים זוהרים הכוכבים וזה הזמן לפנות את ההר הבודד למלכות הלילה ולחזור בשביל משובש היורד לכביש 12 ולאילת.

dubi zakai 2dubi zakai 3

הר יואש צופה בגאווה על מפרץ אילת מגובה של 734 מטר. ההרים מסביב נראים כדבשות של עדר גמלים שנמצא במסע דרומה. ההר הסמוך בולט בצבעו השחור, הקודר, הר שלמה, קצותיו משוננים. מאחוריו, במזרח נמתחת פיסת ים כחולה של מפרץ אילת ונמל עקבה. ההרים מעבר לים כבר שייכים לממלכת ירדן, בהמשך החוף דרומה מספר ארבות עשנות, שם נמצא הגבול הסעודי. קילומטרים ספורים מערבה נפגשים עם הגבול המצרי. הר יואש הפך לאחד המקומות הרומנטיים מעל אילת. לפני שנים כמעט מדי יום אילתים מכורים היו מטפסים בדרך המשובשת, להנות מעוד שקיעה אחת של השמש לקבל פיסת שלווה ביום העמוס. יש דרך להגיע למקום גם בטיפוס בשביל יעלים רזה והשביל הזה מתחיל בכביש 12 שעולה מאילת מערבה, יש שילוט במקום, דרך אחרת קצת משובשת מאפשרת להגיע עם רכב קל בתנאי שנוסעים בזהירות רבה.

משהו רומנטי: מוכנים, קחו בירה צוננת, (אפשר גם קפה), הצטיידו בסבלנות ורכב עמיד לדרך הכורכר המשובשת. כשתגיעו למעלה תסקרו היטב את המקום תחפשו את הנוח בו רואים היטב את הרי אדום במזרח ואת הרי אילת במערב, בנקודת התצפית המסודרת על ראש ההר לא תראו את הנוף ממערב ולכן כדאי להגיע לחלק גבוה יותר של ההר. אלה כל ההכנות, מכאן והלאה הכל בידי הטבע. כשהצללים מתארכים ורחשי הלילה מתחילים לעטוף אתכם, צבעי השקיעה המשגעים מופעים אתם בתוך ההצגה היומית. יש כאלה שיוסיפו חיבוק חם למעמד לבן/ בת זוג, אחרים יסתפקו בבהייה בצבעוניות המתפתחת ויסתפקו באחיזת יד נרגשת. אחרים יהיו כל כך מוקסמים שפשוט ישבו מרוגשים אחד ליד השני. שקיעה מרשימה כזו כזאת מבטיחה התחלה יפה לילה.

איך מגיעים: מאילת יוצא מערבה כביש 12 עליה תלולה עם סיבובים. עם סיום העליות מצד שמאל שני שבילים, שני שלטים, נחל גשרון והר יואש. תבחרו בשביל השמאלי המטפס להר יואש. בתחילה השביל משובש ומאיים על רכבים פרטיים נמוכים ונדרשת זהירות בנהיגה. אחרי העליה משתפר השביל ומטפס בתלילות לראש ההר. במקום תצפית מסודרת ותבליט של מפת האזור.

Share Button


אודות


'רומנטי/ בין שתי שקיעות' אין תגובות

תהיו הראשונים להגיב על הכתבה

?תרצו לשתף את המחשבות שלכם

האימייל שלכם לא יפורסם.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

dubi zakai 11