dubi zakai 1

רומנטי/ בואו בואו עננים

כל שנה בתקופת הסתיו והחורף אנחנו נחשפים ליופי של השמיים בעת זריחה ושקיעת השמש, ובכל שנה אנחנו פוגשים את העננים שמוסיפים עוד מימד ליופי. לכל סוג של עננים יש גם שם. תכירו את צירוס, קומולוס ושאר אחיהם

בימים אלה, ריח הגשם כמעט עומד באוויר, בימים אלה רוחות סתיו צוננות מעלות במחול ספירלי עלים יבשים, שעון החורף מקציב בקמצנות שעות אור. בימים אפורים אלה הנפש נמלטת אל רגעי עצבות שקטים, לעתים האדם מחפש להימלט אל הזוגיות הרומנטית השקטה, לשבת בשניים מול הים ולראות את ההצגה היפה ביותר של היום, שקיעת השמש. אך יש עוד שותף, גורם בכל יום להצגה להראות אחרת, אלה העננים, שחקנים נכבדים במופע. בקצה חודש אוקטובר מתרחשות שקיעות יפות במיוחד, טבולות במראות "מלחמה", בין כוחות חזקים של העננים, רוח ושמש. אם תתבוננו בעננים הכבדים אולי תוכלו לגלות בהם צורות שיזכירו לכם חיות, הממריאים בדמיון ייגלו בעננים את פניהם של מכרים נשכחים. רגע לפני שרוחות החורף יחלפו בחופים הנטושים, יש לכם זמן להינות ממראות של שקיעה נפלאה טבולה בעננות מסוגים שונים. מחצית שעה של שלווה, ואתם מקבלים את ההצגה הכי יפה וללא תשלום.

סופרים, משוררים ציירים וצלמים מילאו ספרים ודפים במראות השקיעה, לעיתים הפכו את התמונה לקיטש זול. אבל, החגיגה היומית, עדין גורמת לאנשים רבים לעצור לרגע ארוך, להתבונן אל השקיעה. הכנו לכם מקרא צנוע, של כמה סוגי עננים, אולי, ננסה לראות, איך הם מסתדרים עם שקיעת השמש.

dubi zakai 2dubi zakai 3

העננים, משייטים בשמיים בצורות עננות שונה, המומחים נותנים בהם שמות: עבית מגובבת שמתרוממת לגבהים, תקרא – קומולוס. צורה רפידים שטוחה, נקראת בשפה המקצועית – סטראטוס. צורות פורחות, משהו כמו ענני הנוצה יקבלו את השם הנחשק -צירוס. סוג עננים המזכיר לנו עדר כבשים המסיים את היום בדרכו לדיר, קראים בפי העם – ענני כבשה. ענני נוצה מבטיחים שקיעה רומנטית ורכה, העננים נמתחים לרובד דק ושקוף, שואלים מכדור השמש את הגוונים הזהובים השמש ואינם מפריעים לכדור הבוער לרדת בשלווה אל מעבר לים. ענני הכבשה, הצפופים מזכירים את צמר הכבשים עוד לפני הגז, חלקם התחתון נצבע באדום והם מוסיפים תפאורה נאה וצבעונית לשמש השוקעת. ענני 'קומולוס' הכבדים, נראים כעבודה רשלנית של צייר המורח גוונים של אפור בערבול מכחול, זו שקיעה מפתיעה, המשתנה כל הזמן, לעיתים קרני שמש מגיחות מרווח קטן בין העננים, אז נשלחות קרניים צהובות ומכתימות את הנוף או הים בכתמי אור. כאן אין כללים, כל שקיעה היא אחרת. בענני 'סטראטוס' או 'נימבוס' בדרך כלל השמש נעלמת מאחורי גוש העננים, אנו נשארים עם הגוונים שבקושי חודרים מאחורי מסך העננים. אתם מוזמנים להצטייד בכסאות, שמיכות ולצאת להפוגה צבעונית, רצוי רומנטית, להנות חינם אין כסף מיפיי הבריאה.

אלה שנפשם לא חפצה להגיע לים מוזמנים, בצפון: בחלקה העליון של מערת קשת (בכביש העולה לאדמית). במרכז: שקיעה מופלאה רואים מתל גזר (לא רחוק מרמלה). בדרום: התצפית מהר יואש, מעל אילת, מספקת שקיעה כפולה, פעם אלה הרי אדום, ואחר גווני הרי אילת. (ביציאה המערבית מאילת כביש 12.)

 

Share Button


אודות


'רומנטי/ בואו בואו עננים' אין תגובות

תהיו הראשונים להגיב על הכתבה

?תרצו לשתף את המחשבות שלכם

האימייל שלכם לא יפורסם.

dubi zakai 11