dubi zakai 26.6.14-1

קיבוץ רביבים – מכופף העצים

ששמענו את השיר ששר אריק איינשטיין מכופף הבננות, הבנו שיש גמד קטן שתפקידו לכופף את הבננות, אבל השיר זו אגדה נחמדה עד שפגשנו את מכופף העצים.

גמישותה של צמרת העץ נראית רק שהרוח נושבת, אז, מרכין העץ צמרתו ככול שהגזע מאפשר. הרוח מכה והצמרת נדה בראשה, שהרוח נחלשת מזדקפת מחדש הצמרת, העץ מנער ומרעיד את שפע עליו, נד עוד פעמיים שלוש, וממתין זקוף למשב הרוח הבא. בקיבוץ רביבים המצב שונה, בשולי הקיבוץ חלקה קטנה, נסתרת מעין, בה האדם (ולא הרוח) מכופף את העץ ויוצר פיסול של צורות בעץ החי. האדם הוא, אהרון נווה, מכופף העצים, חבר קיבוץ רביבים שהיה במשך שנים איש הנוי של הקיבוץ. אהרון למד לכופף את גזעי העצים לעיניהם המשתאות של חברי הקיבוץ. חלקה קטנה, ניסיונית, בה נערכים ניסיונות של פיסול בסוגי עצים שונים. פיקוסים חלקי גזע, ינבוטים, סיגלונים, אלון וגם בקקטוסים מטפל מיודעינו הזריז. כל עץ מקבל את הכיפוף המיוחד שלו. נדרש הרבה סבלנות, ובעיקר אהבה רבה וידע. הרכבו ענפים נוספים על העצים, בעזרת קשירה מיוחדת ותמוכות וראיית הנולד איך הדברים יראו בעוד כמה שנים שהעץ יגדל ויתפתח. מומחים שונים מרחבי הארץ והעולם כבר עולים לרגל לחלקה הקסומה בה מתקיים פיסול בעץ, שנים של עבודה וסבלנות.

dubi zakai 26.6.14-3

הפיסול בעץ הפך את החלקה הקטנה לאטרקציה תיירותית. בין השאר גדל שם עץ פיקוס, שורשיו באוויר ועוטפים סלע לבן, נראה כאילו אחרי מאמץ רב הטיל העץ ביצה גדולה ולבנה. גזעו של הסיגלון קיבל את צורת האות האנגלית s. עץ שיטה המדברי הוסיף לגזעו שני קשרים, עץ אשל גידל תוספת ארוכה לגזע. כשעשוע שובב הוסיף אהרון לגזע עץ שלושה חורי הצצה גדולים. גולת הכותרת שגדל כמה שנים, עץ פיקוס שהפך את גזעו למגן דוד גדול. במשך שנים היה המקום אטרקציה תיירותית למבקרים בקיבוץ, בגלל החרדה לגורל והצורך בהסבר של התהליך, יוצאים סיורים מסודרים (במחיר סמלי) לגן הקסום. חי נגב, 6562688 .08-

קיבוץ רביבים קיבל את שמו מ"רביב", פירושו: רסיסי גשם, שם זה נזכר גם בתהילים, זו כנראה היתה משאלתם של מייסדי הקיבוץ בשנת, 1943 הם הגיעו לשממה מדברית וייחלו לרביבים של גשם. בתחילת דרכם התגוררו המייסדים במערה, מ'אגורה' עתיקה וגדולה שנמצאת היום בתוך מתחם מצפה רביבים. בנוסף יש במקום גן זאולוגי מדברי, בו מסתובבות חיות פצועות שהגיעו לכאן לטיפול. המקום בנוי בהשראת כפר אפריקאי, משתרע על כ-20 דונם, בקתות הבוץ אפשר ללמוד לעשות במקום בנייה בבוץ "אדובה". למי שרוצה לראות שמים זרועים בכוכבים וטיול לילה ויום מוזמן להישאר במקום ללינת לילה באוהל בדואי ענק.

dubi zakai 26.6.14-2

איך מגיעים: מצומת יד מרדכי על כביש 4, דרך כביש 34, פונים ימינה לכביש 222, עד מוצת סעד צומת רעים, משם דרך כביש 234 דרומה עד צומת צאלים, ממשיכים בכביש 222 עד רביבים.

בסביבה 1 – פארק גולדה, אתר יפה שהיה פעם מחצבה באתר נחל רביבים. מי התהום עלו ונוצר אגם יפה בלב המדבר, קק"ל הוסיפה מדשאות ועצים המצלים את חום המדבר. נקודת תצפית על האיזור ממצפה טלי בגבעה מעל, תצפית על ישובי צפון הנגב.

בסביבה 2 – קצת פינוק במים ואוכל, מציע "נווה מדבר", מול פארק גולדה. במקום מעיינות מים חמים, במבנה ממוזג גדול, המים מי מעיינות שנשאבים מעומק של 800 מ'. בריכה נוספת נמצאת בחוץ טמפרטורת המים מגיעה לכ-28 מעלות, עם מפלים. חובבי העיסויים למיניהם ימצאו כאן אנשי מקצוע. במקום מסעדה עם אוכל טעים.

Share Button


אודות


'קיבוץ רביבים – מכופף העצים' אין תגובות

תהיו הראשונים להגיב על הכתבה

?תרצו לשתף את המחשבות שלכם

האימייל שלכם לא יפורסם.

dubi zakai 11