פריחה/ מסע בעקבות הענבלים לבנים

הפריחה של החצבים רק החלה. חום הקיץ עדין קודח לנו את המוח, והחצב, כדרכו, לא מחכה למילות השיר "זה הסתיו", חם לו ונמאס לו להסתתר בלב האדמה. כמה מקומות לראות עוד מעט "יער" של חצבים. …

הקיץ עוד כאן ובגדול, אבל החצב כבר מניף את ענבליו ומביא את הבשורה שאולי עוד מעט יהיה פחות חם. החצב בדרכו החתרנית לא התחייב לתאריך מדויק, והוא לא חיכה לכנף ענן כהה שיקרא לו לצאת מהאדמה, או למשב קל של רוח צוננת, כדרכו הגיח שכצר לו המקום מתחת לאדמה וקול חרישי קרא לו לצאת. עמוד התפרחת של החצב בוקע כחץ שלוח מבצל ענק שנמצא עמוק באדמה, שמו ניתן לו בגלל דרכו החוצה מהאדמה בחציבה קשה. עמוד התפרחת מתנשא לגובה של מטר ויותר, בקצהו פרחים המזכירים ענבלים לבנים יפים. עלי החצב בעת הפריחה ירוקים ורעילים רק אחרי נבילת הפרחים העלים מתייבשים ואז בעלי חיים יכולים לאכול אותם.

רשמו לפניכם כמה מקומות לראות עוד מעט את תפרחת החצב, שם מצפה לכם (לפי נתוני השנים הקודמות) "יער של חצבים". עמודי התפרחת צחורים הנעים ביחד ברוח הקלה כמו תפילה חצבים חרישית.

בצפון: תל יודפת (ליד קיבוץ יודפת, על כביש 7955 המוליך להררית), במורד התלולים של יודפת העתיקה  שדות של חצבים. על חוף עתלית, 'חורבת קרתא' מול מבצר עתלית (נוסעים על כביש 2 יורדים בצומת עתלית, ליד תחנת הדלק). על הר הקפיצה, נצרת עילית. במרכז: עינות גיבתון, בין הצמחייה גדלים להם חצבים גבוהים במיוחד, (דרומה מרחובות על כביש 40, פונים בצומת ברנר לכביש 411 לכיוון קיבוץ חולדה, אחרי פסי הרכבת דרך עפר ההולכת צפונה עד עינות גיבתון). במדבר יהודה מדרונות עינות פרת (ליד הישוב ענתות).

Share Button

אודות


'פריחה/ מסע בעקבות הענבלים לבנים' אין תגובות

תהיו הראשונים להגיב על הכתבה

?תרצו לשתף את המחשבות שלכם

האימייל שלכם לא יפורסם.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

dubi zakai 11