עוול/ להקשיב לצד השני

סיור בכפר המרוני בירעם, סיפורו של המקום וסיפורם הכואב של המרונים עוד משנת 1948. שבעים שנה למדינה ושבעים שנה לעוול, הגיע הזמן לתיקון

ב-29 באוקטובר בשנת 1948, צלצל במרץ פעמון הכנסייה בכפר המרוני בירעם, צלצול הפעמון כינס את תושבי הישוב הקטן, בירעם לכנסייה. באותם הימים הצפון בוער במלחמה, מבצע חירם, חיילינו עברו מכפר לכפר, המוסלמים נטשו את הכפרים והבתים. על מגדל הפעמונים של הכנסייה המרונית מתנופף דגל לבן ותושבי הכפר המרוני מכונסים בכנסייה. המרוניים ידעו שרע לא יאונה להם. קשר אמיץ יש בין שני העמים. למרונים חלק גדול בהברחת יהודים, ניצולי השואה מלבנון לארץ. עוד משהו מקשר בין העמים לשון הקודש העברית והארמית קרובות ובכלל יש קשרי רעות בין היהודים ותושבי הכפר. חודש מאז אותו תאריך, תושבי הכפר בירעם נתבקשו לעזוב את כפרם, לשבועיים, כך הובטח להם. מאז לא הורשו לחזור לבתיהם.

שאדי חלול, מתגורר בחלקו הגבוה של הכפר גוש חלב, (ג'יש), למרגלות הר מירון. מדי בוקר יוצא שאדי אל המרפסת, שולח מבט אל הנוף המשתרע למרגלות ההר. צפרירי בוקר עולים מהעמק העטוף בערפל, צינת הסתיו מזדחלת וחודרת אל מתחת לבגדים. כמו כל בוקר שאדי מביט צפונה, אל המקום בו גרו פעם בני משפחתו, הכפר בירעם. שאדי, נוצרי מרוני, העברית שגורה בפיו היטב, את חלקו למדינה תרם בשירותו כקצין קרבי ביחידת הצנחנים, סיים בהצטיינות את לימודיו האקדמיים וכיום מקדיש את זמנו החופשי להנחיל לילדי המרונים את השפה הארמית העתיקה. דרכו נעימה, מתפשרת ומכאיבה וטבולה באהבת הארץ, שאדי מוליך טיול אל המורשת המרונית, אל השפה הארמית ואל סיפורו של הכפר בירעם.

dubi zakai 3

dubi zakai 7

תחילת הסיור בכנסייה הקטנה בגוש חלב, שם טמונים ספרי קודש עתיקים בשפה הארמית. הסיור מתקדם אל כביש 899, לא רחוק מצומת חירם נמצא בית הקברות המטופח של העדה. פיסת דשא רעננה, קברים ואחוזות קבר של המרונים. לצד בית הקברות נמתח שביל כורכר המוליך אל שרידי הכפר בירעם ובסופו אל הכנסייה. (דרך העפר מתאימה לכל רכב), הדרך נושקת ל'גן הלאומי ברעם', בו כידוע נמצא בית הכנסת העתיק. לצידו הכנסייה המרונית שהמטיילים כמעט ואינם מכירים מאחוריה שרידי הכפר בירעם.

הכנסייה המרונית מתנשאת על גבעה ובראשה מגדל פעמונים, מדי ראשון, חג ומועד נפתחת הכנסייה למתפללים מבני העדה. צמוד לכנסייה בית אבן, מגגו תצפית על הסביבה: דובב, קיבוץ ברעם, הר מירון, הר שפרה, שמורת יער ברעם. למטה בין האלונים מסתתרים שרידי הכפר בירעם ההרוס. מסלול הליכה עובר בין בתי הכפר, בחלק מהמבנים נותרו קירות שמצביעים על יופיים ועושרם של הבתים, לצד הבתים בוסתנים ועצים עמוסי פרי, תאנים מתוקות, הרימונים המתפקעים מרוב בשלות, הגפן המזדחלת על קירות וטרסות האבן. המשך המסלול חוצה את כביש וממשיך לחורש אלונים צפוף, שני מעיינות חבויים בחורש, האחד במערה נסתרת ובהמשך שביל, מעט בוגדני, המוליך למעיין שנקרא 'צפרא' (בוקר). וותיקי בירעם מספרים שמי המעיין היו עולים ומציפים את המקום מדי בוקר, לקראת הצהרים כלים המים.

dubu zakai 5 dubi zakai 2dubi zakai 4

איך מגיעים: כביש 89 מוליך צפונה מצומת מירון לכפר (גוש חלב), ג'יש. הכביש ממשיך מערבה עד צומת חירם, פניה צפונה אל כביש 899 שמוליך עד בית הקברות המרוני, לצידו מתחיל שביל שמוליך עד לכנסייה ממנה מוליך שביל בין בתי הכפר.

סיור מסודר: על סיפורם של המרוניים, על השפה הארמית, ביקור בית הקברות, מסלול שרידי הכפר בירעם, אל הבוסתנים אל המעיינות ביער האלונים. שאדי חלול, 054-7531785. (בתאום טלפוני)

בסביבה 1: 'גן לאומי ברעם', מבנה בית הכנסת הגדול העתיק אחד היפים בארץ. אתר מסודר של רשות הטבע והגנים. (הכניסה בתשלום).

בסביבה 2: הר שפרה, תצפית מרהיבה מגובה של 743 מ', מגדל תצפיתני קק"ל, דרך סלולה עד למגדל התצפית. הכניסה מכביש 899.

Share Button

אודות


'עוול/ להקשיב לצד השני' אין תגובות

תהיו הראשונים להגיב על הכתבה

?תרצו לשתף את המחשבות שלכם

האימייל שלכם לא יפורסם.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

dubi zakai 11