סרט/ יקירי

סרט סיני חדש עומד להיות מוקרן. סרט קשה על תופעה קורעת לב שאינה מוכרת לנו.

מה אנחנו יודעים על סין?  למעשה מעט, רק את העטיפה החיצונית, או מדויק יותר את מה שהשלטונות רוצים שנדע. מפעם לפעם מתגנב מידע שאינו עובר את העיניים הבוחנות של השופר הממלכתי, מיליארד ושלוש מאות מליון תושבים וכמה מעט אנו יודעים. תופעה לרבים מחוץ לסין לא היתה ידועה. עשרות אלפי ילדים בגילאים של כמה שבועות ועד גיל שלוש נחטפים מדי שנה. דמיינו, מה היה קורה בארצנו אילו מדי שנה היו נחטפים 138 ילדים קטנים ונעלמים כאילו בעלה אותם האדמה. במאי הקולנוע פיטר צ'אן, סיני, שמתגורר בהונג קונג לקח את הנושא הכאוב והפך אותו לסרט, צוהר קולנועי לראות את האדם הקטן בסין ואיך הם מתמודדים עם התופעה הנוראה של חטיפת ילדים. מתוך המיליארד  ומשהו תושבים בחר להתמקד בשתי משפחות קטנות האחת עירונית והשנייה כפרית. על הבדלי המעמדות, על האומללות של הכפריים שלא רכשו השכלה. לפתע נחשפים לצופים את הסינים שהופכים להיות כל כך הורים חרדים שמחפשים את ילדם החטוף במדינה שלכל משפחה מותר ללדת ילד אחד, מדינה שבה הערך הכלכלי והעתידי של ילדה פחות מבן. על עבדות של הילדים, אבל גם הצצה אל רגעי אנושיות בתוך טרגדיה נוראה.

אני יצאתי מהסרט רדוף פחדים, ושקוע כמו צופים אחרים בהרהורים נוגים על סין ועל החיים בה. לפתע איום הגרעין האירני, הבחירות המתקרבות נראה כפארק משחק משובח לילדים לעומת הטרגדיות שעומדות בפני התושבים הפשוטים בסין. בסיום הסרט אנשים יצאו מהעולם שקועים בתוך התמונות האחרונות של הסרט, רובם, אני מניח, עשו כמוני את ההשוואה הכואבת לחיינו כאן.

אני לא אספר את תקציר העלילה, קחו בחשבון סרט קשה וכואב שמבוסס על סיפור אמיתי. אנושי מאוד עם שחקנים מעולים.

את הסרט שיעלה בימים הקרובים כדאי מאוד לראות, להביא אתכם לסרט חמלה, הרבה חמלה. ומדי אחרי הסרט תחפשו את ילדכם הפרטי כדי לחבק אותו חזק חזק.

סרט סיני של הבמאי פיטר צ'אן, 130 דקות עם תרגום לעברית ואנגלית.

תצלום: באדיבות דורית סדובסקי, לילדים המצולמים אין קשר לכתבה.

Share Button


אודות


'סרט/ יקירי' אין תגובות

תהיו הראשונים להגיב על הכתבה

?תרצו לשתף את המחשבות שלכם

האימייל שלכם לא יפורסם.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

dubi zakai 11