dubi zakai 12

ספר/ רגל בשביל רגל במים

העלמה מרי אליזה רוג'רס טיילה בארץ ישראל בשנים 1855- 1859. מרי, היתה אחותו של סגן הקונסול האנגלי בחיפה, דוברת ערבית רהוטה, בעלת ידע רב בחי ובצומח ובקיאה בסיפורי המקרא. העלמה האנגלייה חרשה וחקרה את הארץ בכל חלקיה, בשרון, בחוף הים, בריכות שלמה, טבריה, ירושלים ועוד ועוד מקומות. לשמחתנו, העלמה מרי ניהלה יומן מסע מסודר, בו סיפרה על המקומות, על מפגשים עם האנשים בארץ, על הצומח וחיברה מקומות לסיפורי המקרא. למרות הקשיים, חוסר מידע ומפות ראויות, מחלות שתקפו אותה, ולעיתים גם אכלוסיה עוינת, העלמה מרי אליזה רוג'רס, טיילה חלק מהזמן לבדה, ועוד פרט חשוב, חלק גדול מהמסע הארוך עשתה על גבו של …סוס. כתביה כונסו לספר שנקרא: 'חיי יום יום בארץ ישראל, מסעות בארץ הקודש', (ערך את סדרת הספרים רחבעם זאבי ז"ל, בהוצאת משרד הביטחון).  להבדיל ממנה, כיום… אנו מטיילים בקלות יחסית, נכנסים לרכב או בעזרת תחבורה ציבורית ודוהרים למחוז חפצינו. מהלכים בשביל שמישהו דאג לסמן עבורנו, מישהו הניח פח שנוכל לזרוק את הזבל, מישהו נעץ יתדות במעלות קשים כדי להקל עלינו את הירידה או העלייה. לרשותנו מפות מדויקות שמנווטות אותנו בין שבילי ארץ ישראל המסומנים. לצד הדרך אנו מוצאים מקומות לינה מסודרים. ושלא כמו העלמה מרי, אם נרצה נגיע ממרכז הארץ לדרומה, תוך שלוש וחצי שעות נוכל לשכשך רגליים במי ים סוף הצוננים.

dubi zakaiהבחירה של הקוראים במסלולים בפרויקט החג של מוצ"ש, לא מפתיעה, אלה באמת המקומות שכל מטייל ותיק פקד אותם. רוב המקומות שנבחרו נושקים למים. מים זורמים בטבע, מים צלולים שמפכים בצילם עצי דולב ענקיים, בריכה שבה אפשר לרבוץ במים צוננים קוסמים למטייל הישראלי. משך שנים החדירו בנו את המודעות לחיסכון במים, את הידיעה שארצנו יבשה או מתייבשת. לכן, כל מטייל יודע להעריך מעיין פועם, או בריכה סודית, נחל זורם. החיים המודרניים, הכבישים והגשרים, קירבו אותנו בקלות יחסית לכל פינה במדינה, את המסע לגופו של האתר אנו משלימים בהליכה. וכך, כל מקור מים, מפל, או בריכה הופך להיות פסגת הטיול. עם ההגעה למקום מתקיים טקס קבוע, התרמיל נזרק מהגב ובמהירות צונחים אל מים הצוננים, בעיקר אם זה יום חם. וכך יהודיה, הזוויתן, בריכות נחל כזיב, נחל דוד בעין גדי ועוד ועוד מקומות הופכים להיות אתרי טיול רטובים ומבוקשים.

אבל, גם למקומות המוכרים ו"הסואנים" בכמות המטיילים, יש פן אחר. עונות השנה המתחלפות מעניקות לנו את הגיוון, בחורף המקום נראה שונה לחלוטין מימי הקיץ החמים והיבשים. האביב, הקצר יחסית, מעניק תפאורה אחרת של פריחה צבעונית לאתר, כך שאם אנו מתזמנים נכון את הטיול אנו מרוויחים עוד מראות שאין כמותם ליופי של הטבע. אם ניקח לדוגמא את נחל כזיב, בשעות הבוקר המוקדמות הצבעים, המראות וקולות הציפורים שונים מאשר בקצה היום. זה הזמן שהציפורים מתכנסות בהמולה לקראת השינה, קרני השמש האחרונות צובעות את המקום בגוונים של זהב. התצפית ממצדה רגע לפני הזריחה מראה שקשה לשכוח, טיפוס בשביל ה"סוללה" (בגב מצדה) בשעות הלילה האחרונות כדי לצפות במראות הזריחה. מראות שונים לגמרי מתגלים בצפייה מעל הר צפחות, מדרום לאילת, השמש המציצה בלהבה זעירה מאחורי צללית ההרים במזרח, גם הלילה היורד מעניק עוד מראה מראש הר צפחות, השמש השוקעת במערב מעניקה למזרח שלל גוונים שממלאים את השמיים ואת הים, יש רגעים בהם הים האדום הופך להיות אדום וההרים הגבוהים משתקפים בו.

לכן, גם במסלולים המוכרים והידועים אפשר למצוא את המיוחד, שעות הבוקר או שעות השקיעה, ולעיתים גם בלילה בו מתגלה מראה מיוחד אחר מהמוכר לנו. תזכרו שלעלמה מרי אליזה רוג'רס בשנת 1855 היה הרבה יותר קשה, היא עשתה זאת ואפילו כתבה על כך ספר.

 

Share Button


אודות


'ספר/ רגל בשביל רגל במים' אין תגובות

תהיו הראשונים להגיב על הכתבה

?תרצו לשתף את המחשבות שלכם

האימייל שלכם לא יפורסם.

dubi zakai 11