ספרים/ בעקבות המילים

לקראת שבוע הספר חזרתי אל אהבות ישנות, לנבור בספרים ישנים, גם לחפש את המקום אחרי הסיפור, תוך כדי נבירה מצאתי גם ספרי מסעות. חזרתי באהבה לטייל גם עם המילים

בספרים רבים מתואר מקום העלילה, לעיתים ברמז, לעיתים זהו מקום דמיוני, לעיתים המקום לא מצוין בשמו, הסופר מעניק פרטים מעורפלים שתפר, ארג ורקם אותם בעלילה. חלק מהקוראים, השקדנים והחקרנים, מנסה להגיע אל אותם מקומות עליהם נכתב בספר. אחרי מלאכת פענוח ארוכה מגיע המטייל למקום, ולפתע המקום הופך לתמונה מציאותית, לעיתים תמונה מאכזבת מול יופיין של מילות הסופר.

בעקבות ספרו הראשון של מאיר שלו, 'רומן רוסי' התפתחה "תעשיית" מסלולי טיול סביב נהלל ועמק יזרעאל. מדריכים מקצועיים, מוליכים בכל ימות השנה את הקוראים הנאמנים של הסופר אל המחוזות המוזכרים בספר. לפתע, ההיסטוריה והדימויים הופכים לנגישים, מעניינים יותר ובדמיון כבר רואים את הגיבורים מסתובבים בתמונת הנוף. בספר אחר של מאיר שלו, 'בביתו במדבר'  מוליך הסופר את הקורא לנופי המדבר, שם, במסתרי אחד הנחלים, בקצהו של מפל נסתר, מתנה גיבור הספר אהבים עם פרודתו, לשווא מנסים הקוראים לאתר את מפל, רק כדי לעמוד לידו ולקרוא ברטט את שורות הסופר. המפל נסתר, רק יודעי מסתרי המדבר והרוחות החולפות מכירים את המקום, יתר הקוראים הנאמנים מסתפק בסיור בערוץ נחל ליד נאות הכיכר, שבו מתנשאים מצוקי חוואר הגבוהים, המקום מתואר בכישרון על ידי הכותב וקל למציאה. בספר אחר של שלו, 'פונטונלה' חיפשו קוראים סקרניים קבר נעלם של טייס שהתרסק עם מטוסו אל אדמת עמק יזרעאל. ואמנם הסיפור נכון, בליבו של עמק יזרעאל נמצאים שני קברים כאלה, אחד מהם הוא הקבר שמוזכר בספר, הוא מוקף בברושים חסונים. המקום, הפך לאתר טיולים לחובב הספרות. המדקדקים שבניהם מגיעים למקום יושבים בצל העצים פותחים את הספר בעמודים המסומנים וקוראים בהטעמה את מילות הסופר. שדות החיטה מסביב הרוח מניפה את המוץ באוויר ושביל חום פולח את השדות. בעלי הדמיון משלימים את התמונה ורואים בקצה השביל את משפחתו של הטייס שנהרג, אלה מגיעים בהליכה מייגעת אל הקבר בלב העמק מהכביש המרוחק. הקבר נח בשלווה בלב העמק, עדין מוקף בברושים חסונים, ומיקומו מול הכניסה לקיבוץ משמר העמק. מהכביש נמתחת דרך עפר צפונה עד חמשת עצי הברוש הבודדים, בניהם מסתתר הקבר הצנוע.

dubi zakai 807dubi zakai 800

בירושלים, נולדו מסלולי טיולי בעקבות ספרו של דויד גרוסמן 'מישהו לרוץ איתו'. קוראים חסרי נשימה ממהרים בעקבות ילד וכלבו לטיול מואץ ברחובות העיר. מדריכי יד בן צבי מוליכים את המטיילים בעקבות הספר. חובבי ש"י עגנון ממהרים לצאת לטיול בעקבות סיפוריו של זוכה פרס נובל, הם מצוידים בספר ' בעקבות אהבה אבודה' כתב שחר ארזי, (הוצאת ידיעות אחרונות). הסופרים עושים חסד עם המקומות ופרקי היסטוריה, מנערים את האבק מהמקום ומעניקים לו רסיסי חיים, כמעט נצחיים למקומות הולכים ונטמעים בין כרכי ההיסטוריה. כך, בחופש היצירה הניתן לסופרים הם בוררים להם מקום קטן, מעצימים אותו בסיפורם, לא תמיד הסיפור נושק להיסטוריה, לעיתים בלהט היצירה הסופר מתאר את המקום ואת הסיפור כפי שרואה בדמיונו. עד היום, בישובי עמק יזרעאל יש החולקים על העובדות בספרו של מאיר שלו רומן רוסי. חלק מהאנשים שחיו את אותה תקופה טוענים שהסיפור יפה, אך אינו מדייק. אין לכך חשיבות, גדולתה של יצירה ספרותית בתיאור ובאווירה וביכולת הסיפורית של אותו סופר.

הסופר רם אורן נאמן יותר למורשת הקרב, בספרו 'לטרון' מלווה הסופר את מסלול הקרב העקוב מדם במלחמת השחרור. רם אורן מספר שלפני שכתב את הספר ערך תחקיר ארוך הנשען על עדויות ומסמכים. גם כאן יש החולקים על הספר אך התוצאה הספר הקרב של 'לטרון' הפך לרב מכר והפך למיתוס ומסלול טיול מיוחד מודרך שמפגיש רבים עם סיפור הקרב והמקום. במקום שהסיפור יהיה טמון בין כרכים מאובקים של בארכיון צה"לי עלום. (רם אורן לטרון, הוצאת קשת). ספר שאהוב עלי במיוחד 'תמרה הולכת על המים', הסופרת שפרה הורן ברוב כישרונה היטיבה לספר על יפו מתחילת המאה העשרים, אותה שוזרת בסיפורה של תמרה הגיבורה. תמרה, מוקפת בשלל גיבורים שכל אחד מהם יכול להיות גיבור הספר, מתאהבת בנזיר מהפטריארכיה היוונית. גם בעקבות ספר זה נולד מסלול טיולים שחולף בסימטאות יפו. באווירה רומנטית לאורו של ירח קוראת המדריכה פרקים נבחרים מהספר. המטיילים מקבלים מימד נוסף ליפו. (תמרה הולכת על המים, מאת שפרה הורן הוצאת עם עובד).

ארץ הפלאותscan0002scan0005לונדון-דני קרמןימים אדומים

הסופרת עידית שכטר-פייל, ליקטה מסלולים בעקבות ספרים, סיפרה את הסיפור והעניקה למטיילים את הספר 'טיולים בעקבות ספרים', הספר מלווה בצילומים של המקומות ומפצח את המסתורין סביב המקומות המוזכרים, עם ציטוטים הלקוחים מהספרים. (טיולים בעקבות סופרים, הוצאת ידיעות אחרונות, 2005). חובבי הספרות יכולים לצעוד בגאון בעקבותיהם של מאיר שלו, א.ב.יהושע, דוד גרוסמן, חיים באר, עמוס עוז, שפרה הורן, רם אורן ואחרים, מסלולי טיול שכל אחד יכול לעשות בעצמו בעקבות הספר שאהב.

לחובבי סיפורי התנ"ך הכינה הסופרת גליה דורון ספר מיוחד עם מסלולים אל המקומות בהם התרחשו הסיפורים. כך לומדים המטיילים את מסלול חייו ופועלו של שמשון, בין צרעה ואשתאול. על הגלבוע, מגידו, עמק יזרעאל הקישון בעקבות מלחמת דבורה וברק בכנענים. על סיפור מסעו של ארון הברית ועוד רבים מסיפורי התנ"ך. הספר מוליך את הקורא לטיול עצמאי, מסודר, עם מפה ונקודות ציון תוך ציטוט המקורות. (גליה דורון, לטייל עם התנ"ך, הוצאת כנרת 2001).

גם בעולם מטיילים בעקבות סופרים וספרים, סופרים ישראליים המליצו על טיול לחו"ל בעקבות ספרי מופת. הסופר יהודה אטלס באחד המאמרים היפים סיפר על מסלול בעקבות פו הדב והילד כריסטופר. דני קרמן ש"נגוע" באהבה עזה לאנגליה וללונדון בפרט, הוציא ספר מיוחד ובו 15 מסלולי טיול במרכז לונדון בעקבות ענקי הספרות, שיקספיר, דיקנס, אוסקר ויילד, וורג'יניה וולף ואחרים. ספר עב כרס שחובבי הספרות מוזמנים לחפש אותו בדוכני הספרים. (דני קרמן, לונדון בעקבות סופרים וספרים, הוצאת אריה ניר, 2007). קרמן ליווה מטיילים בעקבות הספר 'שלושה בסירה אחת' של ג'רום ק. ג'רום. קרמן תרגם את הספר, הוסיף הערות שעוזרות להבין את הספר הוסיף אחרית ושניים עשר מסלולי טיול רגליים בין לונדון לאוקספורד. (דני קרמן, שלושה בסירה אחת ג'רום ק. ג'רום הוצאת אריה ניר)

ארצנו הנסתרת

ספרי הטיולים הגיעו ונגעו כמעט בכל נקודה בארץ, עתה משתדלים הכותבים להתרחק מהמקומות המוכרים ולהקדיש ספרים לנושא. ספר אחד מיוחד, מקדיש לפענוח 'ארץ הפלאות', מקומות מיוחדים לאורכה של ארצנו. הכותב, יובל בן עמי, סופר, עיתונאי ומוסיקאי מלווה אותנו למקומות מיוחדים, אותם הוא מתאר בלשון קולחת ומשועשעת. חובר אליו הצלם, דניאל צ'ציק. אחד המקומות המרתקים שמופיעים בספר, הבית של יוסי לוגסי, לוגסי פסל פסיפס מוכשר שהפך את ביתו לגלריה של יצירת דיוקנאות בפסיפס. 385 דיוקנאות שונים. המפגש עם עבודות הפסיפס היה בגיל צעיר, בעתיקות התיאטרון הרומי בבית שאן. מאז, נמשך לצירופי אבני הפסיפס. כיום על קירות ביתו אוסף נדיר של דיוקנאות, משוררים, זמרים פוליטיקאים. קיר נסתר מציג את עולי הגרדום ועוד ועוד. ביתו של לוגסי ברחוב יהודה הימית הפך למוזיאון מיוחד.

ארץ הפלאות מקומות מוזרים, הפתעות ותעלומות בישראל מאת: יובל בן עמי, צילום: דניאל צ'ציק. הוצאת עם עובד.

בשבח הקנאה

ואיך אפשר בלי אוכל, הספר 'טוסקנה למתקדמים' מביא את המטיילים למחוזות הקנאה והרצון לצאת מיד למסע בעקבות הכותבת. בת' אילון, מעניקה לספר אמינות התושב המקומי, מקום מגוריה בבית עתיק בטוסקנה, כפר קטן, 120 איש בקושי שקפא בקצה המאה ה-17 ומושך את החיים הפשוטים לתוך המאה ה-21.

הספר מחולק לעשרה מסלולים, למקומות שאינם מוכרים לתייר. בפתיחה מפה מפורטת המתארת את המסלול. המטייל עובר יחד עם הכותבת והצלם בכפרי האיזור, 'מסעדות אוכל' כפי שקוראים להם שם, חנויות מכולות קטנות זוכות בין דפי הספר לאזכור אוהב ספוג בריח תבלין. בסיום כל פרק נפרסים שפע של מתוכנים מאותם מקומות שמופעים בספר. 101 מתכונים שמעניקים לספר את המקום המכובד במדף הספרים במטבח.

טוסקנה למתקדמים/ בת' אילון. צילומים יוסי ריבק, תרגום ועריכת המתכונים: גיל חובב. עיצוב: תמר בר דיין. הוצאת: דניאלה די-נור, מוצאים לאור. פורמט אלבומי, כריכה רכה.

סיפור אהבה כפול

סיפורה של תקופה, תל אביב בימי המנדט הבריטי, מתחיל בסיפורה של שושנה בורכוב בתו של המנהיג הציוני דב בורכוב שהתאהבה בקצין בולשת בריטי, תומאס וילקין. בתפקידו היה אחראי ללכוד את פעילי המחתרת בארץ, אברהם ("יאיר") שטרן, מנהיג מחתרת לח"י. הספר מתאר את התפתחות היחסים של נערה תל אביבית שנפשה נחצתה בין נאמנותה לעם הציוני ואהבתה לקצין הבריטי. במקביל מתואר מסלול חייו של אברהם ("יאיר") שטרן, שנפשו נקשרה בנפשה של בח"ל רוני בורנשטיין, האשה אשר בכוחה של האהבה הלכה אחריו לכל מקומות המסתור וילדה לו בן ושמו יאיר. שתי הנשים בספרו של רם אורן לא נפגשו מעולם. אך שני הגברים רדפו אחד אחרי השני עד שמצאו את מותם. תומאס וילקין נרצח על ידי פעילי המחתרת בירושלים, ברחוב מאה שערים, ב-12 בפברואר 1942 נתפס ונרצח אברהם 'יאיר' שטרן על ידי קצין בריטי בדירת המסתור ברחוב מזרחי ב' בפלורנטין. מסלול טיול מיוחד יצר המדריך קובי ורשבסקי. להזמנת סיור, 050-6968447. בתשלום.

(ספרו של רם אורן, 'ימים אדומים', הוצאת קשת)

ועוד ספרי מסעות

העיתונאי והסופר משה גלעד כתב את הספר: 'מסעות בלי קנה מידה' (הוצאת עם עובד)-

משה, עיתונאי מוערך בעיתון 'הארץ ומסע אחר' מפעם לפעם מוציא ספר שמעניק לנו הקוראים חוויות אחרות מסתם מסלול טיול, בקשיים שלנו בהבנת העולם שאינו מתפענח בקלות. הספר בנוי ממפות עתיקות של העולם שמופיעות בכל פרק וסביבן בנוי סיפור המסע של בני הזוג גלעד.

יעקב מרקל, אמנים יוצרים בתל אביב-יפו (הוצאה עצמית)-

ספר שמלווה את היצירות האמנות בחוצות העיר, ומספר על כל יצירה את שמה מה היא מייצגת את שם האמן וכ'. יעקב מרקל מדריך טיולים וותיק, כבר הוציא כמה ספרי טיולים בנושאים מיוחדים. יעקב מלווה את ספרו בטיולים שהוא עורך בעקבות הפסלים, לבית הקברות בטרומפלדור ומסלולים מיוחדים בשכונות. 052-2504592

אייל חלפון, מסע חיפושים, אחוזת בית, ספרים – (2008)

אייל חלפון, במאי קולנוע ותסריטאי יצא למסע בארץ לקראת יום הולדתו ה-50 מדן ועד אילת כשהוא מזמין את החברים לפגוש אותו לאורך הדרך, חלק הלכו איתו כברת דרך ונולדו שיחות מיוחדות . כדי להעלות זיכרונות. לדבר על החיים על החיים שהולכים ומתכלים ועל גיל חמישים, הספר מספר בשפה ציורית את המפגשים והחווית מהמסלול הארוך.

סטיב דייווי ומרק שלוסמן, איים שחייבים לגלות, כנרת (2009)

אחד הספרים שאני צולל אל התמונות שמלוות אותו. הספר מונח ליד מיטתי, מפעם לפעם שאני מכין את רשימת הבקשות מאלוהים לפני השינה אני מוסיף את המקומות שמוזכרים ומצולמים בספר. כך אני צולל אל התמונה של איי החברה בפולינזיה, אל האי אמורגוס, שמוקף במים בשרשרת האיים הקיקלדיים שביוון אורכו 33 ק"מ ורוחבו 6 ק"מ ועוד מקומות חלומיים.

 

Share Button


אודות


'ספרים/ בעקבות המילים' אין תגובות

תהיו הראשונים להגיב על הכתבה

?תרצו לשתף את המחשבות שלכם

האימייל שלכם לא יפורסם.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

dubi zakai 11