סופ"ש/ געגועים לשיטפון

בתקווה שיתאמתו התחזיות שווה לצאת ולראות, מיני שיטפון, שיטפון או סתם לצאת לגשם, לזנוח את התנור ושמיכת הפוך, לצאת לפגוש את המראות. מדריך למטייל הנבוך, מה לראות ואיפה. והחשוב מכל לשמור על עצמכם, תזכרו לא שווה לקחת סיכון

פרץ גשם מצפה לנו בסופ"ש זה, קצה ינואר, נקווה שכמה יובלים זעירים יהפכו לנחלים שוצפים. אולי גלי הים יתרוממו לשבע ושמונה מ', ויסתערו אל החופים, מקיאים אוצרות שנחבאו במעמקים. אם יסערו נחלי המדבר הם יעכירו את צבע הטורקיז המהם של ים המלח וילכלכו אותו בגווני צבע חום ליד שפכי הנחלים של מדבר יהודה. העננים יצבעו את השמים בצבעים כהים מאיימים, ואולי בקצה הסערה תגיח קרן שמש שתעניק לנו קשת יפיפייה שחובקת שדות הרים ובתים. נקווה שחורף אמיתי ינוח עלינו בסופ"ש זה. מקבץ של כמה מקומות שבדרך כלל מנקזים מי גשמים רבים. רק שמרו על עצמכם.

בקצף ובכוח, נחל סער – חובבי נחלים שוצפים, יכולים ללוות את נחל סער, מחלקו העליון, ליד מג'דל שמס, דרך הגשר מעליו לפני מסעדה, ולרדת בכביש 99 לראות מנקודת התצפית את היופי האדיר של מפל סער.

רסיסי מים צוננים, שמורת נחל חרמון – לאוהבי הסדר בחיים, מוזמנים להיכנס לשמורת נחל חרמון (באניאס), (כביש 99 קריית שמונה – מסעדה) ללכת על השביל התלוי מעל הנחל שוצף ולראות את מפל הבאניאס בשיא כוחו ולהנות מרסיסי המים.

השיטפון הגדול, הירדן ההררי – כמה נקודת תצפית יפות לזרימת הירדן. רובן לאורך דרך הירדן ההררי, בימים אלה היא מרובה בשלוליות, מצע הדרך טוב, אבל מסוכן כי אין לדעת מה מסתתר תחת מי השלולית. זהירות לנוסעים. בעיקול הגדול של כביש 91, (צומת מחניים רמת הגולן, כביש היורד לגשר בנות יעקב). נמתח שביל (סימון אדום), דרומה. אחרי 300 מ', משמאל ירידה למצד עטרת, ולסכר על הירדן, (ברכב: קל לרדת קשה מאוד לעלות, עדיף לרדת ברגל).

dubi zakai 33dubi zakai 11.1.13-1

מים צלולים, נחל דליה – תעלת הניקוז של הנחל שעוברת מתחת למחלף זיכרון יעקב (כביש 2), ערוץ הנחל מוליך מים רבים שנאספים לערוצו של נחל דליה. מערבית לבת שלמה, על כביש 70, (ואדי מילח). לצד הכביש זרימה יפה של מים צלולים של נחל דליה.

אפילו הוא התעורר, נחל תות הצנוע – על כביש 70, לפי השילוט 'אתר חגית' יש גשר מעל הנחל ואפשר לראות זרימות נאות.

אוסף המים מההרים, נחל שורק – אל הים התיכון בחוף פלמחים נשפך נחל שורק. הנחל אוסף את מימין מאגן הניקוז של הרי ירושלים, 70 ק"מ אורכו. ראשיתו ליד רמאללה, ליד מושב בית זית, (ליד החיבור עם כביש 1) זרימה חזקה אל מאגר בית זית. וחלקו המערבי של הנחל, לפני השפך, על הגשר מעל הכביש ההולך לפלמחים, (כביש 4311), וכמובן אפשר להלך לאורך הנחל בשמורה עד השפך.

פרא המדבר, נחל אוג – מראה מעל הגשר, כביש 1 שיורד לים המלח, פונים לכיוון נבי מוסא, נוסעים בכביש עד הגשר מעל ערוצו של נחל אוג. מראה מרשים. (נחל נוסף שזורם, בקצה הכביש פוגשים את ערוצו של נחל קידרון). נחל אוג זורם בפיתולים מרהיבים בקניון נפלא. אפשר לראות את הקניון בהליכה על הגבעות, הכניסה מול קיבוץ אלמוג שם גם ירידה רגלית לערוץ הנחל.

זרימות על הגבול, נחל ערבה – זרם המים החל למלא את כל המאגרים, לאורך דרך השלום, (בין עין יהב – עידן), ליד המאגרים תצפיות יפות על האגמים/ מאגרים שנולדו.

 

Share Button


אודות


'סופ"ש/ געגועים לשיטפון' אין תגובות

תהיו הראשונים להגיב על הכתבה

?תרצו לשתף את המחשבות שלכם

האימייל שלכם לא יפורסם.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

dubi zakai 11