מתוק/ דובדבנים בלי קצפת

דמיינו, לגשת לעץ דובדבנים, להושיט את היד, לקטוף, להכניס לפה, חלל הפה מתמלא במיץ המתוק/ חמוץ. במרחק קצר ממרכז הארץ, בגוש עציון ממתינים המון דובדבנים על העצים בחוסר סבלנות. לא בשבת

כבר בסיבוב הכביש, ליד נווה מיכאל, מתחיל עבורי גוש עציון. כאן, באחת, מסתיימת שפלת יהודה ועמק האלה, שדות החיטה וגידולי השדה נעצרים, מכאן מתחיל לטפס ההר הנוקשה והסלעי. בקטע הכביש הזה תלוי ענן אבק באוויר, ענן שנד עם הרוח מהמחצבה הסמוכה. משאיות כבדות מטפסות לאט כשני ק"מ עד הכניסה למחצבה, גוררות אחריהן טור ארוך של מכוניות. שהן פורשות מהכביש במקום אחוריים מאובקים של משאית מתגלה הנוף. שעת בוקר, השמש בקושי השלימה את הטיפוס מעל ההרים הגבוהים, גוש עציון הגבוה נדמה למטפס בכביש כצללית של גל ענק. נד מים כהה שמתרומם ומאיים מעל שפלת יהודה, בקצהו העליון צפות כמה אנטנות. כאילו הקיר המפחיד עומד להסתער על מכוניתנו הקטנה. אבל תניחו, לדמיון, אלה תעתועים שמכניסים מעט הרפתקנות ומתח בנסיעה.

dubi zakai 601

הנוף בצידי הכביש כבר הפך לצהוב. פה ושם כלואים כתמי ירוק במטעים שפזורים במדרונות, ירוק דהוי ביער מאובק בצד הדרך. כביש צר ומפותל מטפס אל ישובי גוש עציון, כל פיתול חושף את הנוסעים לעוד מראות נוף יפים יותר. אחרי בתי הכפר ג'בעה, שרובצים על הכביש, מגלים את המדרונות המכוסים בטרסות של כרמי ענבים. הכרם גולשת במדרון לעבר חירבת ג'ומג'ום, זו מתנשאת כגבעה עצמאית, אינה מחוברת לכלום ובראשה חפירות ארכיאולגיות. אחרי עוד עיקול הכביש נעשה יותר נוח, רחב. עצי אורן רעננים מצלים על הכביש, למטה, מימין, אפשר להבחין בשסע העמוק בנוף הירוק. מדרונות משתפלים בתלילות לוואדי שכולו בוסתנים ומעיינות צלולים, בני המקום מכנים את המקום גן העדן. ומעל העמק מתוך כבל ועליו עוברת האומגה הארוכה בארץ. מאחור נפרסים מראות שפלת החוף המתרחקת, תגלו שכבר בשעת בוקר זו אדי החום נחים על השפלה, אד שמטשטש את הראות והופך את הנופים הרחוקים במערב לעיסה דביקה, רועדת, של הרים וישובים.

הסיבה האמתית לטיפוס החוזר שלנו לישובי גוש עציון כמובן הדובדבנים. קשה לעמוד בפיתוי הפרי הקטן האדום המתוק במטע בראש צורים. ראש צורים נח בגובה של למעלה מ-800 מ' מעל פני הים, הקיבוץ הדתי הוקם על חורבות קיבוץ עין צורים, שהיה מישובי הגוש בטרם מלחמת השחרור. הישוב החדש הוקם בשנת 1969 על ידי בוגרי הצופים הדתיים. משך השנים הקיבוץ עבר הפרטה ומטעי הדובדבנים הרבים נותרו כרכוש משותף. כאמור, לא בשבת.

Share Button


אודות


'מתוק/ דובדבנים בלי קצפת' אין תגובות

תהיו הראשונים להגיב על הכתבה

?תרצו לשתף את המחשבות שלכם

האימייל שלכם לא יפורסם.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

dubi zakai 11