dubi zakai 1

מראות/ השתקפות במדבר

גן לאומי עין עבדת. המקום בו לפרספקטיבה יש חוקים אחרים, שילוב מנצח של מדבר ומים, מקום שתמיד שווה לחזור אליו

עם פתיחת השמורה הילך ליד עץ האלה האטלנטית הענקית יעל יפה קרניים, מלא הוד הגבר, שלח בנו המטיילים מבט משועמם ובחן במבט רעב את ידינו, האם ימצא שם רמז לשקית 'במבה'. שראה שאין בידינו משהו טעים לאכול וגם אנחנו לא מתכוונים להאכיל אותו הפסקנו לעניין אותו והוא חזר לנבור עם תקווה בין האבנים, תחת האלה הענקית. באוויר שני נשרים ערכו מעוף בוקר שחצני, נעמדו בראש המצוק סוקרים בעין חדה ובחשדנות את החבורה הקטנה שהילכה בשביל לעין עבדת. סיסים וסלעיות מרחפות בקלילות חצו הקניון והתמקמו על המצוקים התלולים, חלק מהעופות צלל אל משטח המים, במהירות חלפו על פני המים נוגעים עם המקור לקחת לגימה בקצה מקורן, מרעידות את חלקת המים ויוצרים גלים שמרעידים את השלווה. קרני שמש הבוקר מתדפקות על ראש המצוק, מבקשות להניס את הצללים ולהוסיף צבע ואור לקניון האפלולי. טחבים, שרכים ושערות שולמית נדים עם זרם המים החלש, ומוסיפים את הירוק למדבר.

dubi zakai 23dubi zakai 56

הטבע חצב כאן קניון מרהיב, מצוקים גבוהים, מתנשאים, הופכים את האדם לגמד זעיר מול אימא טבע. בצידי השביל צמחיית מדבר מאובקת, סלעי ענק שניתקו בתקופות קדומות וצנחו אל האדמה ונחים כפסלי ענק בצד השביל. שתי מערות ענק נפערות בצד הדרך, שיחי המלוח בגווני ירוק דהוי, עצי אשל שנכנעו לרוחות ולזרמי המים כופפים את צמרתם. השביל מאובק, אך מסודר ומסומן, כל כמה דקות הליכה מרימים את העיניים אל מצוקי הענק שהמרחק ביניהם הולך ומצטמצם. כמה דקות הליכה ומגיעים אל הקניון המפורסם, עין עבדת, הקירות חורצים דרגשים דקים בצבעי חום-שחור, בניהם כלואים שכבות חרסיות וחוואר, קירות הקניון המתקרבים יוצרים מראה דמוי פרספקטיבה שמחבר את שני המצוקים במראה מרשים. המראה כפול שתיים, המצוקים משתקפים וכל מי שעובר בסכר הקטן משתקף במים, ובקצה מפל, זרזיף דק של מים מפלס דרכו סבך ירוק של שערות שולמית ואזוב ירוק, מי המפל נופלים בפכפוך עליז אל בריכה גדולה עמוקה. הצבע הירוק של צמחיית המים זועק ביופיו מול צבע החום והעוקר. בחלקו העליון של המפל מצאו מסתור בתוך גומחה אפלולית זוג תורים מפעם לפעם מציצים מהגומחה ומרטיבים את הראש במי המפל, ונראים מבסוטים לאללה.

נחל צין נוטש את רמת עבדת, חותר בנמרצות בקמרים של הר הנגב וצונח בסדרת מפלים מרשימה מתחתר לקניוני ענק מרהיבים. הנחל ניזון מי מעיינות, עין מעריף, עין עבדת ועין מור המזרימים מים בכל ימות השנה אבל כוחו של הנחל ניכר בשיטפונות האדירים שזורמים מרמת הנגב. המפלים וערוץ הנחל שוטפים במים רבים ורצוי מאוד לא להיות בערץ הנחל, אלא לצפות ממקום בטוח.

היופי לא נגמר בקירות הקניון המדהימים הרבה מן המטיילים אוהבים לראות עצמם כלק מתמונת חובה משתקפים במים שהם מהלכים על הסכר הקטן שסמוך למפל.

ועוד משהו: אפשר להסתפק בהליכה לעין עבדת וחזרה ומי שרוצה קצת אקשן מוזמן לטפס במדרגות החצובות המטפסות למסלול קצת יותר אתגרי לעין מעריף וטיפוס בסולמות אל המפל העליון.

איך מגיעים: נוסעים על כביש 40 (באר שבע מצפה רמון), פונים מזרחה למדרשת שדה בוקר (משלמים דמי כניסה בקופה) ויורדים בכביש מדהים אל חניון עין עבדת. גן לאומי עין עבדת (הכניסה בתשלום)

dubi zakai 34

 

Share Button


אודות


'מראות/ השתקפות במדבר' אין תגובות

תהיו הראשונים להגיב על הכתבה

?תרצו לשתף את המחשבות שלכם

האימייל שלכם לא יפורסם.

dubi zakai 11