מקום/ 800 מ' של רומנטיקה

בקצה שורת הבתים של אלון מורה, שביל כורכר לבן שמטפס אל הר כביר. מקום רומנטי, בימים אלה כבר צונן בראש ההר. כמעט 800 מ' של רומנטיקה. …

בכניסה לשביל מכונית עצרה, רגע לפני המעלה. במכונית, זוג צעיר: ,עכשיו", אמר בחור "עצמי עיניים, ורק שאומר לך תפתחי אותן" אחרי רגע של הפסקה שאל: "את סומכת עלי?", היא חייכה, הוא ידע שהיא האחת. היא הניחה שתי ידיים עדינות על עיניה, חיוכה לא קפא לשנייה. הוא נהג בעדינות במכונית, עקף מהמורות וטיפס עם השביל אל ההר: "עוד מעט נגיע, זה שווה, האמיני לי."

שעצר את הרכב היא רצה להוריד את הידיים מעיניה, הוא עצר בעדה בעדינות, "עוד טיפה, סבלנות". אחז ברכות במרפק ידה, והוליך אותה בעדינות במדרון, שהוא מזהיר אותה מאבן סוררת, "מדרגה מאולתרת" הזהיר והיא שלחה רגל זהירה, חיוך נבוך נח על שפתיה. ברגע שעצרו ליד מעקה אבן, הורה לה: "עכשיו הורידי את הידיים מהעיניים", לרגע אור החזק הכה בעיניה, אחרי שנייה עיניה נפקחו, נשמתה נעתקה מול המראות, עמדה נדהמת מחניקה קריאת התפעלות. למטה, רחוק, רחוק, השתרעו משבצות של ירוק, פקעת ירוק מלא חיים נמתחת בין ההרים, בתים זעירים ברכס מול נאחזו במדרון, וטרסות אבן תחמו עצים זעירים. מכוניות כמו צעצוע נעו במהירות על כביש מפותל. בתוך הצמחיה הירוקה נחו בשלווה כתמים כחולים של בריכות מים. העמק הירוק הכלוא בין ההרים נמתח כרצועה ארוכה, בקצהו התרחב ונתחם בשדות חומים. לרגע הסתחרר ראשה מהגובה, מהנוף, סמכה ידה העל כתפו, שניהם נשמו עמוק אל היופי. ואז הוא שאל: "תינשאי לי?"

dubi-zakai-4dubi-zakai-1

גם סיפור אוהבים זה הסתיים בחתונה, כמה חודשים אחרי. שתגיעו למקום, אולי תראו עוד זוג מרוגש, הוא נושא אליה עיניים אוהבות והיא משפילה עיניה בחיוך נבוך ומהנהנת בראשה. כך הפך המקום, בצילו אלון קשיש, מעל הנוף המשכר לנקודת תצפית מרהיבה וגם נקודה לאוהבים להצעת נישואין.

כמעט 800 מ' מעל פני הים, זה גובהו של הר כביר, (בערבית: הר בילאל), אחת התצפיות היפות בארץ, מקום מרטיט את הלב ביופיו, ועץ אלון ענק, המצל על התצפית. מיקומו של ההר בשמורת הר כביר, במרחק מה מעל הישוב אלון מורה. ההר אחד מארבעת ההרים המקיפים את העיר שכם, מיקומו מצפון מזרח לשכם. מהנקודה הגבוהה ביותר צונח ההר בשיפוע תלול מאוד, אל ערוצו הנפתל של נחל תרצה. סברה מהלכת בין החוקרים שהר כביר הוא הר גריזים שקדוש לשומרונים, בינתיים עד שהסברה תתממש, אפשר לראות מכאן את הר עיבל והר גריזים וגם הרי בנימין. ביום עם ראות טובה ניתן לצפות מכאן על שלושת הימים, ים המלח, כנרת והים התיכון. ביום עוד יותר צח, מספרים אנשי המקום, שאפשר לצפות מכאן בהר חרמון, הרי גלבוע ואפילו את הרי גלעד.

על הפסגה המערבית נמצא קבר שיח' בילאל אבן רבאח, השיח' חי במאה ה-6, האגדה מספרת שהוא שימש כמואזין, קורא לתפילה של מוחמד נביא האיסלם, השיח' נטל חלק במסעות הכיבוש המוסלמי בארץ. לקבר הקדוש של שיח' בילאל אבן רבאח מייחסים תכונה שזכות תפילות ותחינות ביכולתו להוריד גשם. צמוד למבנה עם הכיפה בית תפילה קטן. לצידו מדרגות תלולות שיורדות אל המצפור. גובהו, מיקומו ויופיו של האלון הקשיש, התצפית חולשת אל אחד המראות היפים בארץ, מדרון תלול מאוד גולש כ-700 מ' למטה, שם נמתח ערוצו של נחל תרצה, בקעה צרה, פס שזועק בירוק רענן שנח בין הרים קרחים מסביב ונתחם בבקעה רחבה של שדות חרושים. מי הנחל הפכו אתר מים לתושבי המקום. נחל תרצה, נחל איתן, אוסף את מי הגשמים של העיר שכם, ערוצו נמתח לאורך 40 ק"מ ונבלע במי הירדן. לכל אורכו מעיינות מים שמזינים אותו. תושבי המקום מספרים שהמדרון התלול, העולה מנחל תרצה אל הר כביר שימש לאימוני כושר של חיילי צה"ל.

dubi-zakai-10-10-13-2dubi-zakai-10-10-13-42-dubi-zakai

במצפור, אלון ענק, מפורסם באזור, גזעו מפוצל והוא שולח צל ענק מעל מרפסת תצפית. לצידו מערה קטנה. על ראש שרשרת הר כביר נמתח שביל, ארבע ק"מ של דרך עפר מיועדת לרכבי שטח. ליד עץ האלון הענק הוקם מצפור, בעזרת המועצה המקומית שומרון, רשות הטבע והגנים וקק"ל. המצפור לזכרו של תא"ל יוסף לונץ, (לונצי) ז"ל, מזרחן, סייר, רע, מפקד, לוחם. היה מושל שכם, וידיד ההתיישבות וגרעין אלון מורה.

איך מגיעים: בצומת תפוח, (כביש 5 בהמשך כביש 505), פונים צפונה בכביש 60, פונים ימינה לפי שילוט, איתמר ואלון מורה. נכנסים לישוב אלון מורה ונוסעים עד לקצה הישוב, ממנו מטפס שביל כורכר שמטפס אל ראש ההר.

טיפ

בהר גריזים כדאי להיכנס למוזיאון השומרונים, לפגוש את הכוהן הגדול, לשמוע את סיפורם של השומרונים ולראות את הסוכה המיוחדת שמותקנת במוזיאון. מתחת למוזיאון נמצא מפעל ליצור טחינה שנקראת "הר ברכה". הטחינה מפורסמת ורבים מגיעים לקנות אותה, אגב הטחינה כשרה. במרחק קצר גם אתר רשות הטבע והגנים גן לאומי הר גריזים.

 

Share Button


אודות


'מקום/ 800 מ' של רומנטיקה' יש 2 תגובות

  1. 02/11/2016 @ 18:22 מוישלה פרנק

    דובי, כאן צולמה התמונה המדהימה של העוף הדורס, מנסה ללכוד את העופר, עליו מגינה הצביה?

    Reply


?תרצו לשתף את המחשבות שלכם

האימייל שלכם לא יפורסם.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

dubi zakai 11