מקום/ תבלין לכל כאב

בשולי בית לחם הגלילית, בין עצי אלון מאובקים מתפתל שביל עפר כבוש אל ממלכת תבלינים, בהם (כנראה) תמצאו מזור לכל כאב שקיים או לא קיים, רק ללב שבור עוד לא קטפו את התבלין

"זה, מצוין ללב שלך, תראה, כמה גרגרים ביום והלב שלך יעבוד כמו שעון שויצרי", כך מסתובבים בני הזוג בחנות הגדולה, דרך התבלינים בבית לחם הגלילית. מסלול הליכה צר בין "פירמידות" ענקיות של התבלינים בצבעים מרהיבים. בני הזוג אוחזים בדף בו מציינים יתרונותיו של כל תבלין. הוא, מנסה לשכנע אותה: "אמרתי לך שהל עוזר בתפקוד המיני?" ואחר צוחק "קני לעצמך קילו". היא לא נשארה חייבת שהגיעו לעלי המרווה המיובשים, צבעם ירוק דהוי, הציצה בקרחתו הבוהקת ואחר לחשה ברשעות קלה: "אתה חושב שחצי קילו מרווה תספיק לך? אולי יצמחו לך כמה שערות על הקרחת". כך הם טיילו בדרך התבלינים, מפעם לפעם ממלאים בכף קטנה תבלין צבעוני לאחר שהשתכנעו מהפתק, קופסת הפלסטיק הקטנות הולכות ומתמלאות.

dubi zakai 5dubi zakai 2

כבר עשרות שנים עוסקת משפחת ציטרשפילר מבית לחם הגלילית בתבלינים, בתחילה האב נדבק באהבה לתבלינים והמשיכו אחריו הבנים שיצרו עסק גדול וחובק עולם. אבי, אחד מהבנים פתח לפני כארבע שנים חנות גדולה בשולי בית לחם הגלילית על חלקת אדמה של המשפחה. לחנות הגדולה מובילה דרך כורכר ארוכה העוקפת את הישוב, הדרך נעה בין עצי אלון עתיקי ימים, בחורש צפוף ובין שדותיו של עמק יזרעאל עד למבנה גדול בו נמצאת החנות. בכניסה לחנות כבר מתערבלים הריחות, העיניים לא שבעות מהצבעים הרבים, צבעי התבלינים. משך השנים אבי התמכר לתורת התבלינים, הן על ידי לימוד ממוסד אבל בעיקר מלימוד עצמי. יצא למסעות בעולם כדי להכיר ולהביא לחנותו דברים חדשים משווקים נידחים, בתיאלנד תורכיה וגם מאירן, הצימוק הפרסי למשל מגיע אלינו ירוק ומאורך, טעמו נפלא ומחירו כמעט כפול מצימוק רגיל, הוא מיובש באופן טבעי, אינו עובר את התהליך שימון בפארפין שמקלקל את טעמו. ה'חמוציות' פרי תאווה חמוץ מתוק מגיעות בדרכים עקלקלות, גם הן מאירן הרחוקה ואחרות, גם הן טעימות מגיעות מקנדה. כאן לא תמצאו את המישמש המיובש שצבעו צהוב כעין הדבש, מישמש זה מועשר בגופרית ,כאן המישמש פחות צבעוני ופחות מפתה אבל בריא יותר. הוא מגיע ישירות משווקים קטנים בתורכיה ועוד ממדינות הים התיכון. הנאה הגדולה של אבי לערוך הרצאות על התבלינים ועל הפירות היבשים, מסתבר שהרבה אנשים לאחרונה מטעמי בריאות עברו לצרוך תבלינים שמשמים להם תחליף לתרופות. באחת ההרצאות סיפר על הפסיפלורה המיובשת, זו המגיעה מתאילנד, מסתבר, שהפסיפלורה היבשה מעניקה שינה רגועה וארוכה למי שאוכל אותה, שומעי ההרצאה רכשו מעט מהפסיפלורה, אחרי שבועיים הגיעו הטלפונים שרוצים עוד מהפרי היבש.

אספנו עבורכם כמה טיפים על תבלינים ואיך ולמה הם עוזרים: אם תקפידו לאכול רבע כפית של 'כמון' תוכלו להשתחרר מתחושת פחד וחרדה, תמנעו מהצטננות בחורף הקר, קשיי הנשימה וגם כאבי הבטן יחלפו כלא היו. רופאים, (כך כתוב), מספרים שתבלין הכמון נלחם ביעלות גם במחלת הסרטן.  הקצח – צמח המכיל בתוכו מגוון רחב של תוכונת מרפא, מזין בחומצה פולית המסייעת לחיזוק הדם. הורדת רמת הסוכר בדם ועוד. הג'ימנמה – צמח מרפא שמסייע להורדת רמת הסוכר בדם, טיפול של לפחות שלושה חודשים. תערובת של זרעי אניס, שומר וקימל – ממשפחת הסוככים, מיועדים למערכת העיכול, ממולץ ללעוס רבע כפית אחרי הארוחה, בהזדמנות זו גם השיניים מתנקות והבטן מסתדרת. ואם כבר אנו מטפלים בשיניים אז מציצת מקל 'ליקריץ' מנקה ומלבין את השיניים, מגן מפני עששת וגם דלקות החניכים מטופלות, (רופאי השיניים, כנראה, יוותרו חסרי פרנסה?). איך כתוב באחד השלטים: 'העיקר לחלוט ולא לחלות'. אגב, לחובבי הזוגיות מאושרת כדאי לרכוש את 'הראשד' (גרגיר הנחלים), מוגדר כצמח המחזק את היצר והאון, מגביר זיקפה וחשק לשני המינים, ניתן להוסיף אותו לסלט (אפילו מבלי שבן/בת הזוג ירגישו), בקיצור אם אתם כבר כאן והתאווה המינית מעט נחלשה תצטיידו בקצת 'ראשד', כמובן שכדאי לשמוע את הסברי המדריכים במקום ולהעזר בעצות מקצועיות. להזיק זה לא יכול. (הכניסה למקום ללא תשלום ויש גם טעימות). 'חוות דרך התבלינים', בית לחם הגלילית 04-9533405.

DSCF8814

איך מגיעים: מצומת העמקים (לא רחוק מקריית טבעון) נוסעים מזרחה פונים שמאלה בצומת אלונים לכביש קטן ומקסים 7513 שמוביל עד בית לחם הגלילית.

בית לחם הגלילית נחה בשלווה אצילית בשולי עמק יזרעאל, ברחוב הראשי מתנשאים בתי טמפלרים נאים. בשנת 1906 הוקם הישוב בית לחם הגלילית על ידי גרמנים, בני מסדר הטמפלרים, אלה הגיעו לכאן מחיפה. במלחמת העולם השניה הכריזו המשפחות הגרמניות בכפר על הזדהות עם הנאצים, הבריטים לא אהבו את התחברות לאיוב, הטמפלרים נאלצו להיפרד מהמקום היפה ומשאר חלקי ארץ הקודש, המשפחות הובלו למחנה מעצר ומשם בדרך ארוכה דרך הים לאוסטרליה הרחוקה.

מוזיאון קטן ומרתק על סיפורה של בית לחם הגלילית שוכן בבית טמפלרי עתיק ומשוחזר אצל משפחת פליישמן, קובי מדריך בחן רב סיור מרתק בישוב מטובל בסיפורים וגם בקצת רכילות בת מאה שנים ויותר, בית פלישמן 04-9532901.

Share Button


אודות


'מקום/ תבלין לכל כאב' אין תגובות

תהיו הראשונים להגיב על הכתבה

?תרצו לשתף את המחשבות שלכם

האימייל שלכם לא יפורסם.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

dubi zakai 11