מקום/ שני מיליון אבנים קטנות 

אכסניית השומרוני הטוב. בכביש היפה היורד אל ים המלח, מוזיאון אחד היפים בארץ ובו מכירים את הפסיפסים היפים שנתגלו בארץ. …

התפר הבלתי נראה בין מדבר יהודה וירושלים נמצא מעט אחרי כפר אדומים, כאן, נעלמים באחת מראות הבירה ומכאן מתפרע בצחיחותו ותלילותו המדבר שגולש עד מי הטורקיז של ים המוות. רגע לפני הצלילה אל מתחת לקו פני הים ממתין עוד מעלה אחד, זהו 'טלעת א-דם' (שפירושו – מעלה אדומים), משני צדדיו סלעים אדומים וכבדים. האגדות מספרות שבימים קדומים המתינו בנקודה זו שודדי דרכים להולכים והחוזרים בדרך יריחו. האגדה מפליאה לתאר את הגוון האדום של הסלעים שנספג בדמם של הנרצחים. בקצה העלייה הכביש מתעקל, מצד ימין הדרך מתנשא מבנה עתיק, זוהי 'אכסניית השומרוני הטוב' מקום המוזכר בברית החדשה ולכן הוא מקודש לנוצרים. על מקום זה המשיל ישוע, (ישו) את אחד ממשליו, חיצי הביקורת של המשל כוונו לכוהנים והלווים חסרי הלב בבית המקדש. המשל מספר על איש שירד אל יריחו מירושלים, בדרך פגעו בו שודדים והשאירהו עירום ומוכה בצד הדרך. באותו הזמן ירדו בדרך כוהן וגם לוי, (מבין הכוהנים והלווים ששימשו בבית המקדש), הכוהן והלוי ראו את האדם המוכה, התעלמו ממראהו ועברו לצד השני של הדרך. אחריהם עבר אחד מפשוטי העם, שומרוני על פי אמונתו, ריחם על הנשדד המסכן, יצק שמן ויין על פצעיו, חבש אותו והוביל אותו אל אכסניה. שילם לבעל הפונדק שיטפלו באומלל. המשל של ישו זכה לפרסום בעולם הנוצרי שהוקיע את ההתנהגות המתנשאת וחסרת הרחמים של 'כלי הקודש' הכהנים והלווים. מעשה החסד של השומרוני הפך לסמל של אחווה ורעות בין בני האדם.

dubi zakaidubi zakai 4

במשך שנים עמד שם מבנה אבן שפקדו אותו מפעם לפעם יודעי דבר, אכסניית 'השומרני הטוב' העתיקה נחה במרכזו של ואדי, בחפירות במקום נתגלו מימצאים עוד מהמאה הראשונה לספירה. בגבעה, צפונית לאתר, התגלה ארמון מימיו של הורדוס. אכסניית השומרוני הטוב ששימשה במשך השנים כפונדק דרכים, אחר הפכה למצודה צבאית ובתקופה מאוחרת יותר נבנתה כנסייה במקום. הטמפלרים בנו כאן את ה'מצודה האדומה' כדי להגן על הצליינים היורדים לטבול בירדן. אלפי עולי רגל פקדו את פונדק הדרכים בדרכם לאתרים הטבילה הקדושים בירדן, נחפרו במקום בורות מים וחצר גדולה למנוחתם בעלי החיים.  בתקופת שלטון ירדן על האזור הפך המקום לתחנת ביקורת דרכים ותחנת משטרה.

כיום המקום שופץ ושוחזר, נבנתה כנסייה פתוחה אבל עיקרו של המקום הפך למוזיאון מיוחד לפסיפסים נדירים. בכל האתר רוכזו 46 פסיפסים מרהיבים שהובאו לכאן ממקומות שונים בארץ, חלקם מיהודה שומרון, עזה, אחרים ממרכז וצפון הארץ. הפסיפסים רוכזו כאן כדי לשמר ולשמור את אוצרות היופי. מסביב למבנה פזורים מספר פסיפסים גדולים ומרשימים. המבנה המרכזי שופץ ובנוי כאולמות גדולים בהם מוצגים פסיפסים ולוחות אבן כתובים בכתב עברי עתיק וכתובת בכתב שומרוני מהר גריזים, כתובת בכתב ארמי, תערוכה מרהיבה, עם הסברים על המקום והסבר, באולמות הפנימיים מוצג סרט שמלמד על ההיסטוריה ודרך הכנת הפסיפס. בחירת התצוגה באתר מושפעת ממשל השומרוני הטוב שבו מוזכרים בני שלושת הדתות.

dubi zakai 6dubi zakai 2

איך מגיעים: יורדים בכביש מס' 1 מירושלים לים המלח, אחרי איזור התעשייה כפר אדומים ודרך אלון, מצד ימין, כניסה לכביש קטן שמוליך לאכסניית השומרני הטוב, (חאן אל חתרורי).

טיפ 1: אמנות הפסיפס החל להתפתח במאה הרביעית, לאט לאט הרחיבה את גבולותיה וחרגה מיוון, האמנות הגיעה גם לארץ ישראל. בתי כנסת מבני ציבור, בתי עשירים, מרחצאות קושטו בעבודות פסיפס מדוייקות. העבודה דורשת מחשבה אמנותית, ושיתוף פעולה של אמנים, בנאים וחותכי אבן פסיפס.

טיפ 2: עבודת השחזור והשימור נעשו בעזרת רשות העתיקות, המנהל האזרחי והחברה הממשלתית לתיירות.

טיפ 3: במקום מוצגים, פסיפס מבית הכנסת בעזה, מהמאה החמישית. באולם אחר מוצגת דמותו של דויד המלך פורט על נבל, לבוש בבגדי קיסר ביזנטי ומעליו כתובת בעברית, 'דויד'. פסיפס נוסף הובא לכאן מח'רבת א-לטטין, סמוך לגבעת זאב, צורתו שילוב של מעגלים וריבועים המוקפים בעיטור של חבל.

Share Button


אודות


'מקום/ שני מיליון אבנים קטנות ' אין תגובות

תהיו הראשונים להגיב על הכתבה

?תרצו לשתף את המחשבות שלכם

האימייל שלכם לא יפורסם.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

dubi zakai 11