מקום/ צונן כל השנה

גוש עציון. נתיב לרוכבי אופניים נמתח מעין יצחק, (סג'מה), ועד חירבת ג'ומג'ום. המקום היחיד בו נחה צינה כל השנה

החום הכבד מטפס משפלת יהודה להרי חברון. מתרפק על צלעות הסלע החשופות בשיפולי ההר, עולה בכבדות בפיתולי הכביש. בשעות החום האלה מזדחל האדם אל פינות מוצלות, לוגם מים צוננים ומחפש מעיין קריר לטבול בו את גופו. בלהט השמש, זונחים אחדים את הצניעות, ממהרים להשיל בגדיהם ובתחתוניהם צוללים למים הצוננים של עין סג'מה, אחר נהנים משלווה צוננת בצילו של עץ התאנה וגם מפריו.

כמה מעיינות צוננים משמשים כמפלט מחום הקיץ בגוש עציון, אחד מהם, עין סג'מה, מעיין קטן, שופע כל השנה, המים זורמים לבריכה צוננת שנחה בנוף הירוק במדרון וואדי 'גן עדן'. המעיין קיבל שם חדש, עין יצחק לזכרו של יצחק ויינשטיין שנרצח בפיגוע. אביו, דב ויינשטיין, (דובאק), הקדיש את הפינה הקסומה לאתר זיכרון לבנו ואתר טבילה שרבים מבני הגוש נהנים בו בימי הקיץ הצוננים. הנביעה בוקעת משכבת סלע, נאגמת בבריכה קטנה, צלולה, ושורשי התאנה חסונה נאחזים בסלע והנוף שלו מצל על המקום. המים זורמים בתעלה סגורה ונופלים ברכות אל בריכה קטנה שנחה על שפת הנוף. כאן המים מאבדים את צלילותם, אבל ראויים לטבילה צוננת. דובאק, היה רכז הביטחון של האזור, הכיר כל שביל ומעלה במדבר יהודה וכל פיסת קרקע בגוש עציון. אחד ממפעליו החשובים לרתום את בני הנוער לפתח את השבילים ואת המעיינות באיזור, סביב עין יצחק נטע בוסתן גדול, בימים אלה מבשילה התאנה ויחד איתה הענבים. דובאק נפטר, לצערנו, לזכרו הוקמה בריכה נוספת במדרון הגולש לוואדי. המים המזינים את הבריכה זורמים במפלים זעירים מעין יצחק.

dubi 2

שביל לרוכבי אופניים, 'סינגל' צר ומפותל התלוי על שפת המדרון, השביל מתחיל מ'עין יצחק' ונמתח צפונה, מיועד לרוכבי אופניים מנוסים. השביל מתפתל בין עצים ומדרונות ומסתיים במדרון תלול הירוד לחירבת ג'ומג'ום, התל שבראשו החירבה, (נ"צ 1286/ 1596), אחד המקומות היפים, מקום זה נהנה מצינה, מערבולת אוויר צוננת מזכה במשב רענן את מי שמטפס לנקודה הגבוהה בחירבת ג'ומג'ום. 734 מ' מעל פני הים, בקצה שלוחת משואות יצחק, כעשרה  דונם שיטחה ומכאן נחשף נוף מיוחד, בגבעה הסמוכה נחשפות מצלעות סלע, מראן כעין טרסות, ניצבות לקרקע. לצד 'גבעת המיצלעות' גולשות שורות שורות של כרמים מסודרים של ענבי יין. חום היום מטשטש מראות הרחוקים. בתי בית"ר עילית, זרועים על הגבעות המשתפלות לשפלת יהודה והופכים לאד מעורפל שתמונתו מרקדת באדי החום. לצידם הר סנסן וגבעת הקרב עליה נפלו לוחמי הל"ה.

dubi 4

חירבת ג'ומג'ום, (גולגולת בערבית), קיבל את שמו בגלל צלילת סלע האבן המזכירה מראה גולגולת אדם. נתוניו הטופוגרפיים מרמזים על אפשרות שהמקום היה אתר מבוצר מתקופת מרד בר כוכבא, סלעים חסונים בגובה של 10 מ' ומקום השולט על הסביבה, מבודד וקשה להגעה. בחפירות במקום התגלו שלושה מאגרי מים, מערכות מסתור, חדרי קבורה, בור שריפה לכלי חרס, שרידי מקוואות שברי קנקנים וסירי בישול.

איך מגיעים:  כביש 367 מוליך מעמק האלה, (צומת עציונה), מזרחה אל ישובי הגוש. בצומת כפר עציון יש כביש משובש שהולך צפונה, ממנו מתפצל שביל כורכר, (סימון שביל כחול) שמוליך לעין יצחק. אחריו בהמשך שביל משובש  סימון כחול מוליך לחירבת ג'ומג'ום. השביל לרוכבי האופניים מתחיל מבריכת המעיין. מפת טיולים וסימון שבילים מס' 9. למתבלבלים: בי"ס שדה כפר עציון, 02-9935133.

dubi 7

 

Share Button

אודות


'מקום/ צונן כל השנה' אין תגובות

תהיו הראשונים להגיב על הכתבה

?תרצו לשתף את המחשבות שלכם

האימייל שלכם לא יפורסם.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

dubi zakai 11