dubi zakai 1111

מקום/ צובע את עלבונו

שלכת ליד צומת האלה. שלל צבעים בצידי כביש קטן ליד הישוב אדרת

נדמה שהדרום נעלב. אחרי שנודע שצפון מתהדר ומפרסם את צבעי השלכת, פנו חברים מהדרום ותבעו את עלבון השלכת הדרומית. "בדרום" הסבירו בכעס "לא פחות יפה ואפילו יותר". מיהרנו דרומה לראות הכצעקתה. ואמנם, המראות שנגלו דרגה אחת יותר ממופלא. בררנו מבין כל היופי כביש אחד, קטן, נסתר מהעין, רזה להחריד שבו מתקבצים הצבעים לציור אחד ארוך. למתמידים בין המטיילים נוסיף כמה אתרים ארכיאולוגיים מרתקים על הדרך.

כתמי הצבע מסתתרים במדרון אחרי הישוב 'אדרת', בין נובמבר ודצמבר. הישוב נח וצופה אל הנוף מגובה של 457 מ'. כאמור, תצפית מדהימה על עמק האלה. שדות חומים שזה עתה נחרשו ונזרעו. בלב העמק חוות צלחות הלוויין הענקיות, וכמה אלות מוסיפות זוהר באדום השלכת. על גבעה רחוקה, הבתים השלווים של נווה מיכאל ורוגלית. ליד שער הכניסה לאדרת רחבת חניה קטנה, אתנחתא כדי להנות מהנוף. מושב אדרת, מדרום לבית שמש, שאל את שמו מאחד ממיני הגפן שמופיע בספר יחזקאל. הישוב עלה לאדמה בשנת 1963, ראשוני העולים הגיעו למקום ממרוקו כדי לתגבר את ישובי חבל עדולם. כיום בתיו נאים טבולים בצמחיה. את הישוב חוצה כביש מצפון לדרום. בקצה הישוב, השער הדרומי, ממנו יוצאים אל המרחבים. בצומת ה"טי" הראשונה פונים ימינה, מערבה, כביש צר משרטט את דרכו על הגבעות, גולש אל ערוצו של נחל שוע. עתה נעבור קצת לבחוש בצבעי היין. הישוב אדרת מוקף בגפנים, ענבי יין מעולים. אותם הכרמים שומרים על יופיים גם בשלכת, ויוצרים ציור ארוך וצבעוני, משכר כיין, ואם תוסיפו את קרני השמש שחודרות דרך העלים ומוסיפים את הזוהר. אדום יין, חום, זהוב, כתום בתוספת פלומה ירוקה רעננה שמקשטת את האדמה. ומצידו השני של הכביש כמה אלות, אקורד סיום לוהט באדום השלכת. בצומת הראשונה, בקצה הכרם, מימין לכביש נחה אלה ענקית. זו מתפשטת לאט לאט מעליה האדומים, חלק מענפים כבר בעירום, סביבה נרקם שטיח ירוק של עשב, כמה רקפות הקדימו את העונה ופורסות את עליהן המצוירים. לטעמי מקום מתאים להפסקת קפה. מכאן מתחיל שביל קטן, (סימון ירוק), מהלך של כרבע שעה טיפוס ברגל אל חירבת ריבוא. זו מערכת של מערות מסתור מתקופת בר כוכבא, שני חדרים ענקיים, מערכת הולכת מים, עצי חרוב ותאנה. (זהירות מבורות פתוחים!!!). בתום ההליכה ממשיכים בכביש הצר שמאלה, (דרומה) לפי השילוט. סופה של הדרך למרגלות הישוב צפרירים ומפגש עם כביש 38,  צומת מצפה משואה.

איך מגיעים:

נוסעים עם כביש 38, עד צומת האלה, פונים מזרחה לכביש 375, הפניה הראשונה דרומה, לאדרת מטפסים עד שער הישוב חוצים אותו יוצאים בשער הדרומי. בצומת ה"טי" פונים מערבה לכביש הקטן. (אפשר גם הפוך). מפת טיולים וסימון שבילים 9.

המלצות:

בסביבה 1: חירבת עתרי, שרידים של ישוב יהודי, כולל בית כנסת, בורות מים ומערכת מסתור מתקופת בר כוכבא שוחזר על ידי קק"ל ורשות העתיקות. שילוט מסודר.

בסביבה 2: חירבת בורגין. דרומה משם אתר שהוא חלק מפארק מערות עדולם. מערות קבורה מתקופת בית שני, מחילות מסתור, פסיפס, גת עתיקה מערות פעמון ועוד. שביל מסומן ושילוט.

בסביבה 3: חירבת ליבנין. תל גבוה, מערות קולמבריום, בורות מים טרסות ומערות מסתור, מתקופת בר כוכבא.

בסביבה 4: חירבת מדרס. לקראת היציאה, שרידי ישוב מתקופת הבית השני, פסיפס ענק שכוסה. בימים אלה מתחילה פריחה זהירה.

 

Share Button


אודות


'מקום/ צובע את עלבונו' אין תגובות

תהיו הראשונים להגיב על הכתבה

?תרצו לשתף את המחשבות שלכם

האימייל שלכם לא יפורסם.

dubi zakai 11