dubi zakai 29

מקום/ פועם בלב המדבר

עין מבוע. בלבו של מדבר יהודה פועם מעיין ממנו עולים מים, ממלאים בריכה וזורמים בערוצו של נחל פרת

לפתע, נעלמו המים ונותר משטח בטון, רטוב, חלקלק. במרכז עיגול בטון גדול שבו נותרו מעט מים. הדגים שמכירים את התרגיל הקבוע מיהרו להתכנס בעיגול הבטון, סובבים במעגלים וממתינים לזרם המים שיציף אותם והם יוכלו לחזור לשייט בבריכה הגדולה. סבלנות, לחש הדג הבוגר לאחיו הקטנים, אלה סובבו בעצבנות, הביטו למעלה בחשש שאולי גם מעט המים שנותרו יאכזבו, עשר דקות חלפו ומכל סדק וחור שפעו מים, פני המים עלו, צעירי הדגים למדו מהי פעימה והדג הבוגר לחש להם: אמרתי לכם ובתנועת זנב זריזה שחה אל הבריכה. עץ האיקליפטוס הענק חזר להשתקף בעיגול הבטון. כמה עלים שנשרו מהעץ חזרו לשייט להנאתם, זוג צעיר עמד במים הצוננים עד ברכיו והוא הסביר לה בידענות מהי הפעימה: "אלה חללים שנוצרו מתחת לפני האדמה, המים ממלאים את החללים ומוצאים ניקבה הקשתית" עיקל את ידו שהמרפק כלפי מעלה "שנקראית ה'סיפון' ואז בעיקרון הכלים השלובים הם פורצים החוצה, וממלאים את הבריכה" הסבר המלומד לא עשה רושם על הבחורה שחפנה מים בידה והרטיב את הידען.

עין מבוע הוא אחד משלושת המעיינות המרווים את נחל פרת. העליונה סמוך לירושלים, עין פרת, (עין פארה), בהמשך במורד הנחל, עין מבוע, נמוך יותר עין קלט. משם זורמים המים החיים באמה עתיקה ומוסיפים את הירוק למנזר סנט ג'ורג', וממשיכים ליריחו להשקות את השדות. במקום עדויות ארכיאולוגיות למפעל מים קדום מהתקופה החשמונאית, הורדוס הזרים מים חיים מכאן למבצר קיפרוס. מאוחר יותר הבריטים הקימו מפעל מים שדחף מים לירושלים, שרידיו במבנים שצמודים לבריכה.

המקום היפה היה בשלטונם של מלכלכים וונדליסטים, בשנת 2009, רשות הטבע והגנים הצילה את פנינת היופי, הפכו את המקום לנגיש למטיילים, שני פקחים של הרשות נמצאים במקום בכל שעות הפעילות לשמור, להסביר וגם לנקות. האתר חזר להיות פעיל, נגיש לכולם ועדין שומר על יופיו הפראי, וללא תשלום. תענוג להגיע למקום, לראות את המעיין הפועם עולה ויורד, את הצמחייה העשירה, אוג קוצני, שרביטן, נענע משובלת, שיח אברהם ועוד. ציפורי שיר, חלזונות, סרטנים, דגים קטנים, שלדגים, שפני סלע רבים, צבאים ולעיתים גם שועל שחומד לגימה של מים חיים. בהמשך המסלול כמחצית השעה של נחל זורם בריכות קטנות , מנהרות אפלוליות מצמח הסוף, בריכות שכשוך צלולות ומשני הצדדים מצוקים חסונים. מי שיגיע בשמונה בבוקר יגלה משפחות של שפני סלע שרצים על המצוקים.

איך מגיעים: נוסעים על כביש 1, מירושלים לים המלח, מיד אחרי כפר אדומים, פניה צפונה לדרך אלון, (ארץ המרדפים), כביש 458, חולפים על פני הישוב אלון ממשיכים בכביש המפותל עד שילוט שמפנה לחניון עין מבוע. כחמש דקות הליכה ועוד כמחצית השעה הליכה ערוץ הנחל במים. ללא תשלום.

טיפ 1: נשיכות קטנות. בבריכה הגדולה העמוקה מבין כולן, (כעשרים דקות הליכה), מי שנכנס אליה ברגל יחפה ויעמוד ללא תנועה יזכה למפגש נשכני, עם דגיגים קטנים, אלה יעניקו "ביסים" מדגדגים לאצבעות הרגליים.

טיפ 2: ממול לישוב אלון, פינת הנצחה לזכרה של אורית. תצפית מרשימה על הכביש השחור המתפתל במדבר ועל קו הרקיע של ירושלים.

Share Button


אודות


'מקום/ פועם בלב המדבר' אין תגובות

תהיו הראשונים להגיב על הכתבה

?תרצו לשתף את המחשבות שלכם

האימייל שלכם לא יפורסם.

dubi zakai 11