מקום/ עונג שישי

שאנחנו, רעייתי ואני, רוצים להריח את הפרי שנקטף זה עתה מהעץ, או לפגוש עגבנייה של פעם, או להריח את הקפה הנטחן, לטעום מהטחינה הגולמית, מהדבש כל אלה וגם מוזיאון חקלאי/ ימי קטן. כדי להעניק לנו עונג שישי אנו מבקרים את חילף במלוא הטנא בכרמי יוסף

רבים חולפים בכביש 44, (בין רמלה- צומת נחשון) ומתענגים על המראות היפים בצידי הדרך, כרמי היין שמשתרעים משני צידי הכביש, עצי החרוב העתיקים והנוף הכפרי. המדקדקים בין המטיילים ירהיבו עוז ויפנו לטיול מענג באפלולית הברוכה של 'יער המגינים', יער ענק שנושק לשדות עמק איילון ובו פינות הנצחה מיוחדת לחללי צה"ל.

יש כאלה שמתלהבים מהתצוגה הצבעונית והפראית של הבוגנוויליות בכניסה לישוב 'כרמי יוסף". אנוכי, שנוסע בכביש זה לפחות פעם בשבוע מכיר ומתענג על היופי משני צידי הכביש, משתדל, (אם לא צופרים אחרי נהגים ממהרים) לנסוע לאט, אם אני בדרכי לבירה בדרך עוקפת אני משתדל להיכנס ליופי של הרי ירושלים דרך תפאורה נפלאה של הטבע בדרך 44. ישנו קטע מיוחד של הכביש שנוסעים לכיוון צומת נחשון, מעט אחרי הכניסה ליער המגינים, ממשכים בכביש ומיד אחרי הסיבוב לפתע נפתח באחת הנוף ומתגלה היופי של שוליו של עמק איילון, שדות חיטה מסודרים, שבילים הפולחים אותו, ובקצה גבעה מקושטת בעצים שמשקיפה על הנוף, וגבעה זו חלק מבתי קיבוץ משמר דוד.

dubi zakai 5dubi zakai 2

עד כאן מה נגלה למטייל שפוקד את הכביש היפה, כאלה שרק חולפים ולא מעיזים ופונים לכבישים הצדדים למקומות מיוחדים. אבל מי שמגלה מעט הרפתקנות מקבל מנה גדושה של יופי מיוחד דווקא במקומות המרוחקים טווח של אבן מהכביש, (בזמנו הכנתי כתבה על הכביש המיוחד, אני אשתדל להעלות אותה בימים הקרובים), וכך אחד המקומות האוהבים עלי נמצא מעט אחרי הכניסה ל'פדיה' ו'פתחיה', שלט מפנה מזרחה למקום מיוחד 'מלוא הטנא', לפני כמה שנים גיסי היקר, אברם, לקח אותי למקום (אף שעברתי בכביש עשרות פעמים), שביל/כביש מוליך אל מקום מיוחד, כשמו כן הוא – 'מלוא הטנא' חווה חקלאית גדולה שיש בה את כל הפירות הירקות למעלה משמונים סוגים של פירות, שמגדלים במקום. באותם ימים קיבלו אותנו דוד האב וחילף הבן הצעיר החייכן שניהלו את המקום בנועם, קודם כל קפה משובח ופיסת חלבה וטעימות של צימוקים, או זיתים. חילף הצעיר והנמרץ מוסיף לכיף של הקניה, הוא מכיר את רוב הקונים, יודע לענות ולהסבירמאין הגיע פרי זה, מציע לטעום את השקד המיוחד הזה, "תראה איזה בננות הפעם השגתי". הכל בנעימות עם הכוונה למשל בימים אלה לשסק שנקטף מהעצים במקום. וכך, לעיתים כדי להעניק לעצמנו עונג שישי אנחנו מגיעים ל'מלוא הטנא', מפגש חייכני עם חילף, אחרי קפה וטעימה מהחלבה הנפלאה אנו עוברים בין הארגזים, בין הדבש שהוכן מכוורות במקום, שמן זית סורי מעצי המקום, בית, בד, יין הכלה כל בתוצרת מקומית.

בעוד רעייתי שוקדת על מילוי ארגז הקרטון בפירות שטעמם מזכיר את הילדות, בודקת את התמרים, את הטחינה שנטחנת במקום, לאט בלי למהר, טועמת שואלת את חילף ואנו לומדים משהו על חקלאות שקרובה אל הטבע (אני לא מאמין במילה אורגנית).

dubi zakai 7dubi zakai 8

לאחרונה, בעוד רעייתי עסוקה בליקוט פירות וירקות לארגז הקרטון, הלכתי אל שולי המקום הענק וגילתי תערוכה וכעין מוזיאון של כלים חקלאיים מהחקלאות עתיקה, בין כדי חרס ענקיים לאכסון שמן זית או יין, בין המכונות העתיקות להכנת טחינה במקום, אבני ריחיים שהובאו לכאן ממקומות שונים בארץ ובעולם. מכונות עתיקות לטחינת קפה, ועל הקירות כלי חקלאות פרימיטיבית עתיקה, מנפה, מחרשות, כלים לעיבוד האדמה, בקבוקי זכוכית ענקיים שנועדו להכנת שיכר, מטחנות ברזל עתיקות. והלהיב אותי במיוחד פנסי ענקיים שבימים קדומים היו מציבים אותם בשערי נמל לטובת הספנים ובפנים היו מדליקים אש. כדי לכוון את הספנים לכניסה לנמל. גם פנס ענק של מגדלור חבלים עתיקים, עוגנים, חילף סיפר לי את האהבה הרבה שלו לים וזו פינה קטנה שמזכירה לו שאת השבתות הוא מקדיש למשפחה ולים.

מלוא הטנא על כביש 44, בוסתן חקלאי כרמי יוסף. פתוח: 10:30-15:00. טלפון: 08-9797039. 

dubi zakai 4

Share Button


אודות


'מקום/ עונג שישי' אין תגובות

תהיו הראשונים להגיב על הכתבה

?תרצו לשתף את המחשבות שלכם

האימייל שלכם לא יפורסם.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

dubi zakai 11