מקום/ נגיעה בין סלעים וטורקיז

חוף נווה ים אחד החופים היפים בארץ

בימים רחוקים בה הפניקים עוד ישבו כאן, היו תושבי האזור עוסקים במרץ למצוא את פרנסתם על החוף, בין שאר העיסוקים היו הנשים והילדים אוספים בעמל רב חלזונות בין הסלעים, שלו אותם מהים הכחול ומהם היו מפיקים את צבע הארגמן שקישט את בגדי הנשים. כל השמורה של נווה ים, ששטחה כ-300 דונם הם רצף של היסטוריה מקומית שמתחברת לבלוט בין האתרים, מבצר עתלית הענק. ממצאים רבים נמצאו על החופים בשמורה וסביב עתלית. עוגנים עתיקים, אילי נגיחה שפיארו את חרטומי הספינות על הספינות כבר במאה ה11 וה-7 לפנה"ס. שרידי ספינות ששכנו עמוק עמוק לאורך החופים ובזמנים קדומים יותר אפילו גילו בהם אוצרות.

dubi zakai 2

אין כמו לפקוד את החוף הקסום של נווה ים לטיול דילוגים ומסע רגלי קצר, שמורת טבע נפלאה שכולה אוצרות הים ושוכניו, גלי ים לבנים ומים בצבעי טורקיז משגע. השמורה נמצאת במישור חוף הכרמל. החוף מוכה בשיממון של הזנחה, שירת הים הצלול. שני איים זעירים ניצבים לא רחוק מהחוף, בימים בהם הים רוגש הם נעלמים בקצף הגלים. בים הרגוע הם מגיחים ונחים בשלווה בתוך המפרץ הגדול שהם גלויים אפשר לנקוב בשמם ,אי מלח ואי תמנון. תעלה חצובה מעבירה מי ים צלולים ממפרץ למפרץ, מחברת את שני חלקיה, כעין גשר מתפורר, בעזרתו אפשר לדלג לאי שנולד. כאן בשולי אי הכורכר העוקצני נמצא הגייזר המיוחד, קלי הרגליים שיצליחו לחצות את הגשרון יגלו אי קטן, מנותק לגמרי מאימא יבשה, כאן נסתרים להם בין הגומחות הקטנות בכורכר, צמחים. בקושי שורדים את רסיסי המלח וזעם הרוחות. מהאי הקטן גולשים זרועות של כורכר, חלקו טובל במים ומשנה את צבעו, שם נוצרות בריכות קטנות בגווני הטורקיז מעוררי מחשבה לקפוץ לתוכם. אבל הים פה אכזר, את חדוות השחייה צריך לשמור למקומות המותרים בשחייה. אבל זו ממלכתם של הדיונונים הזריזים, סרטנים זריזי צבתות ודגיגים קטנים שנחבאים בין סלעי הכורכר.

איך מגיעים: על כביש 2, בדרכם צפונה, יורדים במחלף עתלית, פונים מערבה עד שעוברים את הגשר, פונים שמאלה (דרומה) לכביש 7110 נוסעים עד קצהו ושם ממתין המקום היפה. באמת יפה של שמורת נווה ים.

Share Button

אודות


'מקום/ נגיעה בין סלעים וטורקיז' אין תגובות

תהיו הראשונים להגיב על הכתבה

?תרצו לשתף את המחשבות שלכם

האימייל שלכם לא יפורסם.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

dubi zakai 11