DSCF7332

מקום/ מנהרת הפטל

בריכת הקצינים בג'ילבון. הדרך העולה עם רסיסי מים זורמים

הפעם נשתדל לצנן לכם את הקיץ במסלול רטוב וגם מוצל, חלק מהמסלול חולף במנהרה טבעית שיצר הפטל קדוש. אבל, לפני הכיף חלקו הראשון של הטיול מחייב ללכת בשביל עירום, מעליו אין ולו עץ אחד לרפואה. שותף פעיל בדרך השביל, צינור רחב צולים, אם תניחו עליו יד תחושו את צינת המים הזורמים בו, אלה מופנים להשקיית השדות, אבל אל דאגה, נשאר מספיק גם למטיילים.

היעד שלנו, בריכת הקצינים בג'ילבון, למרגלות הגולן, (מטיבי לכת יכולים להמשיך עד לשני המפלים של נחל ג'ילבון (הוא נחל דבורה), כ-9 ק"מ). הקצינים הסורים בגולן פונקו בארבע בריכות שחיה ורענון שנמצאים סמוך למעיינות ונחלים, בריכת הג'ילבון אחת מהן. תחילת המסלול שלנו על כביש 918, מצומת גדות צפונה. אחרי שחוצים את הירדן, על גשר הפקק מסתעף שביל ימינה, (סימון שבילים אדום, מפת סימון שבילים מס' 1), השביל עביר לרכב פרטי עד גבול מסויים, בסיבוב ימינה, ליד טנק הדלק הגדול הדרך משתבשת, צריך להמשיך מזרחה בשביל, כק"מ הליכה. השביל הרחב הופך לשביל צר בין גדרות תיל שמתחיל לטפס, (זהירות, לא לרדת מהשביל האזור חשוד במיקוש). המפגש עם המים מיידי, זרם קל של מים צוננים חודר לסנדל, מדגדג את האצבעות בצינה נעימה, המסלול הולך ונהייה רטוב. השביל עולה בין אבני בזלת, המים מחליקים ומצחצחים אותם, קרני השמש חודרות בסבך הפטל, נושקות לסלע בהבזק מסנוור. הסלעים החלקים "מגלים" חוסר סבלנות למטייל. המחליקים בין המטיילים נוהגים להאחז בשיחים, אלה קוצי הפטל הממתינים בסבלנות ליד שתאחז אותם שיח הפטל הנראה תמים למראה מגלה את קוציו באכזריות, מה שנקרא "קומבינה כפולה" של נחלי הגולן.

dubi zakai 24

שיפולי הגולן בעונה זו צהובים ויבשים וגולשים בתלילות לירדן. על השיפולים הצחיחים נראה מרחוק ערוצו של הג'ילבון ירוק ורענן, פס ירוק המתפתל כנחש שבע במעלה הגולן השחון. קטע מסויים מהדרך מתכנס לתוך מנהרת פטל סבוכה, שיוצרת אפלולית נעימה ומשיבת נפש עם רסיסי המים הזורמים. עצי תאנה שולחים את ענפיהם ואת שורשיהם כאילו מנסים להכשיל אתכם בדרככם. פכפוך המים נשמע כל הזמן, בלתי פוסק, רק אחרי כרבע שעה של טיפוס מתגלה מקורו של הרחש, הפכפוך הופך למפל סואן. אחרי עיקול קטן מגתלה עץ תאנה ענק מידות המסתיר בין ענפיו הסבוכים אמת מים עתיקה, ממנה קולחים מפלים של מים, קשתות אבן חסונות נושאות את אמת המים ועל העצים (בימי הקיץ) התאנים תפוחות. המקום שימש כטחנת קמח, נותרו שרידים של מבנה גדול ובו אבן רייחים גדולה. עוד כרבע שעה הליכה ומגיעים אל המבנים הנטושים ואל בריכת הקצינים, בתוכה מים צלולים ודגים חביבים ממתינים, ביס קטן ברגלכם, רק טעימה של הכרות.

איך מגיעים: על כביש 90 מול חצור הגלילית צומת מחניים. פונים מזרחה לכביש 91 עד צומת גדות. פונים צפונה לכביש 888. חוצים את גשר הפקק ומיד אחריו פונים בשביל מימין.

בסביבה 1: בהמשך כביש 91 מזרחה לפני גשר בנות יעקב פניה דרומה לדרך הירדן ההררי. מגיע עד כרכום.

בסביבה 2: שמורת פארק הירדן, יער פארק הירדן, על כביש 888 קרוב לצומת בית צידה.

הערה חשובה: המסלול הוכן לפני כמה שנים.

 

Share Button


אודות


'מקום/ מנהרת הפטל' אין תגובות

תהיו הראשונים להגיב על הכתבה

?תרצו לשתף את המחשבות שלכם

האימייל שלכם לא יפורסם.

dubi zakai 11