dubi zakai 3

מקום/ מיסה על הנהר הקדוש

קאסר אל יהוד. על גדות נהר הירדן, האתר הקדוש לנוצרים וליהודים נפתח לקהל מחדש, משופץ, מסודר וללא תשלום.

הכומר בלט בלבושו השחור בין בני קהילתו, אלה לבשו את הגלימות הלבנות, רגע לפני שפסעו לטבול במי הירדן הקדוש, הכומר, הניף את ידו לתפילה חרישית עם שירת מקהלה רכה. הם הגיעו לכאן, לקאסר אל יהוד, האתר הקדוש על הירדן ממקדוניה הרחוקה. מרוגשים ומצפים לטבילה של קודשה במי נהר הירדן. שירתם התרפקה על מי הנהר, נשקה לצמחי הקנה הרבים, קולם דילג מזרחה, כעשרה מ', לגדה המזרחית של הנהר. שם אתר דומה בממלכת ירדן. אחרי רגעים הכומר מניח את ידו ברכות על ראשם ומטביל אותם במי הנהר, ונושא תפילה וברכה.

על פי המסורת היהודית, המקום, קאסר אל יהוד, (ארמון היהודים, או מעבר היהודים), זו הנקודה בו חצו בני ישראל את נהר הירדן לאחר 40 שנות נדודים במדבר. מכאן נכנסו אל הארץ המובטחת. המסורת הנוצרית מספרת שבנקודה זו הטביל יוחנן המטביל את ישוע (ישו). ולכן המקום נחשב כשלישי בחשיבותו לעולם הנוצרי. ואמנם צליינים רבים מגיעים לכאן מכל העולם.

עד לפני זמן המקום היה סגור בפני הקהל, גדרות, גבול ושערים חשמליים, אפשר היה להיכנס לשטח רק בתיאום עם הצבא. פעם בשנה נפתח המקום, ב'חג ההתגלות' ב- 18 בדצמבר. נעשו כמה ניסיונות לפתוח את המקום למאמינים ולמטיילים, אך באחד החורפים נהר הירדן הבוגדני הציף את המקום וגרם נזקים והרס. כסף רב בשיפוץ, סידורו טיילת מרשימה וגישה נוחה למי הנהר. רשות הטבע והגנים הכינה תשתית מסודרת לקלוט את הקהל, תיירים רבים וגם ישראלים מגיעים למקום, הנוצרים בגלל קדושתו של המקום, הישראלים מגיעים למקום המיוחד כדי לראות את הצליינים ואת המקום המיוחד בשולי מדבר יהודה. כיום אין צורך בתאום והכניסה ללא תשלום. הירדנים, בגדה השניה של הירדן ראו וקינאו. ופתחו מצידו המזרחי של נהר הירדן אתר ענק משלהם. מרפסת יפה, ירידה נוחה למים, שתי כנסיות ומלון שהולך ומוקם.

עד מלחמת ששת הימים היו על גדת הירדן כמה כנסיות חשובות, והנזירים טיפחו את המקום וסביב כל כנסייה היו גינות ובוסתנים. אחרי מלחמת ששת הימים המשיכו הנזירים את חייהם ללא הפרעה. עד שהמקום הפך ל"ארץ המרדפים", מחבלים ערבים הגיעו מצידו השני של הירדן וחלק מאנשי הכנסיות נתנו להם מחסה. המקום הפך ל'ארץ המנזרים האסורה' ואחרי זמן חייבו את הכמרים שהיו משתפי פעולה עם המחבלים לעזוב את המקום. מאז האזור מוקש ונותר רק המקום לטבילה של הנוצרים.

בימים אלה צה"ל החל לפנות את המיקוש באיזור, לאט לאט יפתחו חלקים נוספים של המקום המיוחד.

איך מגיעים:

מצומת בית הערבה, (בצומת כביש 1 וכביש 90) נוסעים צפונה כ-7 ק"מ על כביש 90. פניה מזרחה לפי שילוט, קאסר אל יהוד. נוסעים מזרחה עוד כשלושה ק"מ, 02-6504844. הכניסה ללא תשלום.

המלצות:

בסביבה 1: מפעל האשלג הישן. ביציאה מקסר אל יהוד, עוברים את שער גדר המערכת, פונים דרומה לכביש צר ומשובש שנמתח עד צומת קליה/ הלידו. לפני המבנה הגבוה שהיה פעם מלון, נמצא מבנה ושלט אזכור למפעל האשלג הישן של ים המלח. בהמשך, סמוך לצומת מבנה ה'לידו', מבנה נמוך. עד 1967 היה כאן חוף רחצה, וגלי ים המלח התנפצו אל מזח בית הקפה. המקום הוזנח אחרי 1967, הים נסוג. על קירות המבנה ציור קיר ענק של גרשון כוכבי, שהעתיק מפה צלבנית עתיקה.

בסביבה 2: בית חגלה, על שם הישוב המקראי המוזכר בספר יהושע, ממזרח לכביש 90. התיישבות של אישה אחת, ארנה קובוס. ארנה עורכת לאורחיה סיורים רגליים בסביבה בעקבות התנ"ך וצמחיית המדבר. עוסקת באבחון הוליסיטי בעזרת העין, בציפורניים ובלשון, התזונה וצמחי מרפא ועוד. אפשרות ללינה במקום בבית בוץ, ארוחה טבעונית מיוחדת. ארנה, שומרת שבת, אך אפשר להגיע אליה, 052-8699300.

 

Share Button


אודות


'מקום/ מיסה על הנהר הקדוש' אין תגובות

תהיו הראשונים להגיב על הכתבה

?תרצו לשתף את המחשבות שלכם

האימייל שלכם לא יפורסם.

dubi zakai 11