dubi zakai 1

מקום/ מחפשים גיבור

שמשון הגיבור ואביו מנוח קבורים (על פי המסורת) בתל צרעה, אל רחבת הקבר מובילה דרך יפה ביער, לצידי הדרך פסלי אבן מיוחדים. בימים אלה שאנו זקוקים לדמות של גיבור למה לא לחזור לתנ"ך ולפקוד את הגיבור המקראי – שמשון

"… ותלד האשה בן ותקרא את שמו שמשון ויגדל הנער ויברכהו יהוה. ותחל רוח יהוה לפעמו במחנה דן בין צרעה ובין אשתאל …"(ספר שופטים)

אמו של שמשון היתה עקרה, והנה הגיע אליה מלאך אלוהים ובישר לה שבקרוב תלד, האישה הנרגשת רצה לבשר לבעלה, מנוח את הבשורה, לבשורה המשמחת נוספו כמה הוראות חשובות, אסור על הילד לכשיגדל לשתות יין, אסור לו לגעת בטומאה ואסור לו לגזוז את שערו. חלק מסיפורי התנ"ך הקושרים בשמשון למשל העיר תמנה נמצאת על פי החוקרים סמוך למושב טל שחר וכך הטיול מתחיל בדרך הפסלים, מגיע לתצפית ובה קברי שמשון ואביו מנוח (כמובן על פי המסורת) ואחר כך ממשיכים בדרך הפסלים ומסיימים ביקב של קיבוץ צרעה.

הערה חשובה: התמונות המתפרסמות בכתבה הם של מבנה הקבר הישן, לאחרונה "שיפרו" בעזרת כספי המיסים שלנו והפכו את המקום הפסטורלי למכוער מאוד (לטעמי), התמימות והיופי של המקום נעלמו. לכן איני מפרסם את התמונות החדשות של המקום

dubi zakai 4dubi zakai 2

יער קק"ל, ניטע לכבודו של הנשיא הראשון חיים ויצמן ומשתרע על גבעות השפלה הגבוהה, הכניסה אליו בכביש 44 שמקשר את צומת נחשון עם צומת שמשון. גובה הרכסים כ-400 מטרים מעל פני הים, יער אורנים צפוף ושביל כורכר נסלל בחורש מתאים לכל רכב. לקראת הקיץ משנה היער את פניו, את רוחות החורף הקרירות מחליפים רוחות קיץ שמעלות ענני אבק קלים, החורש האורנים מלחש כתמיד את הרוח חולפת בו ומזמין להיכנס לצל הקריר, עם הגשמים הראשונים מתחילה פלומה ירוקה למרגלות עצי האורן. הפסלים היפים משני צידי השביל תושבי קבע ביער, 'דרך הפסלים'  כך נקרא השביל. אנשי קק"ל הזמינו אמנים לקחת חלק בפיסול לאורך הציר המרכזי, האמנים קיבלו גושי סלע גדולים, הפכו אותם לפסלים שפוזרו לאורך דרך הכורכר, ליד כל פסל שלט קטן ובו שם האמן ושם הפסל וקצת הסבר. כמה פסלים מוקדשים ליער ולסביבה למשל "שומר היערות", פסל אחר "שמשון הגיבור". פסל אחר מוקדש למסרק של שערה של דלילה או אולי שערו הארוך של שמשון. אורכה של הדרך כ-10 ק"מ, תחילת בכביש 44 והיא מסתיימת בירידות תלולות עם תצפיות נוף נפלאות לקינוח ביקב היפה של קיבוץ צרעה, לאורכה פסלים וחניונים, אפשר לנסוע ולעצור במקומות שונים. תצפית ראשונה נטועה בשליש הדרך בין עצי בוסתן ומסוכות צבר במעלה הדרך תראו נקודת מבנה עץ גדול ובו תצפית משלוטת על כל האיזור, לא רחוק משם מקום קבורתם (המשוער) זה לצד זה שמשון ואביו מנוח. מי שנוח לו שיאמין בכל אופן המקום בלילות ירח הופך להיות אתר עליה לרגל לנשים עקרות שנושאות תפילה על משטח הבטון בבקשה לפרי בטן. שני הקברים עוברים מפעם לפעם שינויים קוסמטיים, פעם נצבעים בטורקיז מעצבן, פעם מתגלה ליד הקבר ארון ובו ספרי קודש. בכל אופן יהודים דתיים נוהגים להגיע לכאן לתפילה ובקשה. שלט קטן מפנה אתכם לאתר המקודש, רצוי להשאיר את הרכב למרגלות התל כי הדרך מעט קשה. מכאן נפרס נוף משגע של הרי יהודה, אזור התעשייה של הר טוב, צומת שמשון, ומאחור מתנשא הכיפה המיוערת של הר תנופה. בירידה מהתל תוכלו לראות את המשך השביל לעבר צרעה יש שילוט מסודר ועדין עד לירידות לקיבוץ צרעה. לא כדאי להחמיץ את נקודות התצפית בדרך על ערוצו המפותל של נחל שורק, על הבריכות בשדות של צרעה, על הכרם שנמצאת למרגלות מנזר דיר ראפאת ואפשר להרחיק במבט עד תל מיקנה היא עקרון המקראית. בסופה של פרשת שמשון מסופר: "… וירדו אחיו וכל בית אביהו וישאו אותו ויעלו ויקברו אותו בין צרעה ובין אשתאול בקבר מנוח אביו…" (ספר שופטים). הכביש יורד בפיתולים לכביש (3835 ) צרעה שמאלה הכביש יוביל אתכם לקיבוץ צרעה.

dubi zakai 5dubi zakai 3

Share Button


אודות


'מקום/ מחפשים גיבור' אין תגובות

תהיו הראשונים להגיב על הכתבה

?תרצו לשתף את המחשבות שלכם

האימייל שלכם לא יפורסם.

dubi zakai 11