מקום/ מחזירה אהבות קודמת

חירבת יארדה, חווה חקלאית עתיקה, למרגלותיה מעיין בדולח ואלה עתיקה שהאגדה מספרת ש'מחזירה אהבות קודמות‘. מסע בטבע למאוכזבים שמבקשים חזרה אהוב או אהובה וגם לכאלה שמצאו

בימי החורף הצוננים משילה האלה את תפארת לבוש העלים. ניצבת מעורטלת, הבדים והענפים הדקים מזכירים מערכת מסועפת של עורקים וגידים העוטפים את שלד האדם. זו דמותה של האלה האטלנטית הקשישה בנחל מחניים. בימים אלה מתחילה פריחה עדינה של עלים. לאלה בשלכת נקשרו סיפורים רבים. אחד מהם מקושר לילדי קיבוץ סמוך, אלה מכנים את האלה הקשישה בחיבה:"זלמן"; אגדה עתיקה ועצובה מספרת על עלם ועלמה מאוהבים שטמנו בגזע העץ פתקי אהבה, באחד הימים הפתק של האוהב נישא ברוח ונעלם והנערה שחשבה שאהובה נטש אותה לא חזרה לכתוב, וכך על פי האגדה לא זכו לממש את אהבתם. 

dubi zakai 23

כדרך החיים, ב'הפוך על הפוך' האגדה העצובה על בני הזוג מביאה לעץ ממרחקים אוהבים מאוכזבים, אלה מגיעים אל העץ כדי לבקש להחזיר אליהם אהבה קודמת, אהבה שהפכה לאבודה. מדרגות עץ מוליכות אל האלה החסונה ונדמה מראיה כאל קדום רב זרועות אשר אחד הזרועות, הענפים יגיע אל האהבה שנעלמה. אך לפני שמגיעים לעץ יש למאוכזבים מראה של יופי שיעודד אותם בדרכם אל האלה, ״תחנת היופי״ לשאוב כוחות ולהתנחם, וכדי לדעת שהחיים לא נגמרים באהבה אחת. האלה הקשישה 'מקבלת קהל' מאוכזבים בהמשך השביל לכן, כדאי להתחיל את הטיול במקום יפה (שמתאים גם ללא מאוכזבים) ב'חירבת יארדה'. 

dubi zakai 4 

חירבת יארדה, מבנה עתיק, מוקף בחומת אבני בזלת. ממצאים ארכיאולוגיים מצביעים על התיישבות במקום עוד מהתקופה הרומית. מאוחר יותר הפך המקום לחווה חקלאית ובה חצר גדולה, במרכז החצר בור מים גדול ומסביב חדרים בנויים באבן בזלת. בשנת 1936 נקנה המקום על ידי קק"ל. במלחמת השחרור התנהלו כאן קרבות קשים עם הסורים, צה"ל כבש את המקום ואתר הנצחה הוקם לזכר החללים בחלקו המזרחי של האתר. מאותה נקודה תצפית על עמק החולה, בחורף האתר מוקף בחגורה של כלניות, עתה שלהי הפריחה של הפרגים ונגיעות של ירוק. מ‘חירבת יארדה' חוזרים בכביש כ-200 מ'. מימין, גולש שביל לעבר חורשת איקליפטוסים, מהלך רגלי (או ברכב שטח) כחמש דקות. באפלולית החורש זורם לו מעיין, מימיו צלולים והוא כחלום בין עצי איקלפטוס ענקיים, שמו; עין יארדה. המעיין נובע מסבך של פטל עוקצני וזומם, מפכה כזרם חביב וצנוע, בנקודה מסוימת מתפצל לשני יובלים שזורמים מזרחה. האחד, מולך בנתיב מסודר של אבן בזלת, מפרה את שריגי עצי תאנה חסונים. היובל השני נושק באהבה לגזעי האיקליפטוסים ענקיים ונעלם בפיתול בסבך של פטל דוקרני. על אחד מענפי האיקליפטוס בחורש נקשר חבל ארוך לחובבי ריחוף כמו טרזן מעל המים. אומרים שמאוכזבי אהבה ציננו פניהם במים הזרמים וראו במים את פני האהוב או האהובה יש סיכוי שעץ המשאלות יגשים את חלומם. שביל כורכר ממשיך מזרחה, (מתאים; לרכב שטח, אופניים והליכה ברגל). השביל צמוד לנחל מחניים. חולפים ליד חירבת שיח אבו רישה. משמאל לתל ניצבת האלה הקשישה שממתינה לבקשות. (הליכה של כשני ק"מ. ועוד שלושה ק"מ עד היציאה לכביש 918, גדות – גונן), למרגלות האלה פינת ישיבה תחת עצי שיזף. 

איך מגיעים: ליד חצור הגלילית פונים בצומת מחניים מזרחה, (כביש 91). נוסעים עד שילוט, (משמאל), חירבת יארדה. כביש משובש עד לרחבת חניה קטנה. אחרי הסיור חוזרים כ-200 מ' ולפני השטח המגודר, משמאל, יורד שביל לחורש האיקליפטוס, עין יארדה. שביל מסודר מוליך עד לאלה הקשישה. הסיום בכביש 918.

(תודות לאמנון גופר ידידי שהביא אותי לרחוץ את פני במעיין היפה)

Share Button


אודות


'מקום/ מחזירה אהבות קודמת' אין תגובות

תהיו הראשונים להגיב על הכתבה

?תרצו לשתף את המחשבות שלכם

האימייל שלכם לא יפורסם.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

dubi zakai 11