dubi zakai 12

מקום/ מול המדבר

רגע אחרי הסערה הקטנה כדאי לטייל למדבר יהודה, להגיע לכביש 3199 היורד מערד למצדה, בליבו של המדבר מצפור, חדש יחסית, לזכרו של סרן עומר רובינוביץ, מראות של נופי קדומים, בקעת קנאים, ערוצו של נחל צאלים, הר קנאים והרי מואב הרחוקים

מעט לפני הקצה המזרחי של העיר ערד פונים שמאלה, אל המורד התלול של כביש 3199, זהו כביש מדהים שגולש כנחש שחור בין הגבעות הקרחות של מדבר יהודה. הכביש היפה נסלל מחדש לפני זמן וצבעו השחור מתפתל ומסתיים במגרש החניה למרגלות מצדה.

כביש 3199 מפצה במעט על הכיעור שנמצא במזרח העיר ערד, על גבעה מרוחקת מהעיר ניצבים שני בתי קומות מכוערים, וחורש עני של עצי מדבר, שריד למלנאות של פעם, האחד, מבנה קומות של מלון 'מרגוע' שעדין פעיל, לצידו מתנשא מלון 'מצדה' שננטש ומצפה למושיע. שני בתי המלון אינם מייצגים את ההתפתחות הגדולה של העיר ערד, בימים אלה העיר מנסה לשדרג את מעמדה בתיירות, קמים לאחרונה בתי מלון יחודיים, בתי מלון בוטיק כמו מלון 'יעלים', ברחבי העיר כמה משפחות הכינו צימרים חמודים, אורחים מהארץ ומחו"ל פוקדים את העיר ומגיעים ללגום את יופיו של המדבר, את מזג האוויר הצונן והיבש. (פעם ערד היתה מקום מפלט ומזור לחולי האסטמה). תנופת התיירות לא פוסחת גם על האמנים בעיר ויש כמה מקומות ראויים לביקור נקדיש להם מקום קצר בסיום הכתבה.

dubi zakai 16dubi zakai 14

אבל פנינו אל המדבר אל הכביש היפה היורד למצדה, הפרידה מערד מהירה, אחרי סיבוב או שניים נעלמים הבתים האחרונים הנטועים על המדרון ומשקפים על ים המלח. באחד הסיבובים פוגשים תזכורת לאנשי האתמול שבנו את העיר, בית הקברות העירוני נמצא משמאל לכביש, מכאן כבר מתחילים לראות את הביש המפותל השחור (כאמור נסלל מחדש ופולח את גבעות המדבר בצבע שחור עז.) אחרי כמה עיקולים בקצה עליה שאחריה הכביש כעין נעלם, מצד ימין מגלים את הכניסה למקום מיוחד שהקים ספי הנגבי ושותפתו לחיים, המקום נקרא 'זמן מדבר'. מקום מיוחד שמוקדש לחובבי הבדידות והיוגה, אנשים שהמדבר עושה להם משהו טוב, הם מתכנסים כאן לכמה ימים של לימוד ושאיבה רוחנית, מהמקום של ספי תצפית נפלאה על ים המלח ועל המצוקים האחרונים לפני הנפילה התלולה של מצוק העתקים אל מתחת פני הים.

עוד קצת נסיעה, עקול או שניים ומצד שמאל שלט: 'מצפור עומר', כניסה אל אדמת המדבר הקשה, נסיעה קצרה אל חניון קטן. משם מטפסים ברגל כחמש דקות הליכה. המקום הוקם לזכרו של סרן עומר רובינוביץ ז"ל ששירת כמפקד צוות בסיירת אגוז, עומר יליד העיר ערד נפל במבצע 'עופרת יצוקה' ב-8 בינואר 2009. ( נ.צ. 577564/ 222979, גובה 587 מעל פני הים).

מהמצפור נשקפת תמונות נוף נפלאה של מדבר יהודה, ראשית רואים את הכביש היפה המתפתל בין הגבעות גולש אל בקעת קנאים הגדולה שפרוסה למטה, רגע לפני המצוקים הגולשים לים המלח. בלב הבקעה נח נווה המדבר ירוק עטור דקלים של 'כפר נוקדים' (מקום שהוא נקודה מצוינת ליציאה לטיולים וארוחות טעימות ואם תרצו גם חדרי אירוח מיוחדים. סליחה, איך שכחתי, את הטווס הצרחן שמטייל על הגגות וצורח אל המדבר בעיקר מוקדם בבוקר). אנחנו עדין במצפור, עורכים תצפית יפה האזור, רחוק רחוק, היכן שמגיעים העננים הגולשים לים המלח הרי מואב החסונים, מתנשאים לגובה של כמעט 1000 מ' והם נמצאים בממלכת ירדן. מכאן רואים את 'הר השולחן' בשוליים של בקעת קנאים, חלקו העליון של ההר קטום, הר קנאים מתנשא מלב הבקעה, הר ענב, מצוק הר נמר שמסמן ששם מסתתר ערוצו של נחל צאלים, הר בן יאיר שבחלקו המזרחי מתחילים השיפולים התלולים הצונחים אל ים המלח. מדרום ל'כפר נוקדים' ריכוז של מבנים נמוכים של בדואים משבט אלחמיסה, ואם תרחיקו מבט דרומה תוכלו להבחין ביום בהיר את דרום הרי חברון.

לעזרתכם פרוסים עם גדר האבן הנמוכה שילוט שמספר על המקומות שרואים וגם שלט מתכת שמספר על משטר הגשמים של המדבר. עומר שכנראה כילד נהג לרדת ולטייל אל המקום הזה, בני המשפחה הקדישו לו כמה מילים צורבות וכואבות: "כמו רקפות בין הסלעים, הפנים היפים של הארץ מתחבאים"

dubi zakai 17

איך מגיעים: נכנסים לעיר ערד בעיגול התנועה השני פונים מזרחה, (ימינה), לרח' מואב ונוסעים על לשילוט שמזמין אתכם לרדת בכביש 3199 למצדה, לפני בקעת קנאים וכפר נוקדים יש שילוט למצפה 'עומר'.

כמה מקומות ראויים לביקור בערד:

מקום למחשבה – (סמוך לאוהל הגדול של רחבת השוק) -מרים אהרון עזריאל. מפתחת משחקי חשיבה, מייצרת אותם בעזרת בעלה, עורכת סדנאות חמודות למשפחות. מספרת סיפורים על מטפחות ורעלות. 050-9906621.

 סטודאיקה  (רובע האמנים רח' הסדן 8/4) – האמנים יפה רמי זמיר, הקימו גלריה שמקשר בין יודיקאה  ואמנות בחומרים רובם ממחוזרים, עבודות בנחושות וזכוכית, אום תצוגה קטן עם עבודות יפות. 054-6703723.

מוזיאון הזכוכית – המוזיאון הגדול של אמן הזכוכית גדעון פרידמן, מאכלס יצירות מרשימות של האמן, שחייבים להקדיש להם זמן להתבוננות כי יש להם פנים רבות. בין השאר מוצגים גם עבודות של עמותת אמני הזכוכית. הכניסה בתשלום, (מעט גבוה לטעמי) אך המקום ראוי לביקור 08-9953388.

ומשהו לחובבי האוכל – אחד המוסדות שכל מי שמכיר בדרכו לים המלח עוצר, זו המסעדה 'מוזה'. בר- מסעדה ביציאה מערד, בתחנת הדלק 'אלון'. מוסד וותיק שהתפאורה שלו כל צעיפי נבחרות הכדורגל מכל העולם שמקשטים את הקירות ואת התקרה. מסך ענק של טלוויזיה ואווירה מיוחדת. וכמובן האוכל טעים ומחירים סבירים. מוזה 08-9975555.

Share Button


אודות


'מקום/ מול המדבר' אין תגובות

תהיו הראשונים להגיב על הכתבה

?תרצו לשתף את המחשבות שלכם

האימייל שלכם לא יפורסם.

dubi zakai 11