מקום לשבת/ מה מסתתר ממזרח לים

מסלול הטיול בין הבונים לחוף דור בדרך כלל מתאים לימי הקיץ החמים. אך הפריחה המשתגעת מושכת את מטיילי החורף, הם מגלים שחוץ מגלי הים והפריחה יש כאן שדות חיטה, אתרים היסטוריים, נקודות תצפית ושדה תעופה קטן

מכירים את הסיפור הילדים של ד"ר סוס על המלך צב צב? תזכורת קטנה, בביצה קטנה ועמוקה חי המלך צב צב ומלך על צבים רבים ופיסת אדמה וכולם חיו בטוב. המלך צב צב לא הסתפק בפיסת הביצה שעליה מלך ורצה לראות מה יש מעבר לביצה, הכריח את נתיניו לעמוד זה על גבי זה כדי שיוכל לראות מעבר לעולמו הצר, נניח לסופו המר של הסיפור, נזכרתי בסיפור שראיתי חבורה צבי המים בתוך באר עמוקה שוחים במים נדחקים אחד אל ועל השני כאילו מבקשים לצאת מהבאר, לראות עולם אחר אך מבט שני גילה לי שזאת אמא צבה וכמה צבים קטנים.

אבל הצבים רכי השריון הם פסיק קטן בסיפור הגדול שמתקיים בין דור למושב הבונים. אין כמוהו חוף סלעי ומפורץ בארץ, (למעט קטע חוף הקרוב לראש הנקרה). כאן גלי הים שולטים, מסתערים, חובטים בזעף, בסלעי הכורכר. הים כאן צלול כבדולח. ועל הסלעים ועל קו החוף אפשר לראות יצורי ים רכים, דגיגים, רכיכות סרטנים. תמנונים קטנים שוחים את שחייתם המשונה בין הסלעים. קטע חוף זה מזכיר את החופים הנידחים באיי יוון שבו נחה השלווה והבדידות ושם וגם כאן מחוזות השקט והים המרגיע.

dubi zakai 81dubi zakai 82

בימי הקיץ החמים אז להלך על החוף ועל הסלעים, לטבול בלגונות הקטנות על קו החוף. בחורף המטיילים מגיעים לנשום את הים הסוער לעיתים, את ריח המלח ואת רסס המים ובשנים האחרונות מגיעים מטיילים לראות את יופיים של הצבעונים הרבים הפורחים יחד עם סלסלי הכסף ממש על קו החוף. הצבעונים כאן נמוכים והפרח בקו האדמה זאת כדי להגן על הפרח מהרוחות החזקות שנושבות במקום.

ב'ספר ים' (הוצאת ידיעות אחרונות) מספר הסופר צור שיזף שלפני יותר משלושת אלפים שנה נדדו לכאן יוונים קדומים. רעידת אדמה קשה שאירעה בחופי יוון ואנטוליה החריבה את ישובי החוף ומפחד ענן אבק וולקני וגלי הצונמי ענקיים שטפו שהסתערו על החופים ברחו התושבים האומללים מביתם ונדדו לחפש לעצמם מקום מחייה בטוח יותר, הגיעו לכאן, לאגן הים התיכון.

בקטע חוף זה יש בו מעגן טבעי, נוח לעגינת סירות, לגונות עם חוף חולי. הכנענים חלמו להשתלט על מפרץ דור כדי להגיע מכאן ל'ארצות הדגן בשדות השרון'. הפניקים אספו כאן את החלזונות הגדולים לתעשיית הפקת צבע הארגמן. החשמונאים, בימי שמעון הנשיא הקימו את העיר דור והקיפו אותה בחומה גבוהה, ההיסטוריה הוכיחה שחומות לא יוכלות לפולשים וגייסות רומי חדרו לקטע החוף הזה כדי לקרוע את המקום ממלכות יהודה ולהפוך את המקום לנמל. כשהורדוס הקים את הנמל בקיסריה נמחקה תהילת המפרצים הקסומים של דור, פיסת החוף היפה נכלאה בעצמה וסיפורה נבלע בין קפלי ההיסטוריה.

DSCF7163dubi zakai 85

שעוזבים את גלי הים ומתרחקים מקו הים מזרחה מתגלים שדות רחבים של חיטה, בימים אלה החיטה כבר גדלה לכמעט מחצית המטר, היא ירוקה רעננה וכל משב רוח מעביר גל רך של תנועת השתחוות של הגבעולים הגמישים. שבילי נסיעה לג'יפים, רוכבי אופניים והליכה פולחים את השדות הירוקים.

בכביש המוליך לישוב דור, מעט אחרי פסי הרכבת, (לפני הכניסה לישוב עצמו) יש פניה צפונה לדרך עפר הפתוחה לכלי הרכב, הדרך מובילה לבית הקברות של הישוב. אם ממשיכים בשביל מגלים מצד שמאל, בריכה ענקית ועשרות פלמינגו עושים סעודות אחרונות לפני שיוצאים למסע חזרה לאירופה. מצידו השני של השביל תזדקקו לקצת סבלנות להמתין למשפחות של צבי ים, רכי שריון שעולים על פני המים.

בכביש ההולך למושב הבונים לפני שער הכניסה יש כביש שמוליך מזרחה ואחר פונה צפונה. הכביש מסתיים בשדה תעופה קטן שלצידו מבנה בטון מרשים. כאן ביה"ס לצניחה, ומוזיאון צנוע לכלי טייס קטנים, ומרפסת רחבה לצפות במטוסים ממריאים וגם תצפית על הצנחנים. ממגרש החניה מטפס שביל מזרחה לתל היסטורי, שרידי כפר ערבי, בית קברות מחצבות, חרסים עתיקים וזו גם נקודת תצפית נפלאה על כל האזור.

איך מגיעים: נוסעים על כביש 4 מצומת פורדיס צפונה, על פי השילוט הראשון כביש לדור נחשולים, אחת הכניסות הבאות למושב הבונים.

 

Share Button


אודות


'מקום לשבת/ מה מסתתר ממזרח לים' אין תגובות

תהיו הראשונים להגיב על הכתבה

?תרצו לשתף את המחשבות שלכם

האימייל שלכם לא יפורסם.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

dubi zakai 11