מקום/ לראות את הלבן בעיניים

חווארי מצדה. האמן הגדול בעולם הוא הטבע, ואתם מוזמנים לגלריה הנפלאה שהטבע הכין לכם למרגלות מצדה

 למרגלות המצדה נמתח קניון מהכביש הראשי אל המצדה, ככול שמעמיקים ללכת בו מגלים את כוח אמנותו של הפסל, האמן הגדול בתבל -הטבע. 'חווארי מצדה', ה'חוואר', (בערבית), כינוי למשטח אדמה בהיר ופריך. איזור ים המלח עשיר בחווארים, קשישי הארץ זוכרים את המפה הקדומה בה נראה הים בטרם התכווץ. אז, חדרה לשון יבשה לים, והמקום נקרא 'חוואר הלשון'. בינתיים נעלמה הלשון ונעלם גם חלק מהים ונותר החוואר. הקניון היפה נקרא 'חווארי מצדה', המוכר ומטוייל בין קניוני החוואר. בתחילת השביל ממתינות גבעות 'פודרה' מעוגלות. השביל מתפתל, מוליך מערבה, בצדדים מתרוממים קירות ההולכים ומגבהים. מלאכת הפיסול בקירות הזקופים נעשית בעדינות, כיאה לאדמת החוואר הרכה והמתפוררת, וכך, נוצרים 'דפדפי חוואר' המתנשאים לגובה רב. הפעלה קלה של הדמיון והרא נושא אתכם אל נופים אחרים, אתם מטיילים בין טירות נישאות, ארמונות בוהקים בלובן. גלריה של מוצגים ענקית שכל פינה בה מפתיעה, היוצרים הם איתני הטבע, הרוח והמים. תחילת הדרך מתאימה לכל רכב, בהמשך השטח הופך לנחלתם של רכבי שטח. (רצוי מאוד להשאיר את הרכבים בתחילת הדרך וללכת ברגל, המטיילים, בעיקר בלילות ירח, ממש לא מחבבים כניסת רכב). מסלול ההליכה כ-3 קילומטר עמוק עמוק לאמא טבע. כדאי להצטייד במשקפת כדי שתוכלו להתקרב למראות של דפדפי החוואר.

dubi zakai 1dubi zakai 34

 בעוד בעולם בוחנים מרחוק האם ראוי ים המלח להימנות על שבעת פלאי העולם, אנו כאן בארץ יכולים פשוט לרדת לחופיו ולראות בעיניים שימת הטורקיז ראויה לתואר המכובד. רבים כתרו לו כתר יופי, רומנטי, פראי, קצה המדבר ועוד, עתה מתגייסים למאמץ המדענים, האגם הנסוג מגלה בסבלנות מדברית את ההיסטוריה סביבו, על פי השכבות יכולים מדענינו ללכת 70,000 שנה לאחור. ידע ששאבו מפיסות סלע, המידע על רעידות האדמה מגיע רחוק יותר, כ-200,000 שנה לאחור. משקעיו של ים המוות הם כספר פתוח לחקר העולם הקדום. למרות התעללות של בני האדם בפנינת יופי זו עדין כל מי שיורד בכביש 1, לעבר ים המלח, עוצר את נשמתו בהתפעלות ברגע שמתגלה פס הטורקיז של הים, ומצידו המזרחי מתנשאים ההרים.

 רצוי לבחור לטיול ליל ירח, אבל, כדאי להגיע לקניון לקראת השקיעה לטיול ראשון בשעה בה מתרבים הצללים. מצוק החוואר הופך להיות יצירה של לבן בוהק עם נגיעות של אודם השקיעה וצללים עמוקים ושחורים. הטיול השני, לנצל את אורו של הירח המלא. אז שולח הירח אור חיוור שמעניק למקום מראה שונה. אדמת החוואר מחזירה אהבה ומוסיפה לובן צחור המשולב בצל חיוור, מי שמפעיל את הדמיון נכנס לממלכה קסומה של טירות נשואות, מגדלים מחוטבים, משוננים, הבוהקים בליל ירח, לראות את הלבן בעיניים.

 איך מגיעים: כביש 90, מצומת בית ערבה, דרומה, לאורך ים המלח. בצומת מצדה מאפסים את מד האוץ, ממשיכים בכביש 90 מחצית הק"מ, פניה מערבה, לחווארי מצדה. כשעה הליכה נינוחה

  טיפ: אל תמהרו לטפס על המדרונות הלבנים בשעות הערב, מי שיחרוג מהשביל הלבן יגלה מהר מאוד שנוספו לגובהו כמה סנטימטרים של בוץ לבן, איכותי שנדבק לנעליים. ייקח זמן רב לנקות את סוליות הנעלים. תסתפקו בהליכה בשביל המרכזי.

 בסביבה: לא לוותר על טיול במצדה, אפשר לאכול במקום. רצוי גן בוטאני בעין גדי, בלילה תאורה מיוחדת. שמורות טבע נחל דוד, ערוגות ומסלול הליכה בנחל משמר, עין משמר.

dubi zakai 23

Share Button


אודות


'מקום/ לראות את הלבן בעיניים' אין תגובות

תהיו הראשונים להגיב על הכתבה

?תרצו לשתף את המחשבות שלכם

האימייל שלכם לא יפורסם.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

dubi zakai 11