מקום/ לגעת בים

בין סידנא עלי עד שמורת פולג. הליכה בחוף פראי, לטבול את הרגלים במי הים

טיול קיץ כיפי, חוף פראי לשפת הים התיכון שנמתח ממסגד סידנא עלי ועד שמורת פולג. ההליכה בקטע הזה מעט קשה אבל בריכות השכשוך הקטנות יאפשרו לכם לטבול את הרגליים במי הים הצוננים יחסית. קחו סנדלים.

2004_0406Image00072004_0406Image0005

ההתחלה במגרש החניה בנוף ים (הרצליה) הקרוב למסגד סינדא עלי, המבנה עתיק למדי משנת ,1481 עבר תהפוכות רבות חלקו נהרס, שופץ. מגרש החניה ממתינות לכם מדרגות גדולות שיורדות עד חוף הים. מבט מהיר דרומה מגלה חוף רחצה מסודר שממש לא מעניין, אני ומקווה גם אתם בעד חוף פראי. מבט שמאלה מזמין אותנו להרפתקה קטנה של בוקר ולכן נפנה צפונה (שמאלה). 'העיר הקטנה' מוקפת הגדר שצמחה כאן שייכת ל'איש הכורכר', גדר מיוחדת עשויה צדפים ואבני כורכר. אם תצליחו להציץ פנימה תראו עבודות יפות באבן, בכורכר, שער הכניסה מיוחד. סימני הציוויליזציה נעלמים, חודרים עמוק עמוק לחוף הפראי, כמה ציפורים צוללות לעבר מצוק הכורכר חוששת מפגיעה בקינים שלהם. קטע החוף הזה כמעט חסר צדפים, במקום יש המון אבני כורכר קטנות, כדאי להתכופף, להרים ולראות את הצורות היפות של אבן הכורכר, המצוק עצמו פרט מתוך פסל ענק ותוכלו לראות את הצורות המעניינות אם תצרו לכם בעזרת האצבעות פריים. המומחים מזהירים להתרחק מהמצוק בגלל סכנת התמוטטות. בהמשך ההליכה תפגשו שרידים מהחומה הגדולה (שחלקה נפל לים) של אפולוניה (תל אשרף). הישוב העברי הקדום בראש סלע הכורכר נקרא 'תל אשרף', היוונים שהתיישבו כאן בתקופה מאוחרת שינו את השם ל'אפולוניה'. הים חפר וחפר והחומות לא החזיקו מעמד וצנחו לחוף כמעט בשלמות. בכל אופן צפוי לכם טיפוס על החומות ששוכבות נעלבות מההזנחה על החוף.

מכאן נפתח חוף סלעי, מקסים, עם בריכות שכשוך נעימות, שם תוכלו לעקוב אחרי מסלולו של הסרטן האורב לדג קטן, בכלל תוכלו להתעמק במעשיהם של הדגים הנלכדים במי השפל בבריכה קטנה וממתינים לגאות הים שתשחרר אותם חזרה לים.

איך מגיעים: נכנסים לנוף ים, בצפון הרצליה, משם לפי השילוט לתל אשרף (אפולוניה). ממשיכים בדרך העפר, ליד הכניסה לאתר עד מגרש החניה מול מסגד סידנא עלי. שם משאירים את הרכב ויורדים לחוף.

2004_0406Image00242004_0406Image0032

 

Share Button


אודות


'מקום/ לגעת בים' אין תגובות

תהיו הראשונים להגיב על הכתבה

?תרצו לשתף את המחשבות שלכם

האימייל שלכם לא יפורסם.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

dubi zakai 11