מקום/ זמן ערבה

לטסים לאילת או ממנה? מים המלח דרומה, לאורך הערבה מתגלה מראה שאינו קרוב למראה מדברי. לפתע, בצהוב האין סופי, מתגלים יותר יותר שטחים ירוקים, מטעי דקלים הממשיכים את שרשרת הירוק, "אגמים גדולים" אלה אותם ניילונים שנראים כאגמי ניילונים של החממות הנושקות לישובים בערבה. ישראל הצליחה בליבו הלוהט של המדבר עם גשם בממוצע שנתי של 35 מ"מ בשנה. כ-120 משפחות מייצאות מכאן כ-50 אחוז יצוא חקלאי של המדינה. אם נמשיך במראות ממעל מחלון המטוס נמשיך אל שממת המדבר ומתגלים עוד ועוד איים של ירוק, גידולים ירוקים פרי ניסיונות, עבודה קשה ולימוד, וכך הופך המדבר ירוק ומקור פרנסה מכובד למשפחות רבות.

dubi zakai 23

בעונה החורף המדבר מתעורר, השיטפונות האחרונים מילאו חלק מהגבים בערוצי הנחלים היורדים מהר הנגב אל הערבה. (רק אתמול עלו ברשתות דיווחים על זרימה נאה בנחל אביה ואמציהו סמוך לנאות הכיכר.) פה ושם, בהיסוס מתחילה פריחה קלה בערוצי הנחלים. אתרי הטיולים סביב הערבה מנערים את האבק, המדבר מירק את עצמו והכין מראות צלולים למטיילים הרבים המגיעים לפקוד את האתרים. המסעדות והצימרים מוכנים לקבל את פני המטיילים. מתקיימים סיורים חקלאיים ותצפיות באזור.

תחילת הסיור במטע תמרי מג'ול, עצי ענק מקושטים ברעמה שובבה של ענפי תמר. עצי התמר מניבים את הפרי המתוק ומקדימים את עונת התמרים מעמק הירדן, המיכון החקלאי שנועד לקטיף התמרים מגיע לגובה מסוים, שעץ התמר עובר את הגבוה הוא נמכר כדקל נוי, (רבים מבין אחיהם המדבריים מקשטים את סביבות בית הנתיבות החדש בלוד.) זה לא פשוט לגדל באדמת המדבר, הכנת האדמה לנטיעה וגידול מסובכת מעט בגלל מליחותה של הקרקע. מחקרים שנעשו בערבה קבעו שיש להשתמש בצפוי חול בגובה של 60 ס"מ למען הצלחת הגידולים. החקלאים החרוצים בערבה מגדלים כאן פלפלים ליצוא, כ-40 סוגי עגבניות לשוק המקומי והעגבניות כאן מגלות אחריות ציונית, העונה של העגבניות כאן שלוש פעמים בשנה. אחד התצפיות היפות תצפית מרתקת מחופירה, נקודת תצפית בגובה של 63 מ' כמעט על קו הגבול עם ירדן, מכאן רואים היטב את השדות החקלאיים החממות הרבות. אגב, המצב מהצד הירדני, שממה.

שטחים גדולים של גידולי ה'אלוורה', מעליו הבשרניים חולבים, את נוזל האלוורה ומכינים שלל תכשירי קוסמטיקה שנמכרים באיזור בחנות קטנה, ממנה גם יוצאים לסיורי לימוד סודות האלוורה. בית האלוורה עין יהב. 052-3666018.

 

Share Button


אודות


'מקום/ זמן ערבה' אין תגובות

תהיו הראשונים להגיב על הכתבה

?תרצו לשתף את המחשבות שלכם

האימייל שלכם לא יפורסם.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

dubi zakai 11