dubi zakai

מקום/ החייל שבקיר

מעל נחל כזיב ממתין לחובבי הליכה דמותו של חייל רומי לבוש טוגה מסורתית עד שתגלו את דמותו תהנו ממראות של נוף פראי, מערה ענקית ואם תביטו לכיוון הנכון תגלו גם את החייל

"היפה בין הנחלים" כך מכנים ה'אוהבים המכורים' לנופי נחל כזיב. שרוצים לראות את מלוא יופיו של ערוץ הנחל יש שתי נקודות שאני אוהב להתבונן מהן, האחת ליד 'מערת המקדש' (החייל הרומי) והשנייה מצידו השני של הנחל, במצוק הדרומי על הר זיו, סלע בולט שנקרא 'קן הנשרים'. הנחל בצפון הארץ, מתפתל וחוצב בנוף הסלעי כ-40 קילומטר, ערוץ מלא הוד, ירוק עד. הנחל אוסף מימיו מהגשמים ממזרח לבית ג'אן, מורדות הר הילל, ובסוף דרכו הוא נשפך לים התיכון בסמוך לאכזיב העתיקה.

את ערוצו מרווים בימי החורף ובקיץ כמה מעיינות, 'עין הזקן' אשר בחלקו העליון שהוא העילי במעיינות הנחל. 'עין חותם', עין זיו שמימיו נכלאים בבית משאבה ומובלים בצינורות עבים להשקות את תושבי הצפון, וגם 'עין טמיר' שנמצא בערוץ הנחל. בערוצו נוף פראי, עצי דולב ענקיים, עצי אלון סבוכים.

שלוש שמות נושאת מערה אחת: מערת המקדש. מערת אג'לילה ומערת החייל הרומי. המערה שפעורה במצוק האדיר שבשמורת מצד אבירים נחה במדרון הצפוני התלול שצונח אל ערוץ הנחל. לעיתים משמשת המערה את הרועים וצאנם שמוצאים מסתור מרוחות וגשם בחורף, ומכלאה טבעית בימי הקיץ.

מיקומה מצריך הליכה הנמשכת כמחצית השעה, ובסופה תגלו נוף פראי מעל ערוצו של נחל כזיב. אמנם חלק מהדרך אפשר לעשות ברכב שטח, אך הנעים ביותר הוא טיול רגלי מרענן. השביל מתחיל בין הכפר הנוצרי פסוטה לבין היישוב הקטן מצפה אבירים. נקודת הכניסה סמוכה למצד אבירים, ובו הכביש פונה בחדות שמאלה אל דרך עפר. שם תמצאו סימון שביל אדום המיועד גם לרכבי שטח עד חיבור לשביל, וסימון ירוק המוביל עד למערה.

בהצטלבות שבילים שלט קטן מורה על פנייה שמאלה למערת המקדש. עוברים להליכה בשביל עזים צר המוביל עד למערה. זהירות: יש ללכת בצמוד למצוק בגלל החשש מהמדרון התלול.

dubi zakai 2

תשאלו ובצדק היכן מה הקשר לחייל הרומי? ובכן לפני שנסביר איך לראותו מתהלכת אגדה מקומית בת זמננו שסיםר לי ידידי אמנון גופר מדריך הטיולים. "פעם טייל כאן אחד מתושבי הסביבה, כדרכו הצטייד בשקית גדולה והיה אוסף לכלוך שהשאירו מטיילים לא נחמדים, לשמחתו (ולשמחתינו) היה מעט לכלוך וההליכה היתה נעימה לו, צינת חורף קלילה מול נוף קדומים. אותו מטייל מכיר היטב את הדרך והחליט לסיים את הטיול ב'מערת המקדש'. שהגיע אל המערה ראה מעט לכלוך התכופף כדי לאסוף אותו והרגיש שמישהו מתבונן בגבו. שהסתובב לא ראה אדם או חיה, שוב התכופף ועדין חש את העיניים שוזפות את גבו. הסתובב וסקר את פתח המערה והקירות היטב ואז, מימין לפתח הבחין בתבליט מדהים החצוב על קיר המערה של חייל רומי לבוש בקסדה מגן ונושא רומח".

עד היום מסתתר כאן החייל רומי, (עגום מבט), משך מאות שנים לא זז ממקומו, צמוד לסלע, רק חדי מבט ובעלי סבלנות מגלים אותו. קשה לראותו ללא הכוונה קלה: גובהו כשני מטרים, (אולי יותר), עמדו כשפניכם מופנות לפתח המערה, והפנו מבט מעט ימינה מהפתח. תגלו סלע מצוק חלק, בגובה של שלושה מ' מהקרקע, תתמקדו בסלע החלק ולאט לאט הצללים של התבליט יראו לכם. תבליט חצוב בסלע בדמותו של החייל הלבוש בטוגה מסורתית. לא ברור מי האמן, אולי סתם חייל רומי משועמם, ואולי אמן ענק מתקופה קדומה שלא זכה להכרה בינלאומית.

איך מגיעים: נוסעים בכביש הצפון 899, בצומת בירנית פונים לכביש קטן 8944 המוליך אל פסוטה, ממשיכים לכיוון אבירים, בסמוך למצד אבירים, בעיקול הכביש פנייה ימינה לדרך עפר משובשת ורחבה מסומנת, (סימון שביל אדום) וכעבור כקילומטר וחצי מגיעים לשלט מערת המקדש. פונים שמאלה, עם שביל העיזים (סימון שביל ירוק), ומשם שביל צר מוליך עד למערה. מסלול מסומן, במפת טיולים וסימון שבילים מס' 2.

טיולים מודרכים: אמנון גופר, 054-6549191.

(התמונות לא צולמו בימים האחרונים).

Share Button


אודות


'מקום/ החייל שבקיר' אין תגובות

תהיו הראשונים להגיב על הכתבה

?תרצו לשתף את המחשבות שלכם

האימייל שלכם לא יפורסם.

dubi zakai 11