מקום/ הדרך הזורמת לקיסריה

בלב חולות קיסריה נולד אגם ענק. עופות מים משתעשעים בו, הרוח נושבת ומעלה גלים קטנים ונראה כאילו צמחה לנו עוד כנרת. מאיפה המים הרבים? ומה הם עושים בדרך לקיסריה?

מפעל המים בין רמות מנשה למישור החוף בן למעלה מ-2000 שנה, הרומאים למדו את השיטה איך להעביר להוליך את המים מהמעיינות של רמות מנשה אל העיר קיסריה שעל חוף הים. המים זרמו בניקבות ובאמות מים. פירים נחפרו לאורך הדרך כדי לרדת לניקבות ולנקות אותן. אחרי יותר מ-2000 שנה מסתבר, שגם כיום משתמשים בדרכי הולכת המים דומות, חכמי חברת המים מקורות למדו להעביר כמות גדולה יותר וקיצרו את המרחק, רק עד חולות קיסריה, שם, כלאו את המים באגם ענק, האגם נולד עם עונת הגשים ונעלם לקראת ימי הקיץ. מסלול הטיול שלנו מלווה את המים הרבים הגולשים אל האגם, בתוך פריחה משגעת, שפע של צבעים ושפע של מים, מסלולי טיול רגליים ונתיבים לרוכבי אופניים.

משנת 1967 מפעילה חברת מקורות את מפעלי נחלי מנשה. כאן נאספים רוב המים הזורמים בנחלים ומופנים אל אגני שיקוע וחלחול כדי להעשיר את מי התהום. המים היקרים מוזרמים אל אגם היקוות ענק ולאט לאט חודרים דרך שכבות חול רבות להעשיר את מי האקוויפר. במשך שנה עוברים כאן כ-12 מליון מ"ק, כמות אדירה שמקבילה לצריכה שנתית של עיר גדולה, המים נתפסים מערוציהם של נחל תנינים, עדה, ברקן ומשמרות, ומנותבים במערכת של סכרים, שהגדול בהם סכר אלפי מנשה, סכר מרשים ונקודת תצפית, משם זורמים המים בתעלה רחבה, חלקה הקורב לסכר פתוח המשך חצוב בהר וממשם נשפכים אל האגם גדול שנולד מחדש בכל שנה בחולות קיסריה . אנשי מקורות מגדירים את איסוף המים והחדרתם כ'תוכנית החיסכון' הטובה ביותר למשק המים הישראלי. הגשמים הרבים שירדו ברמות מנשה העשירו את האגם והמים כמעט ממלאים אותו עד שפתו ועדין יש זרימה בנחלים ותעלות המים. עופות המים גילו את האגם ולהקות של ברווזים כבר מגעגעים בו.

dubi zakai 16dubi zakai 15dubi zakai 14

הטיול שלנו מתחיל לפני הכניסה לישוב אביאל, שם זורם נחל תנינים. ערוצו רחב ובתקופה האחרונה זרמו בו כמויות של מים. הסכר אלפי מנשה גדול, עליו גשר לתצפית ולצידו מפה המראה את הנחלים מהם נאספים המים, חלק מהמים מופנה לתעלת תעלת בטון גדולה שהמוליכה את המים הלאה, משם למנהרה חצובה ונבלעים באגם הגדול. אתם מוזמנים לעלות על הגשר, להביט  במים הזורמים. במטעים כבר החל ליבלוב בגווני ורוד ולבן של עצי הפרי. לצד התעלה שביל ובמצוק הלבן תוכלו לראות את הפירים שמוליכים אל ניקבת המים, זו הניקבה שהוליכה מים לקיסריה הרומית. הפירים סגורים ברשתות ברזל, והכניסה אליהם אסורה. תוכלו לראות ולשמוע את המים

איך מגיעים: מבנימינה יוצא כביש (652) דרומה, עד צומת עדה. פונים מזרחה לכביש  (653) לכיוון גבעת עדה, אביאל. בצומת פונים צפונה לפי השילוט לכביש (654) לאביאל, פניה ימינה לכביש (6533). אפסו את מד האוץ מהשלט לאביאל, 1.4 ק"מ, משמאל שביל, כ-100 מ' הליכה לנקודות התצפית ושביל התעלות, בהמשך שביל הפירים.

לאגם הגדול: אפשר רק לראות, ולא להתקרב. על כביש 4 (צומת נחל חדרה צפונה) מגיעים לצומת פל -ים, פונים מזרחה בכביש 651 לפרדס חנה כרכור, אחרי כשלושה ק"מ, מצפון לכביש, מבנה קטן תחום בגדר. משם תוכלו לראות את האגם. זהירות בכביש הסואן.

Share Button


אודות


'מקום/ הדרך הזורמת לקיסריה' יש תגובה 1

  1. 27/02/2018 @ 08:29 מוישלה פרנק

    ואיך נוכל לשכוח את האמה הבלתי גמורה, שבתוך בינימינה? עדות לעקשנות של יחיד, שדחף את הקהילה לשמר שכית חמדה שמעידה על כשלון הנדסי?

    Reply


?תרצו לשתף את המחשבות שלכם

האימייל שלכם לא יפורסם.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

dubi zakai 11