מקום/ גשר על מים רגועים

דרך נוף יפה נושקת לירדן ההררי עם אפשרות לרדת ולגעת במים, רק בזהירות

אחרי שדרת האיקליפטוסים הדרך מתיישרת, כביש 'שקרן' מוליך את הנהג היישר לתהום עמוקה, הצמחייה מסתירה את הסיבוב החד ימינה. ממול נגלים מורדות הגולן, צבועים בצהוב חיוור, זעף הקיץ שרף בחומו את הצמחייה ומשכיח את מראות הירוק הרענן של החורף האחרון. במדרונות ממול, כביש שחור מפתל עצמו לדעת המטפס אל הגולן בצמחיה הצהובה. עתה אפשר ללמוד על השבר הסורי אפריקני, מעומק השבר זוהר אליו נהר הירדן. מעל הנהר הקדוש נטוע גשר בנות יעקב, לצידו, ברחבה קטנה, עוגנות מספר מכוניות זעירות. רגע לפני שיורדים מזרחה אל הגשר. בעיקול הכביש שמאלה ממשיכים ישר לדרך עפר נוחה שהולכת דרומה, עתה מתווסף לתמונות הנוף ענן אבק שמלווה את המכונית. משמאל חורש האיקליפטוסים ומימיו הכחולים של נהר הירדן מציצים מבין העצים.

שביל הארוך, כשנים עשר ק"מ, דרך עפר נוחה שהכינה קק"ל שמנגישה את הנוף ואת הירדן הזורם למטיילים. תצפיות אל הירדן בקטע הכי סואן שלו, מקומות שאפשר לרדת לקו המים, להאזין לזרימה המים, להנות ממשב הרוח שמביא עמו הזרם, לטבול רגליים במים הצוננים. השביל נמתח עד הישוב כרכום, מתאים לרוכבי אופניים, כלי רכב ולהולכי רגל. את הדרך כדאי לעשות לאט, לעצור בצד השביל, להביט למטה על הירדן השוצף, על החורשות שמצילות על המים, על סלעי הבזלת השחורים שנראים כצבי ענק הרובצים בזרם.

שבילים מתפצלים מזרחה מהשביל הראשי, יורדים אל המים, רובם לא נגישים בירידה לרכב פרטי עד קו המים, אפשר לעצור בצד, להלך כמה רגעים עד קו המים. הירידה הראשונה כשלוש מאות מ' מהכניסה מהכביש, ירידה אל קו המים שם מתפתל הירדן באחד מעיקוליו ויוצר מפלון זעיר. כאן נאספים המטיילים שהגיעו עם סירות הרפטינג והסירות. כאן מי הירדן רגועים יחסית, מקום נאה לטבול את הרגלים.

ההמשך, פראי יותר, אחרי כארבע ק"מ דרומה, בנקודה בה צבע שביל הטוף החום הופך לכורכר יש עוד ירידה,  בעלי רכב פרטי נאלצים להשאיר כאן את הרכב בצד השביל ולהלך כמה רגעים אל המים. בקו המים הירדן סואן ושוצף, גשר ביילי שקרס מחייב את המים למצוא דרכים אחרות לזרום, אפשר להלך על הגשר בנחת. השילוט אוסר על הרחצה אבל כנראה קשה לאנשים לעמוד בפיתוי, חלקם מזנקים למים הסוערים, אחרים מסתפקים בטבילת הרגליים במים הצוננים, בהייה אל המים השוצפים, והאזנה ליצירה הנפלאה, קונצ'רטו למים שוצפים וסלעי בזלת. מדרום לגשר ההרוס עץ מצל ממש על קו המים. זהירות הרחצה מסוכנת!

הערה: הרוחצים במי הנהר על אחריותם בלבד ואסור לרחוץ בנהר, מקסימום לטבול את כף הרגל

איך מגיעים:

על כביש 90 (ליד חצור הגלילית) פניה מזרחה לכביש 91 לכיוון רמת הגולן בעיקול לפני גשר בנות יעקב שביל שמוליך דרומה. דרך הירדן ההררי.

המלצות:

טיפ 1: לחובבי ההליכה, ורכיבה על אופניים  שביל הליכה ארוך צמוד לנהר הירדן.

בסביבה 1: גן לאומי כורזים, שרידי עיר עתיקה שמוזכרת בברית החדשה. פארק הירדן, רפטינג רגוע ובריכות שכשוך. הירדן ליד גשר אריק. החופים החוליים של הכנרת בבקעת בית ציידה, (התנועה רק ברגל). לעזרה, מפת טיולים וסימון שבילים מס' 2

בסביבה 2: מייצד עטרת. מבצר צלבני שנבנה בידי הטמפלרים כדי להגן על העבר על הירדן. המייצד נבנה בשנת 1178 ונהרס שנה אחר כך על ידי חייליו של צלח א-דין, על פי האגדה רצח צלח א-דין את הטמפלרים שהגנו על המקום. שרידי המבצר נראים במקום.

בסביבה 3: לכל אורך הדרך יש שביל ארוך סמוך למים, ומי שרוצה לפוש יכול לרדת אחרי הנקודה השניה לירידה למים. בהמשך אגם איגום לסכר של מאגר כפר הנשיא ותחנת הכוח הקטנה.

 

Share Button

אודות


'מקום/ גשר על מים רגועים' אין תגובות

תהיו הראשונים להגיב על הכתבה

?תרצו לשתף את המחשבות שלכם

האימייל שלכם לא יפורסם.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

dubi zakai 11