dubi zakai 47

מקום/ בריכת הקריסטל

תל ועין יזרעאל. מהתל תצפית נוף ומקום היסטורי במעיין מי בדולח

לפתע, בשעות הצהרים נעצר הכל, אמנם, רק להרף של דקות, אבל מי שמגיע בזמן למקום מגלה את תמונה של יופי ששוהה מעט וממהרת להעלם. התופעה מתקיימת בשעות הצהרים, קשה לדייק בזמן. בבת אחת עצי האיקליפטוס נרגעים, צמרתם הגבוהה מפסיקה לנשק לצמרת השכנה. "גשם" העלים יבשים הנושר מרומי העץ נעצר. באותם רגעים, כאילו על פי פקודה, המים באגמון הזעיר נרגעים, שקט נח על המקום היפה, רק פכפוך המים הזורמים באמה ממשיך. ואז מתחילה ההצגה היומית, (כאמור, דקות ספורות). קרן חיוורת של שמש חודרת בין עצי האיקליפטוס הכבירים, שולחת את אורה אל המים התכולים, אחרי שניה, נדמה שמשטח המים הופך לזכוכית קפואה, גוונים בין כחול לטורקיז ממלאים את האגמון. ככול שחולפות הדקות, השמש מוסיפה קרניים נוספות להעצים את המראה. אם במקרה הגעתם למקום באותם דקות, אתם פוסעים מאפלולית האקליפטוסים לפתע נגלה היופי, הנשימה נעצרת מול היופי. באפלולית החורש זוהר ביופיו מבנה פשוט, ללא דלתות וחלונות, מוקף במי טורקיז צלולים ומראם קפוא כבדולח, מראה הלקוח ממקום אחר. היופי הקפוא משאיר דקות קצרות להנאה, אחר כאילו ניתן סימן, השינוי יורד מלמעלה בדמות עלה בודד, מסתלסל סביב עצמו כצנחן מיומן עד שנוחת ברכות על המים. ואז כאילו נחיתתו שברה את הקרח והקיפאון של הזמן, שוב משתה הרוח בצמרות האיקליפטוס, מתחדש מטר העלים היבשים, מי האגמון מלחכים את בית המשאבות, במרכז האגמון, מרווח הגוונים בין כחול לטורקיז נעלם. ומי שהגיע בזמן לראות את היופי – הרוויח.

dubi zakai 45dubi zakai 44

עין יזרעאל נמצאת במזרח עמק יזרעאל, לרגלי תל יזרעאל הקדומה, למרגלות שרשרת הרי הגלבוע. מי המעיין נובעים כל השנה, (פרט למקרים בהם מופנים המים לצרכי חקלאות), בהמשך מסלולם, אחרי בית המשאבות, חודרים המים דרך צמחי קנה צפופים וממשיכים בזרימה לנחל נבות. סביב בית המשאבות הכינו אנשי קק"ל, חניון קסום, הניחו סלעים גדולים, עליהם אפשר לדלג לאי הבודד במרכז האגמון, בית המשאבה. המים מגיעים אל האגמון דרך אמת מים ארוכה שנמתחת מנקבת המעיין ומזרימה את המים לאגמון בסדרת מפלים זעירים ועלי איקליפטוסים נישאים עליהם כצי של משחתות דוהרות.

חובבי הרפתקאות מוזמנים ללכת בנקבה שנמצאת מדרום לבית המשאבות. נכסים דרך פתח עשוי בטון לתוך ניקבה צרה, חלקה ונמוכה. 25 מ' של הליכה שפופה ומחליקה, פונים ימינה ועוד כעשרים מ' ומגיעים אל הפתח. רצוי להצטייד בפנס ראש, רצוי לשמור על הילדים, חלק מאוד והמבוגרים להתכופף בזמן אחרת תחזרו עם חבורה נאה בראשכם.

איך מגיעים: בצומת הסרגל פונים מזרחה, לכביש 675, לצומת יזרעאל, פונים לתל יזרעאל משמאל, שם ממתינה רחבת חניה, אחרי טיול ותצפית הנוף יורדים ברגל, בשביל, עד עין יזרעאל (כעשר דקות הליכה). עתה לפניכם דילמה, מי מבין המטיילים יעלה להביא את המכונית. אפשר להגיע עם המכונית עד עין יזרעאל, ממשיכים ישר מזרחה בצומת יזרעאל, אחרי הירידה, משמאל שילוט שמפנה למעיין ולנחל.

בסביבה 1: תל יזרעאל, נמצא מעל עין יזרעאל, שביל הליכה (כעשר דקות) יורד לעין יזרעאל. שביל מפותל ומסמן שמוליך עד למעיינות. קק"ל בנתה במקום חניון עם מקומות ישיבה בצל. אתר עיר מקראית שבנו בני עומרי, כאן היה ארמון החורף שלהם. תצפית על על עמק יזרעאל ועל עמק חרוד.

עם הילדים: תחרות סירות. הפעם כדאי להביא סירות קטנות, רצוי שהכנתם לבד מקיפולי נייר. לעלות קצה אמת המים ולהשיט משם את הסירות במורד הזרם. אל תשכחו לאסוף את הסירות הרטובות ולהשליך לפח.

רמת הגולן 1 017

 

Share Button


אודות


'מקום/ בריכת הקריסטל' אין תגובות

תהיו הראשונים להגיב על הכתבה

?תרצו לשתף את המחשבות שלכם

האימייל שלכם לא יפורסם.

dubi zakai 11