dubi zakai 1

מקום/ בריכה פרטית

מורדות הגולן הדרומיים למרגלות מצוקי האון אנדרטה מיוחדת ובריכת מים. ביקור חוזר במקום מיוחד שטיפח אדם אחד וחבורת מתנדבים

לפני שנים טיילתי עם אחד ממורי הדרך בהרי יהודה, בעת ששכשכנו רגלינו בבריכת איגום, במעיין קטן, סיפר מורה הדרך, על חבורה של אוהבי הארץ, שנוהגים להגיע למעיינות נידחים בהר, משפצים הזרימה בתעלות , מקנחים בבניית בריכת איגום קטנה, כזו שאנו טובלים בה את רגלינו. שמסיימים את העבודה והמים הצלולים מפכים בעליזות, נוהגים בני החבורה לזרוק לבריכה שני דגי זהב, סימן למטיילים שהמקום הקסום מוכן עבורם, כעין חותמת "היינו כאן".

מסתבר שגם בצפון הארץ קיימת תופעה דומה, בשיפולי רמת הגולן נמצא מעיין כזה, שאני חוזר אליו בכל פעם שאני בסביבה. את המעיין טיפח חבר קיבוץ האון, ירח פארן. לפני שפנה לטפח את המעיין התרכז ירח טיפול אוהב בהקמת ב'אנדרטת הטייסים הטורקיים', סיפורו של המקום מתחיל בשנת 1914. אז, יצא מטוס ובו שני טייסים תורכיים לטיסה מקונסטינופול לקהיר, דרך דמשק חלפו מעל הכנרת. הטייסים לא הכירו את מנהג הרוחות בכנרת ונקלעו ל'שרקייה' (רוחות מזרחיות עזות), מטוסם נטרף ברוחות העזות והתרסק על מצוקי האון בשולי המורדות בדרומיים של רמת הגולן. שני הטייסים נספו. ירח שאהב לטייל באזור מצא את המקום, טיפח באהבה פינת זיכרון קסומה לזכרם של הטייסים. וכך הפך המקום, בין מטעי הבננות לאתר מבוקש למטיילים, נציגי הממשלה התורכית מגיעים לטקס הזיכרון מדי שנה. בשנת 2000 מצא ירח על מדרון, הר שריר בריכה, סתומה וסדוקה, כחמישה קילומטר מהאנדרטה לטייסים. זו הייתה בריכת אגירה להשקיית השדות, היא נבנתה על ידי המתיישבים הבאהיים תושבי הכפר סמרה, בשנת 1944. משך השנים הבריכה הנטושה נסתמה בסחף, ונסדקה. ירח עבד, ניקה ושיפץ, הוסיף קיר מגן מפני הסחף, באותה שנה כבר שתל עצי פרי המושקים בעודפי המים מהבריכה. רגע לפני ש"הסגיר" את המתנה למטיילים הניח שלט נאה ובו סיפור המקום, ובסופו בקשה למבקרים: "אנא עזור לשמור על המקום! בבקשה אל תשאיר שאריות בשטח וגם לא מסביב, קח אתך בחזרה את כל מה שהבאת" ובהמשך כתוב: "הפרי למאכל ובכליך אל תקח". וכך, בפינה נסתרת מעל הכנרת נח מקום קסום בו מפכים מים צלולים לבריכה גדולה, כתם כחול וירוק בשממת מורדות הגולן. המקום נקרא: עין שריר, אוהביו של ירח הוסיפו שלט קטן בתחילת השביל ההולך למקום עם שם חדש למעיין, 'שוירח'.

איך מגיעים: נוסעים על כביש 90, צפונה מקיבוץ האון, מצד ימין שילוט אנדרטת הטייסים הטורקיים, דרך כורכר מוליכה בין מטעי הבננות לאנדרטה הטייסים הטורקיים. מכאן ממשיכה דרך העפר דרומה, שנעשית קצת קשה לרכבים פרטיים (אף על פי שפגשתי במקום כמה שהגיעו), כחמישה ק"מ, דרך חוות היענים הנטושה, אחרי גבעת השולחן, הדרך נעשית תלולה וחרוצה, פונה מזרחה לעבר 'עין תאופיק'. באחד העיקולים, משמאל, סלעים גדולים, ומעבר בגדר בקר אחריו שלט 'שוירח'. משם מוביל שביל קטן (כחצי ק"מ) מזרחה עד 'עין שריר'. (מפת טיולים וסימון שבילים מס' 1, הוצאת החברה להגנת הטבע).

בסביבה: בעלי רכב שטח יכולים להמשיך ולטפס מכאן לעין תאופיק ולרדת חזרה מרמת הגולן בכביש 98 לחמת גדר.

 

Share Button


אודות


'מקום/ בריכה פרטית' אין תגובות

תהיו הראשונים להגיב על הכתבה

?תרצו לשתף את המחשבות שלכם

האימייל שלכם לא יפורסם.

dubi zakai 11