dubi zakai 45

מקום/ בראש הראש

מצפה נמרוד בראש פינה הפך לנקודת חן, רבים מגיעים לפקוד את המקום, את זכרו של נמרוד ובימים ממשיכים את הטיול בנחל ראש פינה

"נמרוד ניבא את מותו הקרב", כך מספר האב חזי, שהוא אומר את השם נמרוד, משפיל את עיניו, מבטו לא חזר אלי עד שסיים, "נמרוד" המשיך, "נהרג ממטען צד, אחריו חדר לטנק טיל נ"ט שפוצץ את התחמושת. כל צוות הטנק נהרג" שסיים את המשפט הקשה, התרומם מבטו, בתחילה סקר את המצפה הנאה לפנינו, אחר הרחיק במבטו אל נופי החולה הפרוסים למטה, חיפש אחיזה בשמיים, הביט אל ידיו ורק אז חזר להישיר אלי מבט. ישבתי מולו, תחת אותו עץ תאנה שנהג לשבת שם נמרוד, ושתקנו. נמרוד היה בן ראש פינה, דור רביעי במושבה, בן להורים איריס וחזי שגב. בחייו הקצרים הספיק לבנות משפחה והפך לאב לבן. נמרוד שגב, נהרג בחודש אוגוסט 2006 בעת שירות מילואים במלחמת לבנון השניה. בן 28 שנים היה במותו, כמה ימים קודם מותו תיאר לאביו את תסריט מותו בקרב.

מעל הרחוב המרכזי של המושבה לפני כמה שנים ננעץ באדמה שלט הנצחה קטן, שהכריז על 'תצפית נמרוד'. ליד השלט ניצב עץ תאנה קשיש, בקיץ הצל ובחורף גילה לכל את ענפיו העירומים. וכך עמדתי באותם הימים תחת העץ, מתבונן מזרחה אל הנוף. אד קל ריחף מעל העמק, השמש באותה שעה השלימה מהלכה לקראת סיום היום. בשעה זו, שהעולם מתלבט בין אור לחושך, היה עולה לכאן נמרוד. סוקר בעין אוהבת את הנופים, איך יורדים הצללים על גגות בתי ראש פינה, ואיך ירוק העצים מתכהה לקראת ערב. ולומד את דרכם של קרני השמש שלחו אור מוזהב אחרון אל השדות הסדורים בעמק החולה. קרניים אחרונות החזירו מרמת הגולן זהרורי זהב.

dubi zakai 23

בדיוק במקום הזה, שאהוב היה על נמרוד בחר חזי, אביו של נמרוד, להכין את נקודת התצפית הנשלחת אל הנוף היפה. כיום, המצפה היפה בנוי באבן בזלת כהה, מרפסת השלוחה כספינה אל הנוף. המקום מטופח, עטוף בפריחה חגיגת של נרקיסי ענק, צמחים ופרחי אביב. מטיילים פוקדים את המקום, מטפסים במעלה התלול, חולפים ליד תמונתו מלאת החיוך של נמרוד, ונעצרים בקצה המרפסת הגדולה, מול הנוף משאהב נמרוד. האביב כבר נושק למדרונות, הר כנען גולש אל ראש פינה בצמחיית אביב פרועה, במורדות נבלמת סערת הפריחה בטרסות המטופחות ששתל בהם חזי פרחים. לא מזמן הוצבה במרפסת משקפת חדה, תרומה נאה, כדי לקרב את הנופים למטיילים. הכסף להקמת המצפה נאסף לאט, חזי הפך עצמו למדריך טיולים בראש פינה, את כספי ההדרכה העביר לבניית ותחזוקת המצפה. הבירוקרטיה והטיפשות כמעט ומנעו ממנו להקים את המקום היפה, רגע לפני שהרים ידיים, הגיע התורם שהפך באחת את המקום ליפה יותר. תחת התאנה הקשישה הונחו ספסלים, מי מעיינות ראש פינה זורמים לברזיה שממוקמת כאן. המקום פורח העונות מתחלפות ורק הנופים נותרו כפי שראה אותם נמרוד.

בימים אלה מורדות הר כנען וסביבות ראש פינה זועקים ביפי הפריחה. הטבע מזמין לערוך טיול, להלך למורדות הר כנען, מערבה, בשביל המתחבר עם קצהו של נחל ראש פינה, משם לרדת בערוצו של הנחל. הכל פורח, כאילו אומר הנחל. מהשביל אפשר לראות את ערוצו של נחל ראש פינה. בחיבור השבילים, היכן שהחלמוניות בקצה הקיץ מנקדת את המדרון בכתמים צהובים, מתחילים לרדת בערוץ נחל ראש פינה, (סימון שביל שחור).

עונה זו שהכל כאן ירוק ושופע מים דמתה לחורף שנת 1878, אל המקום הגיע נציג יהודי רומניה, בא לקנות אדמות ולהתיישב כאן, ראה את שפע המים והצמחייה החליט שהמקום מעולה ורכש את האדמות, שהגיעה כל הקבוצה למקום בימי הקיץ השחונים, למדו שהמקום חרב.

שלוש מעיינות הזינו את ערוצו של נחל ראש פינה, העליון עין גיא אוני, (פירושו הכוח והצלחה), אחריו עין פינה, כיום המעיין כלוא במבנה אבן ממנו צומח עץ. מבנה סגור והמשאבות יונקות את המים לצינורות, מעט מים משתחררים לטבע ויוצרים נחלון זורם. המעיין השלישי, התחתון, עין כדן, מבנה אבן עם כיפה עגולה, גם שם המים זורמים אל צינורות. המים זורמים במורד הנחל מחייבים את המטייל לדלג מפעם לפעם מעל המים הזורמים. צידי הערוץ שופעים צמחייה עשירה, במורדות צומחים עצי זית רבים, עצי שקד, צמחי בר, גבעונית הלבנון, כרכום, טבורית שנצמד אל סלעים והמראה מזכיר טבור נאה. שלל פרגים מתחיל לנקד באדום את העשב. המקום נגיש לנכים.

טיול במנהרת הזמן של מטולה בעקבות המתיישבים בגיא אוני. חזי שגב 050-5325732. התמורה לסיור תועבר לבניית ותחזוקת מצפה נמרוד.

Share Button

אודות


'מקום/ בראש הראש' אין תגובות

תהיו הראשונים להגיב על הכתבה

?תרצו לשתף את המחשבות שלכם

האימייל שלכם לא יפורסם.

dubi zakai 11