dubi zakai 5

מקום/ בעקבות הראש

לקראת ראש השנה יצאנו לחפש מקומות בארץ שמתחילים במילה ראש (או ראס), בחג הארוך שלפנינו כל אחד מהם יכול להיות להפוך מסלול טיול עבורכם …

ראש פינה – (ג'עונה, שמו של הכפר הערבי). אחת המושבות הקסומות בגליל העליון. למרגלות צפת והר כנען. שמה לקוח מספר תהילים, "אבן מאסו הבונים היתה לראש פינה". במרכז הישוב רחוב ישן משוחזר, בסמוך גן הברון הקסום, ברושים, בריכה נופרים קטנה, סדנאות וגלריות. חזיון אור קולי, בבית פיק"א ברח' דרך החלמוניות, החיזון מספר על ראשית ההתיישבות במקום. בהמשך הרחוב, בית הקברות הישן של ראש פינה, נטוע על המדרון, בו קבורים ראשוני הישוב. בצד הרחוב זורם נחל ראש, ליד בתי אבן נאים. זהו הרחוב שמוביל אותנו השמורה היפה בנחל ראש פינה, שלושת המעיינות נמצאים לאורך המסלול אחד מהם נקרא גיא אוני (ג'עוני), כשמו המקורי של המקום. מהרחוב החלמונית עולות מדרגות אל בית הכנסת העתיק. נמצאת על כביש 90, מצומת עמיעד צפונה.

ראש העין – (ראס אל עין) מעיינות הירקון, תל אפק, עינות אפק. מי זוכר את ראש העין של פעם. בזמנו, רוב תושביה היו עולים יוצאי תימן, הוקמה בשנת 1950 ובשנת 1954 הפכה להיות מועצה מקומית. בשנת 1990 קיבלו המשפחות התימניות תיגבור, על הגבעות מסביב לישוב החלו להיבנות בתים צמודי קרקע של ישראלים שחיפשו לעצמם מקום שקט עם איכות חיים, כך צמח הישוב הקטן יחסית לישוב גדול. את שמה קיבלה ממעינות "ראס אל עין" (מעיינות ראש העין). דרומה מראש העין פארק "אפק" פינת חמד של רשות הגנים, אגם גדול, במרכז מבצר אנטיפטרוס מהתקופה הרומית. בראש העין, מוזיאון למורשת יהדות תימן. כדאי גם להיכנס למוזיאון 'מקורות', מרכז הדרכה באתר מעיינות הירקון, 03-9388961. נמצא לא רחוק, ליד קיבוץ גבעת השלושה. בסמוך גן לאומי, מקורות הירקון. איך מגיעים: כביש 5 מוביל עד צומת ראש העין ומשם יורדים למרכז ראש העין יש שילוט מסודר לכל הגנים הלאומיים.

dubi zakai 2

ראש ציפור – חיבורם של הירקון ונחל איילון יוצרים שפיץ, כעין מקור וראש של ציפור. אי יפה בין שני נחלים עליו נשענים גשרי נתיבי איילון ופסי הרכבת. האי החמוד מטופח כאתר נופש פעיל למטיילים. מתקנים לילדים הבנויים במקום, שבילי הליכה ושבילים אופניים מסדרים, לאחרונה נוספו גשרים להולכי רגל העוברים מעל נחל איילון, לראש ציפור ואחר מעל הירקון. המקום נמצא על גבול רמת גן תל אביב. חובבי ההליכה והרכיבה אוהבים להגיע לכאן, חובבי הברווזים רבים נמצאים באתר שבע תחנות, ילדים רצים למתקני העץ הגדולים. יש נקודת תצפית על כל האיזור בראש הגבעה מראות קסומים בזמן השקיעה. חובבי השטפונות, מוזמנים  בימי החורף לראות מראש ציפור את הזרימה אחרי גשם בחיבור נחל איילון ונחל הירקון. איך מגיעים? הדרך הפשוטה לחנות במגרש החניה של גני יהושע ללכת לעבר שבע תחנות. אפשר להגיע גם דרך רמת גן, דרך רחוב רוקח.

dubi zakai 1

ראש צוקים – (בערבית ראס פשחה), על קצה מצוק העתקים בגובה של כ- 400 מ' מעל ים המלח אחד המקומות היפים במדבר יהודה. ממנו תצפית נפלאה על ים המלח ועל עיינות צוקים (עין פשחה). המקום נמצא בגובה של 81 מינוס. שתי דרכים להגיע למקום, ברגל טיפוס די תלול וקשה מכביש מס' 90 על שפת ים המלח ליד הכניסה לעיינות צוקים. או ברכב שטח בשביל תלול שעולה ליד קיבוץ קליה למצוק העתקים, כמחצית השעה נסיעה. למעלה ממתינה תצפית יפה ומסודרת.

dubi zakai 3

 

Share Button

אודות


'מקום/ בעקבות הראש' אין תגובות

תהיו הראשונים להגיב על הכתבה

?תרצו לשתף את המחשבות שלכם

האימייל שלכם לא יפורסם.

dubi zakai 11