מקום/ בעומק הקרירות

מערת עלמה. ירידה אל עומק האדמה לחפש בימי הקיץ את הקרירות ואת התאנים

בימי הקיץ החמים מאוד מחפשים מעט צינה, מן משב צונן שירחיק במעט את החום הכמעט בלתי נסבל, יש כאלה שהולכים לים, יש אחרים שממריאים לחו"ל להרים ויש כאלה שיורדים לצינת המערות. נזמין אתכם לרדת לצינה לחה של מערת עלמה.

רגע לפני שיורדים למערה נחים על סלעי ענק בצל דבוקת אלונים, מסביב, טבע פראי, מצוקי סלע ענקים יורדים כרגל של ענק הניצב בין נחל ראש פינה לנחל דישון. גווני המצוק, חום בהיר וכהה, במרכזם מחוררים בחורים אפלים, ענקיים, של מערות מסתוריות. שבילים זרועי סלעים מוליכים אל המערה. לאורך הדרך החשופה פזורות פיסות צל מועטות שמעניקים בקמצנות עצי האלון. רחוק, במעלה השבילים, אפשר לראות את בתי הישוב עלמה ומאן נראית השלווה הזוהרת מהישוב הצ'רקסי השלו, רייחניה.

dubi zakai 802

רמת עלמה מתהדרת במערה הארוכה במערות הגליל. יש אומרים, אורכה בחלק הנסתר, כ-500 מ'. המסיירים במבוכיה האפלים מחויבים לקשור חבל, בעזרתו יוכלו למצוא את דרכם חזרה באפלה הסמיכה. אפשר, ורצוי, להסתפק בירידה אל חלקה התחתון. הירידה מעט קשה ולעזרת המטיילים נטעו אנשים טובים יתדות הנעוצות בסלעים, מצד אחד זו ידית אחיזה, ומצד שני משמשת כמדרך נוח. המערה עמוקה, שביל תלול מוליך אליה. בתחתית המערה ממתינה בריכת מים קטנה. המקום משמש כבית אפלולי ליונים והמייתם הנוגה עולה בחלל המערה כמנגינה עצובה המקבלת הגברה ותהודה. עטלפי חרקים מרחפים בחלל המערה מנקודה לנקודה (כדאי כאן להפריח את הסיפורים על עטלפים שמסתבכים בשיער הראש), משק כנפיהם פולח את האוויר והם חוצים בטיסה נמוכה, לעיתים בסמוך לראש. בכניסה למערה סבך של עצי תאנה ענקיים, כעין מסך ירוק שמכביד על מציאת השביל, שמזיזים את הענפים האחרונים מגלים את עומקה האפלולי והמסתורי של המערה. בימי קיץ חלק מהפגות מבשילות לפרי מענג בדרך למעמקי המערה, בשולי הקיץ יטיפו דבש התאנים להמתיק את העלייה מהמערה.

אגדה יהודית מספרת שהגולים מבבל הגיעו חזרה לארץ דרך מערה זו, ולכן נוסף לה שם: "מערת הבבלים" שמה הערבי: מע'ארת אל-הותה (מערת התהום). במערה יש נטיפים וזקיפים, בחורף ובאביב מקיפים אותה שלל פריחות מסביב, רקפות נאחזות בסלעים בדרך למערה ואחרי הגשם הראשון נאחזת בקרקע מסביב חלמונית זעירה הפורצת עם תחילת הסתיו וגם סתוונית ירושלים. זקני צפת נוהגים לספר: "אין לה (למערה) קץ ותכלית, הנכנס בה נאבד מרוב הכוכין שיש בה… הנכנס לשם מסתכן מרוב פחד… זקני אומות העולם אומרים שתחילת המערב היא במדבר ויש לה קצה אחר בירושלים ומעשיה מרובים ונפלאים" (מתאר רבי חיים בן עטר). תייר אחר מתאר את פחדו מהמערות והכוכים ומציין שהדרך מתחת לאדמה הולכת לירושלים, מהלך של שלושה ימים. הוא נמלט מהמערה מוכה אימה ורק אחרי זמן רב החליף כוח.

איך מגיעים:

על כביש 886 מול ריחניה, מצפון לצומת, פניה חדה ימינה לדרך משובשת שמתאימה לכל רכב, (סימון שביל אדום). כעין מגרש חניה שם משאירים את הרכב ויורדים ברגל בשביל, סימון אדום מוליך עד למערת עלמה. (מפת טיולים וסימון שבילים מס' 2).

בסביבה 1: ריחנייה, כפר צ'רקסי, במרכזו מוזיאון למורשת הצ'רקסים. ריחנייה, פירושו הדס והשם ניתן בגלל שיחי ההדס הצומחים באזור.

בסביבה 2: יער ברעם, יער טבעי של עצי אלון מצוי, שמורת טבע נחל דישון. שביל מתפתל בין האלונים ומוליך אל גיבוב של סלעי בזלת הנראים כמסותתים, המסורת היהודית מייחסת את המקום כקברם של אסתר המלכה ומרדכי היהודי. אנשי המקצוע מטילים ספק באמיתות המיקום. אותיות חצובות בשלט שיש מספרות שכאן "טמונים" אסתר ומרדכי ולצד השלט קופת צדקה. איך מגיעים: על הכביש המוליך לברעם, יש שילוט מסודר המפנה לקבר. הליכה כמחצית השעה.

 

Share Button


אודות


'מקום/ בעומק הקרירות' אין תגובות

תהיו הראשונים להגיב על הכתבה

?תרצו לשתף את המחשבות שלכם

האימייל שלכם לא יפורסם.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

dubi zakai 11