מקום/ בין שני כפרים

בית ג'ן. כביש צר ומשובש מקשר בין שני כפרים דרוזיים. כמעט חו"ל

יש כבישים בצפון הארץ הנעלמים מעיני הנהג המטייל. במפות, הכבישים מוגדרים כשביל אזורי נידח ומשובש, או שהשבילים לא מופיעים בכלל. הכביש הזעיר משמש כגשר מקוצר בין תושבי האזור של שני כפרים. בשטח לובש הכביש אספלט רזה רצוף חורים, שאף רשות לא לקוחת על עצמה, אבל הכביש הנידח משרטט את דרכו בנופים נפלאים. אמנם, הכביש משוחרר מתכתיבי הנדסה חוקיים, ולבטח נוגד את "שבועת המהנדס" שמקפיד על איכות הביצוע. כאמור הכביש צר מחורר ואין יד אוהבת שתומכת בו, סובל מעיקולים חדים ושוליים חסרי רחמים, אבל, הנוסע בו מרגיש כתייר המגלה ארץ חדשה. כזה הוא הכביש בגליל העליון המחבר את הישובים הדרוזיים; בית ג'ן וחורפיש. 8-9 קילומטר של כביש רזה ללא שוליים מפותל ונטוע בנוף פראי.

תושבי בית ג'ן מתגאים בישוב ההררי שלהם ובצדק. מעניקים למקום שמות, כמו: "פרובאנס בגליל", או "שוויץ של הגליל". הישוב הציורי נטוע במדרונות התלולים של הרי מירון. הר צפריר, במרכז הישוב מתנשא לגובה של 1046 מ', במורדות נאחזים בתים נאים, רחבי מידות. בית ג'ן הוקם במאה ה-18 בידי דרוזים שהגיעו מלבנון, בגרעין הכפר סימטאות ציורית, תלולות, ומבנים עתיקים. את הכניסות לבתים מקשטות זמורות הגפן ועצי תאנה. מעיין זעיר, 'עין נום'. המעיין בוקע מסלע בקצה הצפוני של הישוב, לצידו מתחיל כביש רזה ההולך צפונה, (סימון שבילים אדום במפת הטיולים). הכביש מתאים לכל סוגי הרכב, הוא קופצני וצר ולא מפנק את הרכב. הכביש מתחיל בכעין קניון צר שמשני צדדיו מתרוממים הרים לגובה של כמעט 1000 מ'. ובימי החורף מתכסים ההרים בשטיח ירוק של צמחיה ואז נולד הדמיון (הקל) בין הכפר בית ג'ן להרים הירוקים של שוויץ. בשעות הבוקר נח על הכפר ענן רך של ערפל, מראה שמעניק צעיף של יופי לטרסות המעוגלות ולמטעי הזיתים. אם התחלתם לנסוע על הכביש מיד אחרי שנעלמים מעיניכם בתי הכפר אתם חודרים לשלטונו של הטבע הפראי. לצד הכביש, מימין חורץ את השוליים נחלון זעיר שזורם לאט, הנחלון מתעורר לחיים בימי החורף הגשומים והופך לאחד היובלים הזורמים לנחל מירון ונחל שפנים, כאמור שוליים אין כאן ולכן מפגש עם מכונית שבאה ממול נדרשת זהירות ומציאת מקום עצירה במקום בטוח.

בערך באמצע הדרך, לפני עיקול חזק, מצד שמאל נראה אתר הנצחה לחללי אסון המסוקים. שמות החללים חרוטים בשיש שחור. קרוב לכביש, תחום באתר סלע נוסף המוקדש לזכרו של לוחם דרוזי, בן בית ג'ן, סמל פאדי קזאמל שניספה באסון המסוקים ב-4.2.1997. ליד האנדרטה, מקום חניה, (לחובבי ההליכה מכאן יוצאים שבילי הליכה לשמורת הרי מירון והרי פקיעין). הכביש ממשיך אל הישוב הדרוזי חורפיש. פס האספלט השחור מתפתל, מטפס עולה ויורד. לקראת סיום הכביש חוצים מטעי זיתים. הסיום בכביש 80, חורפיש – צומת חירם. שמאלה לחורפיש, ימינה לסאסא.

לפנק את הגוף: "איה נטורל". מעבדה למחקר ומפעל קטן לפיתוח מוצרים משמן זית. שני קציני רפואה ורוקחות במיל' פתחו את המקום לאחר הפרישה מצה"ל. הרצאה וחנות המפעל. נמצא ביציאה הצפונית מבית ג'ן, 04-9805066.

איך מגיעים: כביש 85 מוליך מכרמיאל, מזרחה, לצומת רמה. פונים צפונה לכביש 864 העולה לבית ג'ן דרך רמה. כדי להגיע לכביש הקטן המוליך לחורפיש נצמדים לשילוט "איה נטורל". הדרך עוברת דרך מרכז הכפר ועד ליציאה הצפונית, ליד עין נום מתחיל הכביש לחורפיש ההולך צפונה.

בסביבה :1 מראש הר הארי, בבית ג'ן תצפית מרהיבה בלילה וביום, על כרמיאל, הרי יודפת, כפר רמה. גן מטופח ובו קבריהם שני אחים, חללי צה"ל, פואד וסאלח זידאן.

 

Share Button


אודות


'מקום/ בין שני כפרים' אין תגובות

תהיו הראשונים להגיב על הכתבה

?תרצו לשתף את המחשבות שלכם

האימייל שלכם לא יפורסם.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

dubi zakai 11