מקום/ בדרך אל הנחל

הפעם זה זמן מתאים, שעות של אחר הצהרים לקראת שעה חמש להזדרז לקחת קצת קפה, גזיה ועוגות (אפשר גם יין) אל נקודות התצפית היפה החולשת על נוף מדהים, הימים שנות החמישים של המאה הקודמת והנוף, אותו דבר

יובליו של נחל תבור מנקזים אליהם את הרי נצרת והר תבור, בלב הרמות המזרחיות של הגליל התחתון. מים אלה ומי מעיינות נאספים לערוץ נאה ומלא צמחיה של נחל תבור, אורכו כ-32 ק״מ שהוא הולך ויורד בגובה עד שהוא נפגש עם ערוצו של נהר הירדן ליד תל שושן ומימיו מתלכדים עם מי הירדן. אגן ההיקוות של נחל תבור מקיף כ-208 קמ״ר ורשות הניקוז ירדן דרומי יחד עם רשות הטבע והגנים הכינו מצפור יפה הצופה על הנופים ועל אגן הניקוז הענק, ומקום זה מתאים להעביר אחר הצהרים של שלווה מהולה בקפה  ועוגות במקום מסודר ונגיש (יחסית) בטבע.

כאמור בשנת 1951 נקדחה באר מים על מנת לספק אפשרות מחיה לקיבוץ הצעיר גזית, אמנם ראשית הקיבוץ ביולי 1948 אז הגיעו עולים מטורקיה, מרומניה ומפולין והקימו את הקיבוץ באיזור הכפר הנטוש טירה, בשנות החמישים החל מעבר הקיבוץ למקומו הנוכחי וחלה תחלופה בין אנשי הקיבוץ והצטרפו עולים חדשים וחלק מהתושבים המקימים עזבו, הקיבוץ נדד לכשני קילומטר דרומית לטירה ובאר המים הוכנה כדי לספק מים לתושבים. כדי להגיע אל הבאר הוכנה דרך אל המדרונות של נחל תבור, במהלך אוה סלילה (יש לומר פירטית) התגלתה מחצבת סיד גדולה שהפכה להיות עמוד הבסיס להכנת התשתיות לקיבוץ וגם לפתיחת מפעל בשיתוף עם נעמן לכלי בית שנקראה נעמן גזית. לזכר אותם הימים ולזכר אותה דרך הוקם לימים המצפה שנקרא: ׳מצפור נחל תבור׳.

dubi zakai 1=4dubi zakai 2

מהיציאה הצפון מזרחית של קיבוץ גזית יש חניון כניסה לנחל תבור וזו הדרך ההולכת למצפור, האפשרות האחת להשאיר כאן את הרכב ולצעוד כק״מ וחצי עד המצפור, רכבי שטח יכולים להגיע, כמעט ללא מאמץ אל המצפור (גם רכב גבוה ללא מינוע ארבע על ארבע) במזלג השיבלים בוחרים את השמאלי (סימון שביל אדום) כמחצית ק״מ בכיוון צפון מזרח עד למפש עם שביל שחור, נוסעים מעט מזרחה בשביל השחור, עד פיצול שמאלה סימון שביל שחור. מכאן מתחיל להחשף הנוף המדהים ומתחיל המורד התלול (והתחוח לעיתים) אל ערוצו של נחל תבור. (בימים אלה חל איסור על כניסה לערוצו של הנחל בגלל החשש מהתפרצות מחלה שתזיק לאוכלסיית הצבאים) ולכן נסגור את המסלול בתצפית שנמצא באמצע המורד, מצד ימין. המצפור מוקדש לזכר אותם ימים בהם החלוציות היתה בראש המתיישבים וותיקי קיבוץ גזית קבעו להם את המקום כאתר לזכרון לתחילת ההתיישבות במקום.

dubi zakai 3dubi zakai 5

במקום פינות ישיבה מוצלות, שביל עליה אל הנקודה העלונה ממנה נשקף נוף מרהיב, למטה אפשר לראות את מאגר המים הגדול שאוסף את המים של נחל גזית, נחל השומר, ועין גזית, משקיף על קיבוץ עין דור, על כפר מיס׳ר, נסתר מהעין צפונה משם כפר קיש. ביציאה מקיבוץ גזית מימין על דרך סימון שביל אדום מגיעים לנווה אלעד, פינת זיכרון לבן הקיבוץ אלעד ליטווק שנפל בשנת 2001 בהר דב עם תצפית נפלאה על נחל תבור.

 

Share Button


אודות


'מקום/ בדרך אל הנחל' אין תגובות

תהיו הראשונים להגיב על הכתבה

?תרצו לשתף את המחשבות שלכם

האימייל שלכם לא יפורסם.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

dubi zakai 11