dubi zakai 7

מסע ימי/ גילוי תחבורתי

האי טילוס, שנמצא מערבית לרודוס, כ-500 תושבים ואוטובוס אחד. …

הפלגה ארוכה מערבה באיים הדודקאנסיים, מהאי סימי אל האי טילוס. גלי הים חבטו בספינה, הרוח סירבה להתייצב לטובתנו. כמעט הכפלנו את  הדרך עת ׳גלססנו׳ עם מפרשים, לא תמיד בכיוון שהיינו צרכים. אך יוון היא יוון, הזמן חשוב רק לשעון, לשייט הרגוע השעון לא קיים, קיים רק קצה היום וקצה הלילה, זריחה ושקיעה של השמש ומצב הים. שלווה נינוחה עם סעודה מצויינת על הסיפון, זווית הסירה 20 מעלות, הכנת אוכל ושטיפת כלים על העוקם. בפעם האלף ניגן הנגן את ׳גולית׳ של כוורת, שלמה ארצי, סיפר בשירים על אהבה שהלכה בפעם ה-100. כיבנו את הנגן והתמכרנו לשקט ולחבטות החרטום אחרי כל גל.

שגילנו את ההרים הגבוהים של טילוס השמש התייצבה ברום השמיים. כמחצית השעה הפלגה עד שהאי הקטן גדל וגדל. בחום היום נקשרנו לרציף החיצוני, הסירה הטלטלה בגלים הרכים. טילוס הוא אי קטן, כמעט ונטול תיירים, למרות שכאן מובטח לתיירים חופים רחבים, ארוכים, חלקם חול רך, התיירים מדירים רגלם מהאי. כמות התושבים על האי אינה עולה על 500 איש ואישה, יש אומרים שפחות מ-300, איש ואישה. שני כפרים גדולים יחסית אחד במפרץ שבו גם המעגנה והאחר, היפה יותר נח בלב ההרים, זועק בלובן הבתים וניקיון הרחובות. המעגנה די מוזנחת, את עוג הענק, שמנהל את המעגנה בסימי לא פגשנו כאן. כאן חיכה לנו אדם חביב, צרוב שמש, מצוייד במשרוקית ותיק עור מרוט שהזמין אותנו לעגון בלב המעגנה. אך החלטנו להישאר בקו המזח החיצוני.

האי טילוס מרוחק כ-65 ק״מ מערבה מרודוס. זהו אי לחובבי השלווה היוונית, וגם לחובבי ההליכה, מסלולי הליכה שמתאימים לימי החורף. ספינת הדואר מגיעה לכאן, אחת ליומיים, משמשת כאטרקציה הגדולה, המעבורות פוקדת את המקום במעבר מהיר ולעיתים אפילו לא עוצרת. כמה ספינות ׳גולט׳ הגיעו מטורקיה נושאים קייטנים עשירים, אלה יצרו המולה רבה. מאפייה אחת של לחם קשה במיוחד, סופרמרקט שחסר בו דברים רבים וכמה מסעדות שחלקן מבטיח אוכל יווני אמיתי.

dubi zakai 1dubi zakai 6

הים היה נוח, כלוא במפרץ ענק, נדמה שגוש הטורקיז ענק פולש אל היבשה בגלים רכים. אלה טלטלו את היאכטה והפכו יתרון העגינה בשובר גלים החיצוני לחסרון קל. עדין נותר החופש לקפוץ לים הצלול בכל שנייה שמתחשק. בדקנו מה יש לעשות באי ביום החם, הסתבר שבצידו השני של האי ממתין לנו חוף חולי ארוך, המקושט בעצי אשל מצילים. אנשי האי וגם מדריכי הטיולים באינטרנט ממליצים עליו. (אחד מהם הפליא לספר שהחופים החוליים הארוכים מזכירים לישראלים את חופי סיני.)

שתי סוכנויות השכרת רכב באי לא ששו להשכיר לנו רכב למס׳ שעות. לכן לא נותרה לנו ברירה אלא להיעזר בתחבורה ציבורית. קו האוטובוס היחיד של טילוס, אוטובוס עתיק שמטפס ביגיעות מנוע את העליות המסולסלות, לרום האי וגולש אחר כך לחופים בצידו השני.

האוטובוס המקומי בשעות ״הלחץ״ יוצא כל שעתיים וחצי, אוטובוס מיושן, נטול מיזוג עם נהג מיוזע שנוסע עם דלתות פתוחות לקבל כמה שיותר אוויר בדרך. אספנו עצמנו לאוטובוס בשעת צהרים, התשלום, כך הבנו נעשה בסוף הנסיעה. בטרם הגיעה המעבורת עלו מעט מקומיים על סלים, בירכו את הנהג כשכן אל שכן. האוטובוס טיפס במעלה התלול, לרגע עצר, הנהג המתין כדקה עד שיצאה אישה קשישה מבית ומסרה לו חבילה קטנה להעביר. הכביש צר משובש ואף אחד לא מפריע לנהג שלנו, כי אין כלי רכב ממול. הנסיעה אפשרה לנו לראות את פנים האי, עברנו גשרון ותחתיו רמז לנחל גדול, בימים אלה אכזב, כנראה זורם כאן בימים של חורף. כמה גשרים עתיקים מחברים את הדרך הראשית, הכביש מפותל סוחט מהאוטובוס האומלל כל כוח של המנוע. אחת התחנות כפר מגאלו חוריו, בתיו צבועים בלבן, בוהק בניקיון רחובות צרים סככות של גפנים וטברנה קטנה שמנהלת אישה מבוגרת המרפסת המוקפת בעציצים גדולים של צמחי תבלין. מעל הכפר טירת האבירים שמצריכה טיפוס בשביל וממנה תצפית על כל האי.

אך אנחנו בחיפוש אחרי חופי סיני האבודים, גולשים באוטובוס לחוף 'אריסטוס', רצועת חוף ארוכה, חולית. בית מלון אחד שצופה אל החוף טבול בצמחיה גבוהה. עצי אשל מוכי רוח שמעט מאוד קייטנים מצאו תחתיהם מסתור מהשמש, ים טורקיז רגוע. אנו אמורים להיות כאן שעתיים וחצי עד שיגיע שוב האוטובוס המיוחד.

dubi zakai 3dubi zakai 4

אחרי שחייה במפרץ וטיול רגלי על החוף, שבקצהו נזרקים חובבי שיזוף בעירום, נותרו לנו להמתין לאוטובוס כשעה וחצי. אך יוון היא יוון, רגועה ושלווה ונראה שאף אחד לא ממהר כאן. בזמן היעוד כולם מחכים לאוטובוס במקום מוצל. הפעם הצטרפו לנסיעה לנמל הקטן קייטנים רבים, שוודים שמדי שנה מבלים במלון הקטן את חופשת הקיץ כל המשפחה.

אגב, בכל שנה, ב-25 ביולי מתקיימים במנזר המטופח ׳מוני אגיו פאנטלימונה׳ שלושה ימים של מוסיקה כנסייתית, מדי יום א׳ מתקיים כאן קונצרט ווקאלי במנזר. המנזר ללא נזירים נמצא בקצה הצפון מערבי של האי במרחק קצר מחוף הרחצה ה׳פלאקה׳.

האוטובוס מלא ודחוס של קייטנים בדרכם למעבורת לרודוס, הקהל הרב באוטובוס לא מפריע לנהג לבצע את שליחות הדואר, שיחה נינוחה עם תושבים דרך הדלת הפתוחה של האוטובוס, וגם להעלם לרגע להביא לו בקבוק משקה צונן, במידה ורכב אחר חוסם את הכביש הנהג ממתין בסבלנות, כאן לא צופרים רק בשביל לידע שהדואר הגיע עם האוטובוס.

האוטובוס עוצר בתחנה בליוואדיה, העיר הזעירה הקרובה למעגנה, משם גולש אל רחבת המעבורת בה מחכים לה נוסעים.

dubi zakai 2dubi zakai 5

Share Button


אודות


'מסע ימי/ גילוי תחבורתי' אין תגובות

תהיו הראשונים להגיב על הכתבה

?תרצו לשתף את המחשבות שלכם

האימייל שלכם לא יפורסם.

dubi zakai 11