dubi zakai 3

מסעות/ מפגש עם עוג

באי היפה סימי יש נמל גדול, מנהל אותו בחור מגודל שהזכיר לנו את עוג. שאגה אחת שלו והיאכטה מהפחד עוגנת לבד. כלי הרכב שלו קצת מוזר, קטנוע ננסי. יתרון הגודל, אף אחד לא מתווכח איתו על התשלום

נמל העיר סימי (בירת האי) באי סימי ביוון מזכיר בצורתו את האות האנגלית, U. במדרונות התלולים משלושת צידי הנמל תלויים בצפיפות גיבוב של בתים בשלל צבעים. מקו המים נראים הבתים כטרסות של בתים, ומדרגות תלולות המטפסות בין הבתים. מדי ערב ממהרות לכנוס לנמל העיר יאכטות קטנות ומפוארות, כולן עורכות סיבוב מרשים למרכז הנמל ומרעידות את שלוות העיר ברעש הורדת שרשרת העוגן בעת שהן שטות לאחור. (העגינה זה רגע התהילה של הסקיפר), היאכטות נקשרות לרציף בשתי קשירות בחלקן האחורי. על הרציף עוגנות זו לצד זו יאכטות מרשימות, מחירן של חלק מהן מגיע ל-12 מיליון יורו, לצידן סירת דייגים עתיקה או יאכטה קטנה (כמו שלנו). החיים בין כלי השייט מתנהלים כשכנים, יושבי היאכטות מברכים בבוקר טוב, לעיתים נקשרות שיחות מעניינות עם השכנים שהגיעו ממדינות רחוקות. בעלי היאכטות המפוארות מקיפים את עצמם באנשי צוות, הם עצמם מעדיפים להסתגר בצינת המזגן ולשלוח לשיחות שכנים את הצוות.

dubi zakai 9dubi zakai 2

בכניסה לנמל, על אחד הרציפים ממתין הממונה על מיקום היאכטות במעגן, האיש נראה כמקרר מתנייד, גובהו הרם כרוחבו נושא שפם ענקים של סלמוניקו, משרוקית מצילים תלויה על צווארו ועל גופו מוצלב נרתיק עור דהוי ובתוכו פנקס קבלות וארנק לשלשל את הכספים עבור העגינה, הוא מקדם את כניסת היאכטה עם שריקה במשרוקית, נפנוף ידיים נמרץ והוראה בשפת הידיים היכן לעגון. על פיו יישק דבר, קולו מהלך על המעגן ועולה אפילו על רעש הורדת העוגן. עד שלא יורדים לחוף לא מזהים כמה גדול האדם הזה. מהספינה הוא נראה איש גדול אבל הגובה והרוחב נעלמים מעט בהמולת הרחוב מסביב.

המקומיים רוחשים לו כבוד, מברכים אותו במלמול שעוברים לידו ולא מעיזים להישיר אליו מבט לעיניים. מסביב למעגנה כביש צר מאוד, מסעדות יוונית, די משובחות, פולשות עם כסאות ושולחנות אל הכביש וכך שהסועדים וכלי הרכב חולקים אותו שטח. הממונה שלנו שהדבקנו לו את השם ׳עוג׳ בקולו הרועם מניס גם יאכטות פאר ממקום העגינה שלא הוא יועד להם, במחילה מכובדן של היאכטות העשירות הן נאלצות להרים עוגן ולהגיע בדיוק למקום שייעד להן.

סכומי החניה, החשמל והמים מגוחכים בעלי היאכטות משלמים על פי אורך היאכטה. לאחר עגינה מוצלחת שירדנו לחוף פגשנו אותו, אחד לאחד, הכינוי מקרר, או עוג היה מעליב עבורו, יתכן ומקרר מסחרי הוא תיאור מדוייק יותר. עמדנו לידו, הנפנו ראשנו אליו, אי שם למעלה, לא התווכחנו על הסכום וגם לא התחכמנו ובטח שלא ניסינו לצלם אותו.

dubi zakai 5dubi zakai 7

אחרי שסגרנו חשבון, חלקינו טיפסנו במדרגות התלולות מאוד כדי לראות את טחנות הקמח העתיקות שנמצאות בראש ההר. הפיצוי על הטיפוס הקשה הנופים שנפרסים מלמעלה. לשון של ים כחול חודרת אל היבשה יאכטות עוגנות מסביב ובתים רבי צבעים מקיפים אותם. על הטיילת הזעירה התנהלו חיים צבעוניים בעלי יאכטות שירדו לקניות, מקומיים שבאו לראות ולהראות, ציידי המסעדות שניסו למשוך לקוחות למסעדה שלהם.

אחד המסלולים היפים טיפוס במדרגות הרבות (כשמונה מאות) לראש ההר, בדרך אפשר לבקש בנימוס כניסה למרפסת של התושבים כדי לחזות בנוף למטה. בראש ההר כמה טחנות קמח עתיקות שמוארות בלילה באור מיוחד, חלקן הפכו לצימרים מיוחדים במחיר של כ-35 יורו לזוג.

dubi zakai 4

Share Button


אודות


'מסעות/ מפגש עם עוג' אין תגובות

תהיו הראשונים להגיב על הכתבה

?תרצו לשתף את המחשבות שלכם

האימייל שלכם לא יפורסם.

dubi zakai 11