מסעות/ טורקיז עמוק

האי סימי הוא אחד מהאיים ה'דודקאנסיים' ביוון מעניק לרוקחי החלומות ים טורקיז במפרץ קסום, לשם אפשר להגיעה רק בספינה. חלום שהתגשם. …

ביום חם ולוהט, אתה תקוע בפקק נוראי, נגיד באיילון. המזגן הלך, אתה נוטף זיעה, הפקק – לא זז. איזה חלום יכול לרענן את ראשך באוטו הלוהט, ואולי לטעת בך תקווה למשהו אחר, משהו שמשתלבים בו צבעי טורקיז וצינה נעימה. אחד החלומות, לפחות שלי, להגיע למפרץ באי יווני נידח עם סירה, לעגון מעל מי טורקיז, בצלילות של בדולח איכותי, ואז פשוט לעמוד על הסיפון ולקפוץ למים הצוננים. לפני כמה ימים הוגשם החלום שנולד אי שם בפקק באיילון.

הארכיפלג של האיים הדודקאנסיים משתרע מול החוף המערבי של טורקיה, שניים עשר איים קטנים שרחוקים מאוד מיוון וקרובים מאוד לחופי טורקיה. משמעות השם ה׳דודקאנסיים׳ – ׳תרייסר האיים׳. במציאות יש יותר משניים עשר איים, הגדול מכולם, רודוס, בימי קיץ אלה קורס האי מול כמות התיירים המגיעה אליו, (בכל חמש דקות מטוס נוחת ופורק מאות קייטנים,) מי שמבקש שקט ואת יוון אמיתית מחפש לו מחסה של שלווה באחד האיים הקטנים, מרחק של שלוש ארבע שעות הפלגה מרודוס.

dubi zakai 2dubi zakai 6

התחלנו את המסע לאיים הדודקאנסיים במרינה החדשה של רודוס, שעה ורבע טיסה מהארץ ואתה בהמולת התיירים של רודוס. במעגנה החדשה המתינה לנו היאכטה ׳ים 7׳ (של בית ספר לשייט ׳ים סיילינג סקול׳). המרינה החדשה יצאנו למסע שייט, לפקוד כמה איים במרחק של שעות הפלגה מרודוס. הראשון מבין שווים האי סימי, 24 ק״מ מצפון לרודוס, הפלגנו בים מעט גלי לכיוון צללית רחוקה, ההרים הגבוהים של חצי האי התורכי Dorakis. בים הילכה ספינת שיטור תורכית, מפטרלת ברעש מנועים על קו הגבול הימי הדמיוני בין תורכיה ליוון. הגלים שהיא יוצרת מנדנדת את היאכטה הקטנה שלנו.

האי סימי מתגלה אחרי כמה זמן הפלגה, צללית חיוורת ומאיימת, בתחילה הוא נראה כגוש סלע שנח במים, למראית עין טועה מתחברת עם ההרים הגבוהים של תורכיה. שהרוח היטיבה איתנו הורמו המפרשים, המנוע כובה ושקט נח על הספינה, רחש פילוח החרטום את המים הוסיף מנגינה מנצחת לשלווה.

מול עינינו מראה האי הלך גדל, לאט לאט התגלו מפרצים אליהם גולשים בתלילות קירות סלע גבוהים. לא התכוונו למפרץ אחד היו כמה ראויים, צריך לבחור אחד מהם ולגלוש אליו בשייט איטי, אין דרך להגיע למפרצים אלה רק דרך הים, צבע המים זועק בטורקיז מול קירות הסלע הענקיים שמתנשאים לגובה של כחמש מאות מ׳. כחגבים הרגשנו מול סלעי הענק. פיסת חוף זעירה נותרה ובה חלוקי נחל לבנים. הגלישה של הספינה אל המפרץ איטית מלווה בחשש קל. השייט תוך בחינה מתמדת של מד העומק. חישוב נקודת הטלת העוגן כדי לא להתקרב מדי לחוף השאירו לנו עוד מרווח זמן עד הגשמת החלום. בתוך המפרץ כבר המתינה יאכטה גבוהת תרנים, נוסעיה כבר הגשימו את החלום וצללו אל מי הטורקיז. שהעוגן החזיק את הספינה, הורדו המדרגות, להקל על הירידה למים הצלולים עד כאב הקנאה.

מי צריך מדרגות, חבל על כל שנייה זינוק למים, כל הפקקים של איילון נמוגו בצינת המים הצלולים, שחיה קלה, צלילה לעומק הצלול שהגוף מוקף בצינה ומים. שחיה לעבר החוף, שם המתינו לנו כמה עיזים תמהות מי הגיע להפריע את שלוותן, בשולי רצועת החוף נבנתה כנסייה מיניאטורית, הכנסייה נבנתה כתשורה של הודיה על ידי ספן שספינתו נטרפה בגלים ופיסת החוף הזו שימשה לו כיבשה, לימים הגיע למקום לבנות את הכנסייה.

הערה: מרודוס יוצא שייט של יום לאיים, גם לסימי כולל טבילה במפרצים החולמים. 

dubi zakai 3

Share Button


אודות


'מסעות/ טורקיז עמוק' אין תגובות

תהיו הראשונים להגיב על הכתבה

?תרצו לשתף את המחשבות שלכם

האימייל שלכם לא יפורסם.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

dubi zakai 11