dubi zakai

לקראת החג/ מה נשמע בכוורת

ראש השנה מתקרב ומביא עמו ברכות לשנה חדשה חשבון נפש וגם משהו מתוק -דבש

לפני כחודש מלאה הארץ בפריחה צהובה של עץ הפלטפורם, (שם עברי: שלטית מפוסקת), נניח לרגע לשם העברי המעורר, ונתמקד בפריחה היפה. הארץ בתקופת הפריחה הוצפה בצהוב בכל מקום התהדר העץ בפריחה, הפריחה כמובן לא נועדה להשביע את עינינו, הפריחה המדהימה נועדה למשוך את הדבורים. תחת כל עץ חוללו אלפי דבורים, עפו בין הפרחים, נכנסים לפרח הצהוב ללגום מהצוף, אז ישבנה המפוספס של הדבורה נוגע באבקנים המייחלים, אחר הדבורה חודרת לפרח נוסף משאירה מעט המהאבקנים וחותרת במרץ לתוכו להגיע לצוף. כך עמלות אלפי הדבורים בעמל יומן. אדם שניצב תחת העץ הצהוב יכול לשמוע את הזמזום הפעלתנית של הדבורים. הדבורים עסוקות מדי כדי להתעסק עם האדם, הרבה עבודה לפניהם ולכן אל תחששו, אם לא תעצבנו אותן, הן לא ששות לעקוץ.

מסלול חייה של הדבורה מתחיל במעוף הבתולים של המלכה. המלכה, דבורה הגדולה מהפועלות, יוצאת למעוף שמימי באביב, אחריה מעופפים נלהבים ומיוחמים שובל של דבורים זכרים, החזקים מבניהם מצליחים להפרות את המלכה תוך כדי מעופה, המלכה חוזרת לכוורת מסופקת ומאושרת, חיי האהבה הרגעיים מספיקים לה ועתה מתרכזת בהטלת הביצים. והזכרים, אותם גברברי דבורה נוהגים כדרך גברים, רצים לספר לחברה שהם הם התעלסו בשמיים עם המלכה, אך למעשה תפקידם תם, מרגע זה הופך הזכר, (זוכרים ההוא שריחף אחרי המלכה), להיות נטל  מעצבן בכוורת. אוכל ואינו מביא תועלת. הפועלות החרוצות שהבינו שתפקידו תם, מנפנפות את הזכר הלא יעיל מהכוורת, כבודו של הגבר נרמס, ללא מזון הוא מסיים את חייו בהרפתקה חד פעמית שמביאה אותו למותו.

dubi zakai 2345

אמנות רבות מלוות את הדבש, רבות מהן עוסקות במיניות אפופת הסוכר שמעניק הדבש. בתרבויות שונות, מחייבים את החתן לאכול במשך שלושים יום דבש, כדי שהנישואין יהיו מתוקים ומחוברים בעבותות של אהבה. 30 יום הוא גם הזמן שנמשך "ירח דבש" (  honey Moon, במקומות אחדים מוזכר הדבש כמגביר את אונו של הגבר. חומר הגלם ליצור דבש הוא צוף הפרחים (הנקטר), הצוף נאסף על ידי הדבורה, שם מתחיל עיבוד הדבש הדבורה אוגרת את הצוף בתאי חלת הדבש לשם עיבודו והפיכתו לדבש, את התוצאה הזהובה והמתוקה מוציא הדברואי מחלת הדבש. כבר בימים קדומים למדו להכיר בערכו התזונתי של הדבש, הרומאים נהגו להכין שיכר מדבש, גם בימינו מכינים קבוצת נזירים במנזר יוחנן  במדבר ליד אבן ספיר מכינים יין מדבש. בישראל, כך מציינים במועצת הדבש צריכת הדבש עולה על היצור.

בישראל קיימים כ-500 כוורנים, השם "כוורן" הפריע לעוסקים ביצור הדבש, בעצה אחת עם האקדמיה ללשון שונה השם ל'דבוראי'. אנשי מקצוע הרודים דבש וחשופים לעקיצות  מעניקים לכם כמה טיפים וכמה מושגים מחיי הדבורים:

dubi zakai 2

דבש  – לא מתקלקל, צריך לשמור אותו סגור בצנצנת בארון. בחורף הדבש הופך להיות לגוש גבישי וסמיך, סימן שהדבש באיכות טובה. מעט חימום של הצנצנת בעזרת השרייה במים חמים, תחזיר אותו למצבו הנוזלי בצבע זהוב.

מלכה – מהלך  הבקיעה של המלכה קצר, עשרה ימים והיא מלכה. בכל כוורות מלכה אחת בלבד. משך חייה של מלכה כ-5 שנים, חלקן הובאו אלינו ממקומות רחוקים. מלכה אנגלית חסונה ומצטיינות בהתנהגות רגועה. מלכה סורית, עצבנית ותוקפנית.

ביצה, זחל, גולם, דבורה – מסלול חייה של הדבורה העמלנית מתחיל בביצה, שהופכת לזחל, אחר גולם. בסך הכל 21 יום. הדבורה חיה 5 שבועות בעונה הבוערת ובחורף, חצי שנה. הדבורה עושה בחייה הקצרים כ-800 ק"מ של מעוף. כוורת יכולה להגיע ל-40,000 -60,000 דבורים.

האבקה – לדבורים תפקיד חשוב בהאבקה לגידולים חקלאיים רבים: מילונים, אבטיחים,  פלפל, תות שדה, תפוחי עץ, שזיפים, אבוקדו, שקדים ועוד. בעת הפריחה מביאים את הכוורות סמוך לשטחים החקלאיים והדבורים מבצעות את האבקה ונהנות מהצוף.

רדייה – תהליך בו מוציאים את הדבש מהכוורות, מורדים את שכבת הדונג שמגינה על הדבש.

פרופליס – מזון מלכות שניתן לזחלים, בכל גביש קטן כמות רבה של ויטמינים ומינרליים,  נאסף מהכוורת בצורה איטית. מוצע גם למכירה, מחירו גבוה ואפשר להשיגו בחנויות  הבריאות. ה'פרופליס' הנחשב כתרופה טבעית לחיזוק המערכת החיסונית.

צנטרפוגה – מכשיר המסתובב במהירות ומפריד את את הדבש ממסגרת החלה שמוצאת מהכוורת. יש צנטרופוגות ידניות לכמות קטנה. כיום הן חשמליות, נכנסות בה חלות רבות

והתהליך הרדייה מתקצר.

צינון הכוורת – הטמפרטורה בכוורת 32 – 36 מעלות, בימים חמים הדבורים נוהגות לצנן את הכוורת על ידי הרטבת הכנפיים במים ונפנוף מהיר.

חימום הכוורת – בימי החורף הקרים אוכלת הדבורה העמלנית דבש או תחליף שהוא מי סוכר ומנפחת את שרירי החזה ופולטת חום.

 

Share Button

אודות


'לקראת החג/ מה נשמע בכוורת' אין תגובות

תהיו הראשונים להגיב על הכתבה

?תרצו לשתף את המחשבות שלכם

האימייל שלכם לא יפורסם.

dubi zakai 11