לגעת במים/ בריכת ים

קטע החוף זה צפונה מאכזיב נחשב לאחד היפים בחופי הארץ, יש בו גם בריכות רדודות טבעיות. לא תעצרו לטבול רגל?

גם שונאי ים מושבעים אינם יכולים לחלוף על יד הים מצפון לאכזיב. המקום בו כביש 4 נושק לחוף הים. נגלה מראה מפתה, בריכת ים גדולה שצורחת בצבע טורקיז עז שמחייב להשהות את המבט על הים. ואם להשהות אל תעשו זאת תוך כדי נהיגה. בעלי הדמיון כבר ממריאים את עצמם בתלישה מהמכונית הלוהטת ומהר לרבוץ במי הים הצוננים, ראשם מציץ מהמים כמו היפופוטם מאושר ביום חם. על הסלעים הכהים, הגולשים לים הטורקיז ניצבת אנדרטה גדולה לזכר ספינות המעפילים. גוש בטון עליו נעוצים ברזלים חשופים שנדמים לחיצים הנשלחים לשמיים. האנדרטה זו לזכרם של ספינות המעפילים שטבעו בחופי הארץ, האמן יחיאל שמי הרכיב משרידי ספינות המעפילים שטבעו חלקי ברזל ואגד אותם לפסל על שפת בריכת הטורקיז. הפסל כהה והעוקצני ניצב בניגוד למי הטורקיז השלווים של הים. גלים הרכים לוחכים את הסלעים, בריכת ים צלולה ורגועה, עוטפת את האנדרטה. במי הים, חול זך, דגיגים שובבים חובטים בזנבם ומעלים ענן חול קל. עם חדירת רגל אדם ללגונה ממהרים הדגיגים בנפנוף זנב להיחבא בין הסלעים. ובעומק הים דוהרים גלים, אוספים כוח, מסתערים על ריף סלעים החסון. הסלע הכהה מצנן את ההסתערות, אחרי שהם מתנפצים ברעש ובקצף הם גולשים מאולפים בקצף לבן אל בריכת הים הרגועה, הקצף הלבן מתפוגג, הרגיעה שבה ללגונת הטורקיז. ואז בשארית כוחו מתלכד הגל, מנסה להסעיר את בריכת הטורקיז, אבל, מסיים את דרכו בפריסה קשתית על החול ומעורר מרבצם כמה צדפים עייפים.

dubi zakai 33

קטע חוף זה, מאכזיב צפונה, נחשב לאחד היפים בחופי הארץ. (בהמשך נחבאות עוד כמה לגונות טורקיז, האחת מרתקת מחברתה). סלעים מחודדים וחלקים, עליהם אפשר לטייל נעולים בסנדלים, בכל בריכה זעירה על משטח הסלעים מתחוללים חיים סוערים, סרטנים, דגים קטנים וזריזים, דיונון זעיר וצמחי מים צבעוניים. מפעם לפעם מסתער גל נרפה על הסלעים ומסעיר לרגע את הבריכה הזעירה.

חובבי הים הגלי יכולים להמשיך בכביש הצר, צפונה, למצוק ראש הנקרה. הכביש נושק לחוף, חולף על פני חוף בצת, ומסתיים במגרש חניה קטן למרגלות המצוק הלבן של ראש הנקרה. במים פזורים סלעים לבנים, שרועים במים נתונים לחסדי הגלים המסתערים. הפתח הגדול בקיר הלבן שימש בתקופת המנדט הבריטי כפתח מנהרת הרכבת שקישרה את הארץ עם לבנון. כיום משמש הפתח ככניסה נוספת למנהרות ראש הנקרה. ממרפסת החניה יורדות מדרגות אל רצועה מזח צרה שמוליכה אל הסלעים הלבנים, עליהם יושבים דייגים סבלניים. הסלע הלבן הגולש לים זכה לכינוי "רגל הפיל", בגלל דמיונו לרגלו הענקית של פיל דמיוני. אם הגעתם לקראת השקיעה הרווחתם! מראה נדיר, המצוק הלבן מאדים עם השמש השוקעת, וקצף הגלים הופך לרסיסי זהב.

איך מגיעים:

על כביש 4, מנהריה צפונה. נכנסים לחלקו הצפוני של מגרש החניה של אכזיב, דרך עפר משובשת, יורדת ועולה מאפיק נחל כזיב. ודרך נוף, כביש שסללה קק"ל צמוד לחוף הים. בסיום אפשר לבקר באתר נקרות ראש הנקרה.

המלצות:

בסביבה 1: על גדות נחל כזיב נותרו שרידי גשרי רכבת, שקישרה בין לבנון לארץ. במקום אנדרטת זיכרון וקבר אחים לי"ד לוחמי הפלמ"ח שנפלו בליל הגשרים בעת שניסו לפוצץ את הגשר מעל א-זיב (כזיב). אנא כבדו את האתר.

בסביבה 2: גן לאומי אכזיב, אחד מחופי הרחצה יפים בארץ, שתי בריכות ים ענקיות מוגנות בריף טבעי. מצפון לחוף בריכה המלאה במי ים, גלים נשפכים אליה, הבריכה חצובה בסלע כנראה שהיה מעגן או נמל עתיק. (הכניסה לגן לאומי אכזיב בתשלום).

בסביבה 3: חוף בצת, בשפך נחל בצת, מצפון לאכזיב חוף רחצה פתוח לקהל, (עם שירותי הצלה) ללא תשלום. אפשר לערוך מסלול הליכה מחוף בצת ועד לאכזיב דרך החוף המפורץ.

Share Button


אודות


'לגעת במים/ בריכת ים' אין תגובות

תהיו הראשונים להגיב על הכתבה

?תרצו לשתף את המחשבות שלכם

האימייל שלכם לא יפורסם.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

dubi zakai 11