dubi zakai 5

כביש/ בין גבעת ישעיהו לקיבוץ גת

מסע בכביש אחד בעקבות יקבים קטנים ומסעדות ומסלול טיול. כולם מרוכזים לאורך כביש קטן, בימים אלה הירוק משתולל וכל פינה הופכת לאתר טיול

כאילו לפי אות קבוע משנים רבות, האדמה, מקבלת מעט גשם, וכבר מתעורר בין רגביה הכמיהה לצמחיה ירוקה. פתאום מתגלה לנו שלא ישיבות ממשלה, לא החלטות קבינט ואפילו טראמפ הגדול בארה"ב, כל אלה וגם אנו הפשוטים לא יכולים להשפיע על ההתגנדרות הנפלאה של הטבע. כמו אישה ששכבה במיטה מבואסת ומוזנחת לפתע מתנערת, מתלבשת במיטב בגדיה, מתאפרת קלות, משגרת את החיוך הכי יפה ויוצאת לרחובות, כך גם הטבע, בכל שנה מגלה את הירוק ומעניק לנו את המראה הבריא, לצערנו לתקופה קצרה. ואם התקופה היא קצרה צריך לנצל כל יום כדי לראות ולהעניק לעיניים מראות שנוכל להיזכר בהם בקיץ השחון.

סודות כביש 353 מתחילים מדרום לבית שמש, שפלת יהודה, בצומת גבעת ישעיהו ונמתח מערבה, עד כביש 40 סמוך לצומת פלוגות. זהו כביש מפותל שחוצה את יערות 'פארק בריטניה'. הכביש פולח פריחה ירוקה, חלק מהכרמים עוד בשלכת וחלק כבר מתכסים בפלומה צעירה ירוקה. חלק מהזמורות מתנשאות עירומות כדי לשמור על האנרגיה בימי הקור. בין יערות קק"ל המסודרים הכרמים והיופי של המרחבים, מתפתל לו כביש הנושק ביובלים רזים אל הישובים לצידו. כביש תמים ומפותל הופך למסלול נהדר למטיילים שהם גם טיולים וגם חובבי יין. מתחילים את הכביש בפיקחון ומסיימים בעליזות של אחרי כמה כוסיות יין.

גבעת ישעיהו, ישוב פורח דווקא בצידו המזרחי של כביש 353, בקצה העליון של הישוב היקב של הנס שטרנבך, היין של שטרנבך מלקט מדליות רבות, ובמקום גם מסעדת בשרים טובה, (משק יין הנס שטרנבך, 02-9990162).

עוד לא התחברנו לכביש 353, וקופצים ללגימה נוספת בישוב סמוך, צפרירים. צפרירי הבוקר העניקו לישוב את שמו, דינדון פעמונים רך ממלא גם את יקב 'צפרירים' שבישוב. לחם ביתי רייחני, שמן זית מזייתי המקום, גבינות וטעימות יינות אדומים, מקצה הישוב תצפית מרהיבה על הכרמים הצפופים שנחים למרגלות המושב. (יקב צפרירים, 052-4493042). אם תרצו הפוגה קלה תוכלו לבקר בחצר העליזה של סבא ניסים, פסלי ברזל טבולים בחלודה ומפוסלים בחוש הומור. במקום גם מוזיאון קטן המוקדש לתרבות הכורדית, (אפשר להזמין מראש ארוחה כורדית/עיראקית הגלריה של סבא, בית לוי 02-9911212).

dubi zakai 3

חוזרים לצומת, קצת עליזים וחוצים מערבה את כביש 38. מכאן מתחיל הכביש המפותל, 353. בתחילה הישוב, על גבעה, הישוב הפורח שריגים. חורש האורנים של יער בריטניה חודר אל חצרו של אוריאל. כ-3000 בקבוקים, (בינתיים), מייצר יקב ה'בוטיקון' של אוריאל, (יקב שריגים, 050-6234110).

הכביש המפותל חביב גם על אופנוענים, בשבתות הם רוכבים לאורכו בקבוצות וחוגגים בסיבובים. באחד הפיתולים החדים נמצא הישוב עגור, צליל שמו לקוח מהישוב הערבי שהיה במקום, עג'ור. הארכיאולוגים גילו כאן מבנים מהתקופה הביזנטית, כנסייה ושרידי פסיפס. בכניסה לישוב יקב עגור, שוקי, הג'ינג'י הנמרץ, מכין יין משובח עתיר מדליות, אם תרצו לפתח שיחה מרתקת על יין כרם, ועל כל נושא שבעולם. סיפורים היישר מהבקבוק. (יקב עגור, 02-9995423).

בהמשך הכביש, מימין, חאן מרשים מהתקופה העתומנית, עם קשתות גדולות ומבנה חסון בן שתי קומות מוקף בבוסתן. בדרך כלל מתקיימים במקום קונצרטים קאמריים. ובהפסקה מוגשות צלחת מרק וקרוטונים מעשה בית. (כוכבה ויצחק 02-9915785).

הכביש ממשיך בנוף משכר, מסביב ירוק של מרחבים המכסים את הגבעות המתונות. רגע לפני עקומת הדרך לכביש 40, ממשיכים ישר לקיבוץ גת. כאן תפגשו זוג חרוץ בעלי יקב 'לה טרה פרומסה', (הארץ המובטחת), במבנה ישן ששימש כנגריית הקיבוץ. המקום שופץ והותאם ליקב ומסעדה, התפריט נדיר במקומותינו, שילוב מנצח של מטבח איטלקי וקוצי'יני. המאכלים מצוינים, בטעימים לא מוכרים. היין הלבן והאדום שמוגש מיקב המקום. אווירה אינטימית של כפר וניחוח עדין של איטליה המסורתית וריח עמוק של יין עומד באוויר. שווה לסיים את הסיור לאורך הכביש בארוחה. (יקב לה טרה פרומוסה, 050-5684775).

dubi zakai 1

איך מגיעים: כביש 38 מצומת שמשון דרומה, אחרי בית שמש ממשיכים דרומה עד צומת גבעת ישעיהו, משם מערבה מתחיל כביש 353 עד כביש 40 (תל אביב באר שבע)

טיפ 1: מעט לפני הישוב עגור, על כביש 353, (הק"מ ה-23), כניסה לדרכי עפר משני צידי הכביש. שבילי קק"ל המוליך דרומה, חולף בנוף ישראלי, שיחי צבר וצמחיית יער, מגיע לחניון יפה בצל אורנים ומשחקים רבים לילדים. השביל בצידו השני של הכביש מוליך לדרך נוף יער בריטניה, שביל עפר כבוש מוליך למסלול רגלי, שביל בורות המים וחורבות שקלון.

טיפ 2: יער בריטניה, אחד הגדולים ביערות קק"ל, פרטים ומפות אפשר להוריד באתר קק"ל,   www.kkl.org.il וגם בטלפון: 1-800-350-550.

Share Button


אודות


'כביש/ בין גבעת ישעיהו לקיבוץ גת' יש 2 תגובות

 1. 03/02/2017 @ 10:22 מוטי זהבי

  האם המקומות המוזכרים בכתבה פתוחים ביום שבת??

  Reply

  • 03/02/2017 @ 10:37 דובי זכאי

   הסיור שלי נעשה לפני זמן, הדברים משתנים באזור בגלל שיקולים של בעלי המקומות, בעונה הפורחת הזו התיירות במקום שוקקת ולכן אני חושב שהרוב פתוח, רצוי לצלצל ולבדוק. טיול נעים

   Reply


?תרצו לשתף את המחשבות שלכם

האימייל שלכם לא יפורסם.

dubi zakai 11